Вясна ідзе

    У табліцы дзякуючы Вашым каментарам пад ёй і/або дадзеным з раздзелу Нашы назіранні будуць адлюстроўвацца тэрміны прылёту розных відаў для розных рэгіёнаў Беларусі. Калі ласка, для гэтага, акрамя назвы віду і даты, пішыце горад-раён (дзе адбылося назіранне) і хаця б ініцыялы назіральніка. Дзякуем за супольную працу!

Апошняе абнаўленне (15.04)

Прылёт птушак на Беларусь-2010
 

 05.04

Маларыта, А. Рак
 

 

     

 

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

26.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук
         
 

19.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук

 2.03

 Беражаны, М. Гулінскі, Ж. Гулеўскі (таксама на зімоўцы)

19.03

Лідскі р-н, В. Гуменны, Дз. Вінчэўскі
 

24.03

Лоеўскі р-н, Арцём Халандач

28.03

Гомель, З. Гарошка
 

24.03

Любань, 
Мікалай Верабей
   

 07.03

Маларыцкі р-н,
А. Пракаповіч

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

 12.03

Бераставіцкі р-н,
В.Гуменны,
Дз. Вінчэўскі

19.03

Дятлаўскі р-н, В. Гуменны, Дз. Вінчэўскі
   

23.03

Любань, 
Мікалай Верабей

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   

 20.03

Маларыцкі р-н, С. Абрамчук

21.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель

28.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук
 

22.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч

 5.03

Гомель, Арцём Халандач

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 

 20.03

Брэст, А. Сербун

21.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук
 

22.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч
 

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 

01.03.

Каменец,
Вадзім Пракапчук

19.03

Кобрын, А. Страчук

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

16.03

Свіслацкі р-н,
Качко Фёдар, Шыманчук
 Дзьмітрый 
 

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
 

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук

09.04

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

 27.03

Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

28.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч

02.04

Бераставіцкі р-н, Дз. і А. Вінчэўскія

 28.03

Гомельскі р-н, С. Абрамчук
 

25.03

Любань, 
Мікалай Верабей

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
     

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
 

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук

 3.03

 Беражаны, Жорж Гулеўскі

 28.03

Гомельскі р-н, С. Абрамчук
     
   

02.04

Бераставіцкі р-н, Дз. і А. Вінчэўскія
   

25.03

Любань, 
Мікалай Верабей
   

 21.03

Маларыцкі р-н, А. Рак

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук
 

02.04

Бераставіцкі р-н, Дз. і А. Вінчэўскія

 28.03

Гомельскі р-н, С. Абрамчук

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
 

30.03

Маларыцкі р-н, А. Рак

10.04

Кобрынскі р-н, А. Страчук, Я. Мальчук, Т. Еніч
 

02.04

Бераставіцкі р-н, Дз. і А. Вінчэўскія
       
 

24.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук
   

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 
 

24.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук
     

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 

25.02.

 Кобрын,
Алесь Страчук

20.03

Маларыцкі р-н, С. Абрамчук

20.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель
 

 22.03

Гомель, А. Халандач

24.03

Лоеўскі р-н, Арцём Халандач
 

24.03

Любань, 
Мікалай Верабей
   

 25.03

Пінскі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч
   

 14.04

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
 

24.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

24.03

Маларыта, А. Абрамчук

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

 24.03

Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

25.03

Гродна, М. Гулінскі

26.03

Гродзенскі р-н, В. Гуменны

 22.03

Гомель, З. Гарошка

24.03

Хойніцкі р-н, Арцём Халандач

24.03

Лоеўскі р-н, Арцём Халандач
 

24.03

Любань, 
Мікалай Верабей

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі

11.04

Докшыцкі р-н, А. Вінчэўскі
 

12.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі

 14.04

Горацкі р-н, Р. Шкабара
     

 12.04

Мінскі р-н, Т. Раманава

 12.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 
           
           
           

 20.03

Маларыцкі р-н, С. Абрамчук

20.03

А. Мініч

21.03

Маларыцкі р-н. А. Рак

 28.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч
 

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 
 

 15.04

Гродзенскі р-н, Г. Гулеўскі
       
 

09.04

Драгічанскі р-н, Дз. Кіцель, А. Кальчанка, М. Краўчук

11.04

Кобрынскі р-н, А. Страчук, Я. Мальчук, В. Праташчык, А. Кляўцэвіч, В. Тарасенка

 

         

10.03

Бярозаўскі р-н,
Д. Харковіч,
І. Багдановіч
         

 25.02.

