Вясна ляціць - 2019

 

Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" Birdwatch.by сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучацца! Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дзень, месца – бліжэйшы населены пункт і раён-вобласць, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай на сайт і табліцу!

Апошняе абнаўленне: 16.03.2019

    

ВЯСНА-2018 Вясна-2017  ВЯСНА-2016  ВЯСНА-2015   Вясна-2014

Зіма 2011-12 Зіма 2012-13 Зіма 2013-14 Зіма 2014-15 Зіма 2015-16

Зіма 2016-17 Зіма 2017-18 Зіма 2018-19

     

 

 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

 

 

 

   

11.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

12.03

Ваўкавыскі р-н,

В.Гуменны

 

 

 

 
 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

11.02

Камянецкі р-н,

В.Кузько

08.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

06.03

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

27.02

Барысаўскі р-н,

А.Рак

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

 

 

11.02

Камянецкі р-н,

В.Кузько

07.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

 

06.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

08.03

Мінск,

А.Вінчэўскі

09.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

02.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык, 

І.Заяц

 

 

28.02

Пінскі р-н,

Ю.Янкевіч

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

06.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

09.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

 

 

10.02

Камянецкі р-н,

І.Каляда

15.02

Маларыцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч

28.02

Пінскі р-н,

Ю.Янкевіч

17.02

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

 

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

03.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

 

 

17.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

26.02

Брэст,

Н.Вахній

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

08.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

08.03

Гродзенскі і Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

 

 

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

14.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

08.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

08.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

 
 

17.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

   

 

 

 
 

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

26.02

Брэст,

Н.Вахній

24.02

Гродзенскі р-н,

А.Вінчэўскі

і інш.

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

24.02

Гродзенскі р-н,

А.Вінчэўскі

і інш.

 

03.03

Мінск,

І.Самусенка

09.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

10.02

Камянецкі р-н,

В.Андрушкевіч

12.02

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

18.02

Маларыцкі р-н,

Д.Піпко

17.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

21.02

Астравецкі р-н,

Ю.Янкевіч

26.02

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

 

 

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

11.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

17.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

13.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

     
       

 

 

 

15.03

Гродна,

А.Храмогін

 

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

09.03

Рагачоўскі р-н,

А.Чарнякевіч

 

 

   

 

 

 

 

 

         
   

 

 

   
     

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
   

 

 

 

 

           

09.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук і інш.

15.02

Гродна,

А.Храмогін

 

26.02

Мінск,

Л.Кароткіна

 

 

 

 

     

 

 
           

 

         
 

 

       
     

 

   

 

   

 

   

 

 

 

 

   

10.02

Камянецкі р-н,

І.Каляда

15.02

Маларыцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч

27.02

Брэст,

В.Некрашэвіч

17.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

27.02

Масты,

Т.Каржыцкая

 

16.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

     

 

 

 

12.03

Пружанскі р-н,

Ю.Янкевіч, А.Абрамчук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
           

 

 

 

 

   
 

 

       
           

 

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

 

       
   

 

     

 

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 

 

 

   

 

           
 

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   

 

03.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

08.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

 

   
           

 

 

 

 

 

 

11.02

Камянецкі р-н,

В.Кузько

23.02

Брэст

А.Сяргеева

28.02

Пінскі р-н,

Ю.Янкевіч

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

27.02

Мастоўскі р-н,

Т.Каржыцкая

03.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

06.03

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

03.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

05.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

09.03

Смалявіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

02.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык, 

І.Заяц

08.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

09.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук і інш.

 

08.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.02

Гродзенскі р-н,

А.Вінчэўскі

і інш.

 

09.03

Смалявіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 
 

18.02

Гродна,

А.Моцевіч

09.03

Смалявіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

09.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук і інш.

08.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

13.03

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

08.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

     

 

   

 

 

 

15.03

Калінкавічы,

А.Шэўчык

   

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

08.03

Брэст,

Ю.Янкевіч і 

В.Некрашэвіч

14.03

Мастоўскіі р-н,

Ю.Янкевіч

16.03

Гродна,

Т.Яварэц

08.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

12.03

Мінск,

С.Каспяровіч;

М.Львоў

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
           
 

 

 

     

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
 

 

       

 

 

11.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

09.03

Гродзенскі  р-н,

С.Чарапіца

27.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

 

13.02

Брэсцкі р-н,

А.Страчук

15.02

Кобрын,

А.Страчук

17.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

24.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

і І.Бышнёў

25.02

Ліда,

Ю.і Л.Квач

03.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

17.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

05.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

06.03

Стаўбцоўскі р-н,

М.Недзіна

09.03

Мінск,

М.Львоў.

