Кожны здымак у галерэі нашага сайту з'яўляецца ўласнасцю аўтара, які яго размясціў (калі не ўказана іншае). Для камерцыйнага выкарыстання любога здымка або яго часткі неабходны пісьмовы дазвол аўтара.
Пры некамерцыйным выкарыстанні спасылка на аўтара і сайт абавязковыя. Звяртайцеся да рэдактара:harrier@tut.by па ўсіх пытаннях
Пры выкарыстанні здымкаў у сацсетках, забаронена размяшчаць больш аднаго здымка з фотасерыі на пост, таксама абавязковы надпіс "больш здымкаў тут:" і далей канкрэтны адрас на знаходжанне фота-серыі на сайце.

All these pictures are copyrighted by the authors. Please respect the time and effort spent in shooting them.
If you have any questions or comments, please let us know: harrier@tut.by

Прытуліўся рыбачок

Звычайны зімародак / Alcedo atthis / Kingfisher / Обыкновенный зимородок

в. Каралішчэвіы, Мінскі р-н, р. Свіслач, 03.01. 2016

Каментары

Дзякуй! Гэта адзін з маіх самых удалых здымкаў, не магла не падзяліцца :-) Зімародкі ў апошнія мяккія зімы паспяхова зімуюць на нашых рэчках, вадасховішчах і г.д. Па меншай меры ў Мінску і ваколіцах іх даволі многа сустракаецца. Калі вада будзе адкрытая, не пакрыецца ільдом, то і гэты перазімуе напэўна.

С удачей Вас, Ирина! Интересны детали съемки: с какого расстояния снимали? 2-го и 3-го января вместе с В. Юрко тоже снимали зимородков в Лошицком парке в Минске. Если 2го числа было много мест с открытой водой и птицы не подпускали к себе ближе 8-10 метров, то уже через день почти все открытые участки замерзли, и "рыбаки" стали сговорчивее. К сожалению, присады наших зимородков без инея и солнышко на них не светило (( Поэтому считаю, что на Вашем снимке много факторов "сошлись" в нужном месте и снимок получился. Заслуженная 10. 

Спасибо за хорошие отзывы. Сделала большую серию, не менее 15 относительно сносных фотографий. Эта, на тростинках в инее, пожалуй, самая удачная. Есть более качественные, где птица ничем не заслонена, но в художественном плане они проигрывают. Снимала с нескольких метров. Цифровой ультразум Canon. Из обработки - только кроп. Из трех услышанных, увиденных зимородков только один был таким смелым, остальные так близко не присаживались.