 заняццё гнездавой тэрыторыі,
Брэст, Аляксандр Мініч

03.04

Кобрынскі р-н, А. Страчук
   

 13.04

Мінск, А. Вінчэўскі
   
           
           
 

08.04

Пружанскі р-н, С. Абрамчук
 

08.04

Свіслацкі р-н, С. Абрамчук
       
           
           
 

08.04

Пружанскі р-н, С. Абрамчук
 

08.04

Свіслацкі р-н, С. Абрамчук
       

04.04

Маларыцкі р-н, С. Абрамчук

 15.04

Брэсцкі р-н, А. Сербун
         

5.03

Ляхаўцы,
С. Абрамчук

07.03 

Дзiвiн - Вялiкi Лес, Кальчанка А., Страчук А., Дзiдкоускi М., Мальчук Я.

19.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

 3.03

 Казіміроўка, Дзьмітрый Якубовіч
       

 20.03

Брэст, А. Сербун

25.03

Пінскі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч

29.03

Маларыцкі р-н, Ю. Янкевіч, А. Рак

 31.03

Гродзенскі р-н, Г. Гулеўскі
   

28.03

Любань, 
Мікалай Верабей

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
 

28.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук

 21.03

Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

9.04

Гродзенскі р-н, Я. Сліж
   

25.03

Любань, 
Мікалай Верабей
   
 

26.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

09.04

Драгічанскі р-н, Дз. Кіцель, А. Кальчанка, М. Краўчук
 

02.04

Бераставіцкі р-н, Дз. і А. Вінчэўскія

 07.04

Гомельскі р-н, З. Гарошка
     
           
           

 20.03

Маларыцкі р-н, С. Абрамчук

21.03

Брэст, А. Ківачук, Э. Данцова.

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун
 

21.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч

9.04

Гродзенскі р-н, Я. Сліж

 28.03

Гомельскі р-н, С. Абрамчук
 

24.03

Любань, 
Мікалай Верабей
   
     

 14.04

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
 

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

25.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук

 31.03

Гродзенскі р-н, Г. Гулеўскі

9.04

Гродзенскі р-н, Я. Сліж
   

24.03

Любань, 
Мікалай Верабей

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 
 

30.03

Маларыцкі р-н, А. Рак
         
           
           
 

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун
 

02.04

Бераставіцкі р-н, Дз. і А. Вінчэўскія
 

 14.04

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
 

 28.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч
       
 

30.03

Маларыцкі р-н, А. Рак

 12.04

Гродзенскі р-н, М. Гулінскі
       

 01.03.

Міхаіл Краўчук,
Драгічынскі р-н

06.03

Брэст,
Э. Данцова

13.03

Маларыцкі р-н,  VesP

 3.03 

Казіміроўка, Дзьмітрый Якубовіч

11.03

Свіслацкі р-н, С. Абрамчук

 22.03

Гомельскі р-н, А. Халандач

24.03

Хойніцкі р-н, Арцём Халандач

24.03

Лоеўскі р-н, Арцём Халандач

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
 

 31.03

Горацкі р-н, Р. Шкабара
 

27.03

 Кобрын, А. Кальчанка

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук

 19.03

Лідскі р-н, В. Гуменны, Дз. Вінчэўскі
   

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 
     

 13.03

Мінск,
М. Вінчэўскі

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
     

 28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   

 18.03

Брэст,Дз. Кіцель

19.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

20.03

Маларыцкі р-н, С. Абрамчук

21.03

Гродна, Дз. Вінчэўскі

21.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч

22.03

Гомель, З. Гарошка

 26.03

Гомель, С. Абрамчук

28.03

Гомельскі р-н, С. Абрамчук
 

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі

 31.03

Горацкі р-н, Р. Шкабара
           
 

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук
         
           

 20.03

Брэст, А. Сербун

25.03

Пінскі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч

 3.03

Казіміроўка, Дзьмітрый Якубовіч

 22.03

Гомельскі р-н, А. Халандач
     
 

19.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

20.03

Маларыцкі р-н, С. Абрамчук

19.03

Кобрын, А. Страчук
     

 

12.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
14.04
Аршанскі р-н, Р. Шкабара

 

 

 

11.04

Пружанскі р-н, С. Абрамчук
         
           
           
           
           
           

 05.04

Кобрын, А. Кальчанка

11.04

Кобрын, Р. Шкабара

15.04

Брэсцкі р-н, А. Сербун
 

11.04

Гродзенскі р-н, Я. Сліж
 

 07.04

Мінск, А. Вінчэўскі
   
           
           

25.02

 песня Кобрын, Алег Кальчанка

25.03

Пінскі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч
 

21.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч

 29.03

Гомель, З. Гарошка
 

28.03

Любань, 
Мікалай Верабей

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 
       

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 

 28.02

Маларыта, Аляксандр Рак

19.03

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

25.03

Пінскі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч

 10.03

Свіслацкі р-н, Дзьмітрый Шыманчук
   

28.03

Любань, 
Мікалай Верабей

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 

 01.03.