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

02.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык, 

І.Заяц

10.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

           

 

 

 

 

 

 
           
           

 

23.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

23.03

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
           
           

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

   
           
           

 

 

 

 

   

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 
           

 

 

 

 

 

   
   

 

     

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

       

08.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

14.03

Мастоўскіі р-н,

Ю.Янкевіч

11.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

09.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

17.02

Брэсцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч і інш.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

18.02

Маларыцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч 

25.02

Кобрын,

А.Страчук

13.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Лукашэнка

Гродна

А.Храмогін

18.02

Лідскі р-н,

Ю.і Л.Квач

27.02

Масты,

Т.Каржыцкая

25.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

05.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

07.03

Мінск,

М.Львоў

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі і Смалявіцкі р-ны,

А.Вінчэўскі

25.02

Калінкавічы,

А.Шэўчык

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

08.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

23.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

24.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

08.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     

 

 

 

           

 

 

 

13.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

 

 

 

 

     
   

 

 

   

23.02

Кобрын,

В.Некрашэвіч

04.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

23.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

і І.Бышнёў

08.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

08.03

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

 

 

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08.03

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

 

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 
           

 

         

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

03.03

Гродзенскі р-н,

Дз. і А. Вінчэўскія

 

 

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні. Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце сюды: Harrier@tut.by

Вы можаце размясціць банэр на сваім сайце ці блогу.

А таксама выкрыстоўваць дадзены банэр як userbar на форуме, проста ўставіўшы гэты код [url=http://birdwatch.by/vyasna2019][img]http://birdwatch.by/files/fckeditor…]

Comments

24.03.2019, было нават +10С і моцны вецер.

Гродзенскі раён: белая пліска, 

Бераставіцкі раён:

баталёны,

кулікі-случкі,

кулікі-чарнякі,

качкі-лапаноскі.

качкі-неразні

Дз.Вінчэўскі

23.03.2019, Могилевский р-н, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                               -зяблики;                                                                                                                                                                                                                                                                             -лысухи;                                                                                                                                                                                                                                                                             -тростниковые овсянки.

22.03.2019, Могилев, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                                           - хохотуньи - 6.

21.03.2019, Могилев, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                                            - сизые чайки.

Ланец М.
Рудахвостка-чарнушка-2 птушкі
Самец і самка, каля маёй хаты, Берасце.
Не ведаю, мо тыя самыя што год таму вывялі птушанят пад дахам
Аркамя таго тузіны, калі не сотні сустрэтых у горадзе вялікіх галубоў, берасцянак, драздоў (некалькі чорных і шмат піскуноў), шпакоў. У небе шерыя жоравы.

 

Магілёўская вобл., Кіраўскі раён, поле каля в. Пацава Слабада

18.03.2019 белы бусел

Кіраўскі раён, каля х. Канёва Ляда

03.03.2019 - палявы жаўрук

10.03.2019 - кнігаўкі, шпакі

14.03.2019 - серыя журавы

19.03.2019- берасцянка

Назірала Дударэнка М.

Могилевскийр-н, 20.03.2019, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                                Гуменники;                                                                                                                                                                                                                                                                          Белолобые гуси;                                                                                                                                                                                                                                                                Большие бакланы;                                                                                                                                                                                                                                                            Чирки-свистунки;                                                                                                                                                                                                                                                                Луток.

Брестский р-н, деревня Рудня:
18.03.2019 - вяхири, черные дрозды
19.03.2019 - зарянка, лесная завирушка, белобровики (стайка около 20 особей), певчий дрозд


20.03.2019 - чибис (на поле, возле д. Кобелка), белые аисты (за д. Збунин), Брестский р-н.

Сергеева А.



Клинтух (2 особи) - 09.03.2019, р\х Страдечь, Брестский р-н, Ю.Янкевич и др.

18.03 - вялікая коўра, качка-чырка, качка-неразня, качка-лапаноска, вялікі грыцук, баталён, балотны лунь - Салігорскі р-н,
18.03 - слонка, малінаўка - Любанскі р-н
М.Верабей

18.03.2019, Бондарь В., Могилевский район:                                                                                                                                                                                                                      -Скворцы;                                                                                                                                                                                                                                                                            -чайки озерные;                                                                                                                                                                                                                                                                   -полевые жаворонки;                                                                                                                                                                                                                                                        -свиязи;                                                                                                                                                                                                                                                                              -чибисы;                                                                                                                                                                                                                                                                              -луговые коньки;                                                                                                                                                                                                                                                                 -вяхири;                                                                                                                                                                                                                                                                               -серые цапли.

17.03.2019

оз. Луковское (Малоритский р-н)

- 4 пары чомг на самом озере

- 1 пара журавлей на поле 

- большая колония чибисов между Луково и Заболотьем

- 1 пара кликунов на поле

- 1 большой кроншнеп в небе

рыбхоз Соколово (Малоритский р-н)

- 2 ББЦ

- 4 серые цапли

- пара журавлей

- пара кликунов среди колонии шипунов

Когда уезжал надо мной пролетела стая журавлей -  21 ос.

г. Брест, Набережная, территория д/с №15

- сирийский дятел (необычной окраски)

17-03-2019, +9 С увечары. Гродзенскі раён:

лугавы свірстун - С.Чарапіца.

вялікая коўра, шызыя чайкі  - Дз.Вінчэўскі

Бераставіцкі раён:

лыска

качкі-шылахвосткі

Дз.Вінчэўскі