НЕОЖИДАННЫЕ КВАРТИРАНТЫ

Уже несколько лет я успешно занимаюсь привлечением сокола-дербника (Falco columbarius) в искусственные гнездовья-"вёдра". Оказалось, что этот тип искусственных гнездовий привлекает не только дербников. В 2011 году гнездо-ведро заняли чеглоки (F. subbuteo) и успешно вырастили двух птенцов (см. верхнее фото).

Ведро было повешено мной на высокой сосне на небольшом сосновом острове среди крупного верхового болота.

 Ушастая сова (Asio otus) в 2012 году заняла гнездо-"ведро", которое я повесил на торфокарьерах на высоте 3.5 м.


Кстати, дербник в этом году также здесь гнездится, только в другом гнезде-"ведре". Так что прошу всех любителей природы поддержать моё начинание.

Владимир Ивановский для www.birdwatch.by
Фото автора

Comments

По моим наблюдениям, на юге Беларуси успех размножения ушастых сов в ведрах очень низкий, гораздо ниже, чем в деревянных ящиках. Ведра привлекают ястребов. У меня уже несколько самок погибли прямо на кладках.

Ведра нужно очень хорошо маскировать. Иначе это только привлекает хищников. Возможно, на верховых болотах ситуация совсем другая.

Должен заметить, что убийство на  гнёздах птенцов и самок ушастой совы и дербника очень редко, но  имеет место при занятии ими и "естественных" гнёзд Врановых.
     Как и в любой экосистеме пару "хищник-жертва" никто не отменял и отменить  не  может.  Другое  дело, что в последние годы человек активно   вмешивается   в  естественный  ход  событий.  Не  буду голословным   и   приведу   факты   на   примере   торфокарьеров "Дымовщина", расположенных в нескольких км от черты г. Витебска.
     Главными  врагами  дербников,  пустельг  и  сов  здесь  являются ястреб-тетеревятник, болотный лунь и куница. Но в последние годы здесь  появился  и  "сверххищник" - деревенские  бомжи.  С началом гнездового  периода  они  уничтожают  кладки  любых птиц, гнёзда которых  найдут  ("на  яичницу").  По  этой  причине на карьерах перестали   гнездиться   серые  вороны,  практически  уничтожена колония сизых чаек (кстати, краснокнижный вид), я даже нашёл две кладки сизых чаек в гнёздах врановых. По всем звериным тропам  постоянно  приходится  снимать  петли,  поставленные  на косулю  и  даже  на  лося.  Так  как  это зелёная зона, то здесь запрещена  охота  для  нормальных  охотников, но  "создан"  рай для браконьеров-петельщиков.  На карьерах резко возрасла численность куницы, держится стая бездомных собак около 20-и особей.
         Поэтому, когда я вешаю искусственные "гнёзда-вёдра", то я стараюсь повесить так, чтобы их, в первую очередь, не нашёл человек.
            ВЛАДИМИР ИВАНОВСКИЙ.

Ананім (госць) - 26.07.2013 - 11:47

А як выратаваць куранят ад дзербніка? Дзёрзкі і нахабны. Прылятае пад самую хату, сядзіць на клетцы з куранятамі, ля студні, на плоце. З 26 засталіся 10. Хай палюе ля свайго балота, на полі! А то гультай нейкі...

Harrier - 26.07.2013 - 12:06

In reply to by Ананім (госць)

 На куранят палюе не сокал-дрымлюк= дербнік, які важыць 125-300 г і ніколі не палюе ў вёсках, а шуляк-галубятнік = ястреб-цецеревятнік.

Гэты драпежнік параўнальна вялікі (самкі буйнейшыя за самцоў - самцы важаць ад 630 і самкі нават да  1850 г) вельмі часта палюе з засады- так, як Вы пішаце. Тыя кураняты, якія знаходзяцца на яго гнездавым участку ён лічыць патэнцыйна сваімі ахвярамі, таму і палюе на іх гэтаксама, як на іншых птушак у лесе.

Каб ён не змог гэтага зрабіць, месцы выгулу куранят і нават дарослых кураў варта накрыць сеткай.

Забойства шуляка будзе мець толькі кароткачасовы плён - калі месца для іх гнездавання (ці зімоўкі) добрае, то праз нейкі час там з'явяцца іншыя птушкі таго ж віду. 

"Забойства шуляка будзе мець толькі кароткачасовы плён - калі месца для іх гнездавання (ці зімоўкі) добрае, то праз нейкі час там з'явяцца іншыя птушкі таго ж віду."

Можа, яно и так, але мне падаецца, што забойства канкрэтнай птушкі - шуляка, які прызвычаіўся паляваць на хатнюю птушку, можжа мець і больш доўгачасовы плён. Я лічу, што тут мае месца індывідуальная харчовая спецыялізацыя і адносіны да людзей розных птушак - адзін людзей не баіцца, іншы будзе баяцца, альбо проста не спецыялізуецца на курах, а, напрыклад, на крумкачовых ці на кімсьці яшчэ. Таму, нават калі іншыя птушкі і з'явяцца, зусім не факт, што крадзеж працягнецца.

 

Ананім (госць) - 26.07.2013 - 18:51

In reply to by Falcon

Цикавые думки. Обсуждаем всерьез эффект от уничтожения хищной птицы. А то что это незаконно и грозит серьезным штрафом никто даже упоминает. Ав

Harrier - 26.07.2013 - 22:19

In reply to by Ананім (госць)

 Справа ж не ў тым, законна ці не законна і не ў магчымым штрафе (які не будзе прысуджаны - бо даказаць такое забойства вельмі цяжка ці ўвогуле ў сельскай мясцовасці магчыма), а ў мэтазгоднасці "простых рашэнняў" - я тлумачу, чаму яно неэфектыўнае. Як на мой погляд, гэта больш зразумела.

Наконт спецыялізацыі драпежных птушак. У некаторых асобін яна вядома і існуе, але, звычайна, засноўваецца на лёгкадаступным рэсурсе. Калі шулякі гняздуюць каля калоніі гракоў, вельмі імаверна, што будуць спецыялізавацца на граках, калі каля калоніі чаек-рыбачак - на чайках, калі каля куратніка(ў) - на куранятах і г.д.  Высновы зрабіць нецяжка.

Таму і трэба зрабіць здабычу куранят больш цяжкай - я прапаную нацягнуць сетку над імі. Магчыма, існуюць і іншыя законныя і нецяжкія спосабы - прапануйце!

Александр Абуладзе (госць) - 15.01.2014 - 20:41

In reply to by Harrier

Однако суровые нравы у вас там в окрестностях Витебска ... имею в виду "сверххищников", петли и сбор яиц ...

Harrier - 15.01.2014 - 22:31

In reply to by Александр Абуладзе (госць)

 Александр, спасибо за комментарий! Не знал, что Вы заходите на наш сайт.

Будем благодарны за Ваше мнение и по другим материалам.