Каменец,
Вадзім Пракапчук

06.03

Брэст,
Э. Данцова

05.03

Кобрын, Раман Шкабара

28.02.

 Свіслацкі р-н,
Дзьмітры Шыманчук

 20.03

Гомель, З. Гарошка

22.03

Гомельскі р-н, А. Халандач

24.03

Хойніцкі р-н, Арцём Халандач

 12.03

Мінск, Мікалай Верабей
 

 18.03

Горкі, Р. Шкабара

 14.04

Кобрын, А. Кальчанка
         
           
           
 

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

25.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч

28.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук
 

28.03

Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

28.03

Гродзенскі р-н, Дз. Вінчэўскі

 30.03

Гомель, З. Гарошка
 

28.03

Любань, 
Мікалай Верабей

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
 

 15.04

Горкі, Р. Шкабара
 

15.04

Маларыцкі р-н, С. Абрамчук
         

 31.03

Кобрын, А. Кальчанка

04.04

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук
         
 

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

25.03

Пінскі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч

28.03

 Кобрын, А. Кальчанка

 21.03

Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

28.03

Гродзенскі р-н, Дз. Вінчэўскі

 28.03

Гомельскі р-н, С. Абрамчук

28.03

Гомель, З. Гарошка
 

27.03

Любань, 
Мікалай Верабей
   
           
           

12.04

Брэст, А. Сербун

09.04

Пружанскі р-н, С. Абрамчук

 15.04

Кобрын, А. Страчук, Мальчук
         
           

 08.04

Пінскі р-н, Дз. Якубовіч

09.04

Кобрын, А. Страчук

13.04

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

 12.04

Гродзенскі р-н, М. Гулінскі
 

 16.04

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   
           
           
           
 

09.04

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

 16.04

Гродзенскі р-н, Г. Гулеўскі
       
           
           
           
           
 

12.04

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук

10.04

Кобрынскі р-н, А. Страчук, Я. Мальчук, Т. Еніч
         
           
           
 

26.03

Пінскі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч

27.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук

28.03

Маларыцкі р-н, Ю. Янкевіч, А. Рак
 
02.04
Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч

 07.04

Гомельскі р-н, З. Гарошка
 

26.03

Любань, 
Мікалай Верабей

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 
     

 13.04

Мінск, Б. Купер
   
           

 15.04

Брэсцкі р-н, А. Сербун

 16.04

Гродна, Дз. Якубовіч
       
           
           
 

 16.04

Гродзенскі р-н, Г. Гулеўскі
       
           

 14.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук, Мальчук Е., Клевцевич А., Тарасенко В., Карпович Д.\

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

12.04

Брэст, Э. Данцова, А. Ківачук
         

 01.03.

Кобрын,
Алесь Страчук

20.03

Брэст, А. Сербун

21.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель

 11.03

Свіслацкі р-н, С. Абрамчук
   

 11.04

Лепельскі р-н, А. Вінчэўскі
 

27.02

Маларыта, А.Рак

28.02.

 Брэст, А.Мініч 

01.03.

Каменец, Кобрын
Вадзім Пракапчук і Алег Кальчанка

 3.03

 Казіміроўка, Дзьмітрый Якубовіч

20.03

Гомель, З. Гарошка
 28.03
Гомельскі р-н, С. Абрамчук

28.02.

Любань, 
Мікалай Верабей

14.03

Волма, M. і А. Вінчэўскі
 

 24.03

Горкі, Р. Шкабара

 5.03

Брэст,  Вадзім Пракапчук

20.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель

21.03

Маларыцкі р-н, А. Рак

 07.03

Свіслацкі р-н, Дзьмітры Шыманчук

24.03

Гродна, Ж. Гулеўскі

25.03

Гродна, Дз. Вічнчэўскі

 22.03

Гомель, З. Гарошка
 

23.03

Любань, 
Мікалай Верабей
   

04.04

Горкі, Р. Шкабара

 13.04

Маларыта, Дз. Кіцель

15.04

Брэсцкі р-н, А. Сербун

 12.04

Гродзенскі р-н, М. Гулінскі
       
           
           

 28.02.

Кобрын,
Алесь Страчук

20.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель

21.03

Маларыцкі р-н, А. Рак
 

22.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч

 28.03

Гомельскі р-н, С. Абрамчук, A. Кусенков
 

23.03

Любань, 
Мікалай Верабей
   
           
 

26.03

Пінскі р-н, Дз. Кіцель, Дз. Харковіч

10.04

Кобрын, А. Страчук, Я. Мальчук, Т. Еніч
         

 17.01

(зімоўка) Маларыта, А. Рак

27.02

Кобрын, Алесь Страчук

20.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель

 21.03

Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

22.03

Гродзенскі р-н, Дз. Якубовіч

28.03

Наваградак, Р. Шкабара

 22.03

Гомель, З. Гарошка

26.03

Гомель, С. Абрамчук

28.03

Гомельскі р-н, С. Абрамчук
 

23.03

Любань, 
Мікалай Верабей

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   

04.04

Горкі, Р. Шкабара
 

04.04

Брэст, Дз. Кіцель

04.04

Маларыта, А. Рак

05.04

Кобрын, А. Кальчанка

 

 16.04

Гродзенскі р-н, Г. Гулеўскі

 05.04

Гомельскі р-н, З. Гарошка
 

 

   
 

28.03

Брэсцкі р-н, Э. Данцова, А. Ківачук

 28.02.

Свіслацкі р-н, Дзьмітры Шыманчук

 

   

 18.03

Горкі, Р. Шкабара
           
           

 14.03

Кобрынскі р-н, А. Страчук, Мальчук Е., Клевцевич А., Тарасенко В., Карпович Д.

20.03

Маларыцкі р-н, Дз. Кіцель

25.03

Брэсцкі р-н, С. АБрамчук, А. Сербун

 28.03

Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

 28.03

Гомель, З. Гарошка
 

25.03

Любань, 
Мікалай Верабей

28.03

Чэрвеньскі р-н, А. Вінчэўскі
   

 

Вы можаце размясціць банэр на сваім сайце ці блогу.

А таксама выкрыстоўваць дадзены банэр як userbar на форуме, проста ўставіўшы гэты код [url=http://birdwatch.by/node/1303][img]http://birdwatch.by/files/fckeditor_…]

Comments

 by Harrier - 25.03.2010 - 14:58

Дзякуй, Палешук! Мадэратар замкнуў зьмены табліцы толькі на сябе...

Не зусім дакладна. Проста гэта тэхнічны збой, і абнаўленне зараз магчыма толькі праз аднаго крыстальніка.

  Сегодня (28.03.2010) Гомельский район, д. Старое село и пойма реки Сож
 Серая цапля - 2
 Кряква - 150
 Свиязь - 150
 Гусь sp. - 4 небольших клина
 Чирок-свистунок - несколько по голосу
 Чирок-трескунок - 6 самцов
 Чибис - много в пойме
 Травник - 3
 Озерная чайка - 10
 Горихвостка-чернушка - 1 самец
 Зяблики, Полевые жаваронки, дрозды рябинники, луговые коньки - много
 Наблюдал вместе с Кусенковым А.Н. 

 

Наконец то за неделю получилось зайти на сайти, все что-то не открывалась страница. Сегодня (28.03.) в Кобрине впервые запели горихвостки- чернушки. Вчера (27.03) на р.Мухавец 7 сизых чаек. Пока меня не было на сайте, такого начитался (Белахост имеется ввиду). Ну что поделаешь если везет очень сильно хлопцам... Хотя, в нашу последнюю с ними экскурсию их сообщение о встрече в первых числах марта вертишейки и речной крачки, мягко сказать.........А может все таки везуха??? Или в нашем регионе что-то сильно поменялось, давайте подумаем...

Пастараюся напісаць разгорнутае назіраньне, а пакуль толькі першыя сустрэчы на поўдзень ад Гродна:

першая шэрая рапуха, рудахвостка-чарнушка, першыя песьні гуменных стрынатак (для мяне).

Gorochko S. (госць) - 30.03.2010 - 21:51

Гомель полевой жаворонок - 20.03.2010 обыкновенный скворец - 21.03.2010 озёрная чайка 22.03.2010, зяблик - 22.03.2010 белая трясогузка, белый аист - 22.03.2010 горихвостка - чернушка, серая цапля, большой баклан, тростниковая овсянка, 28.03.2010 чёрный дрозд - 29.03.2010 зарянка - 30.03.2010

28.03 Качка-свіцьба воз Свіцязь Белая пліска 1 . Г Ліда белая пліска 1  Г. Навагрудак Белы бусел . Берасцянка .  29.03 каля г  Баранавічы Лугавы свірстун 2 . Чайка рыбачка 500 . Белы бусел 1. Берасцянка . Вялікі голуб 1 

28.03 пеночка-теньковка Малоритский р-н  Янкевич Ю. , Рак А

 

29.03./ вальдшнеп -2 , Малоритский р-н  Янкевич Ю. , Рак А.

 

30.03. Малоритский р-н, Рак А.

Фифи -3

Малый зуёк -1

Широконоска -7

гоголь -4 

Spring (госць) - 01.04.2010 - 21:56

To aistok Вероятно, варакушки прилетели несколько раньше. По своему опыту могу сказать, что в среднем течении Припяти они появляются в числах 25 марта (в этом году 26 уже пели во всю) - первые массовые песни, т.е. может и еще раньше прилетают, но молчат. Однако, в первое время их пение можно услышать лишь в промежутке времени после захода солнца и наступлением полной темноты,а также совсем рано на рассвете, а затем они умолкают. В следующем году попытайтесь вести прослушку именно в это время для более ранней регистрации вида.

 По многочисленным просьбам трудящихся!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:

27.03.2010 Очистные сооружения Кобрина и д.Патрики
Чибис - 4
Болотный лунь - 3
Черныш - 1
Красноголовый нырок - 6 самцов и 3 самки
Хохлатая чернеть - 1 самец и 2 самки
Свиязь - 7 самцов
Чомга - 1
Большой баклан - 1+17
Пеночка теньковка - ок 5-7 особей
Зяблик - 14
Об. овсянка - 32
Чиж - 7
Зеленушка - 8
Белолобый гусь - 12
Гуси sp. - ок 2000!!!
Чирок - свистунок - 5
Чирок - трескунок - 2
Лысуха - 3
Об. лазоревка - 14
Большая синица - 12
Сизая чайка - 2
Озёрная чайка - 23
Травник - 1
Речная крачка - 3
Серая цапля - 3
Об. канюк - 4
ББЦ - 3

28.03.2010 Кобринский р-н, оз. Любань
Белый аист - 4
Серая цапля - 12
Черныш - 25
Бекас - 5
Зарянка - 32
ББЦ - 4
Зяблик - 43
Гуменник - 27
Озерная чайка - 45
Канюк - 4
Филин - (голос)
Серая неясыть - (голос)
Сыч sp. - 1
Желтоголовый королёк - 19
Черноголовая гаичка - 1
Клёст - еловик - 2
Хохлатая синица - 2
Болотный лунь - 6
Полевой лунь - 1
Хохлатая чернеть - более 40
Об. гоголь - 12 самцов и 8 самок
Свиязь - 13
Чирок-трескунок - 18
Кряква - 7
Чомга - 2
Лебедь-шипун - 3 взрослых
Утки sp. - более 50
Ремез - 23
Об. овсянка - 15
Тростниковая овсянка - 9
Снегирь - 3 особи
Большой баклан - 19
Серый журавль - 18

3.04.2010 Очистные и д.Патрики
Чибис - 7
Травник - 2
Черныш - 4
Белая трясогузка - 5
Пеночка-теньковка - везде
Хохлатая чернеть - 1 самец
Красноголовый нырок - 7 самцов
Сирийский дятел - 1 самец
Канюк - 6
Ушастая сова - 1
Об. овсянка - 12
Усатая синица - 2 (пара)
Тростниковая овсянка - 1 самец
Ремез - 1
Желна - 2
Полевой лунь - 1 самец
Об. пустельга - 4 пары
Серая цапля - более 100
ББЦ - 4
Полевой жаворонок - 29
Вяхирь - 29
Ворон - 2
Луговой конёк - 2
Хохлатый жаворонок - 4
Кулики sp. - 29
Гуси sp. - более 200

Интересно, что все гуси летели с севера на юг все это время и лишь вчерашние на север!!! Может кто-нибудб подскажет почему?
 

Есть три вида, которых нет пока в таблице, но я их заносить не буду по понятным причинам. Вообще первооткрывателем я тут больше быть не намерен, а то могут "загадить" все мои сообщения!

 

04-04 каля Нёмана Алена заўважыла 3+3+2 чайкі-чарнакрылкі, якія ляцелі над ускрайкам Каложскага парку ўверх па плыні, і мы разам падзіўлялі іх палёт на вышыні 1,5 самых высокіх дрэваў.