Назіранні зімуючых птушак у Беларусі: зіма 2017-18

Шаноўныя сябры!     

Традыцыйна з Вашай дапамогай мы хацелі б занесці ў табліцу месцы і даты (першых) сёлетніх рэгістрацый тых відаў, якія прылятаюць да нас выключна на зімоўку (чачоткі, амялушкі, касматаногія канюхі і г.д.) і таксама прасачыць дзе ў Беларусі зімуюць тыя віды, якія застаюцца з намі а) незаўсёды (напрыклад, сокал-пустальга), б) застаюцца не ва ўсіх рэгіёнах (напрыклад, шэрыя ці вялікія белыя чаплі, берасцянкі).

    Каб Вашы дадзеныя трапілі ў табліцу, калі ласка, ў каментарах пазначайце імя і прозьвішча назіральніка(ў), від, дату (першай) з ім сустрэчы, раён і тое цікавае пра назіранне, што палічыце патрэбным. Невялікія па памеру здымкі ці відэа вітаюцца. Дадзеныя для розных раёнаў могуць быць занесены асобна.

Для выкарыстання дадзеных у навуковай публікацыі дазвол аўтара(ў), спасылка на яго (іх) і табліцу абавязковыя.

Дзякуй! Цікавых назіранняў і добрага зімовага настрою!

Папярэднія назіранні: 

Зіма 2011-2012    Зіма 2012-2013    Зіма 2013-2014

Зіма 2014-2015    Зіма 2015-2016    Зіма 2016-2017

Апошняе абнаўленне: 10.03.2018

Назва віду

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

           
кубік  

21.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

       
кубік  

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

30.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі

 

 

   

 

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

30.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі

04.01

Лідскі р-н,

Ю.Квач

14.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і

Ю.Квач

13.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

       
 

10.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

       

09.02

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

14.01

Бераставіцкі і Гродзенскі р-ны,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Квач

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

12.12

Нясвіжскі р-н,

С.Шакала

26.12

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

30.12

Вілейскі р-н,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

10.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

12.12

Магілёў,

У.Бондар

 

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

30.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі

14.01

Бераставіцкі і Гродзенскі р-ны,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Квач

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

12.12

Нясвіжскі р-н,

С.Шакала

10.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   

20.02

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

06.01

Гродзенскі р-н

Дз. і А.Вінчэўскія

20.01

Гродна,

С.Саковіч і інш.

 

 

21.01

Віцебск,

У.Іваноўскі

01.02

Магілёў,

У.Бондар

01.02

Пінскі р-н,

С.Верталь

13.02

Столінскі р-н,

В.Белы

06.01

Гродзенскі р-н

Дз. і А.Вінчэўскія

 

18.01

Тураў,

В.Харытановіч

   
 

06.01

Камянецкі р-н,

У.Пацейчук

 

 

01.02

Пінскі р-н,

С.Верталь

 

06.01

Бераставіцкі р-н

Дз. і А.Вінчэўскія

20.01

Гродна,

С.Саковіч і інш.

 

18.01

Тураў,

В.Харытановіч

   

01.02

Пінскі р-н,

С.Верталь

03.12

Гродзенскі і Бераставіцкі р-ны,

Дз.Вінчэўскі et al.

30.12

Вілейскі р-н,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

16.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   
           
 

04.02

Гродзенскі р-н,

Т.Кожан

 

01.01

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

09.02

Віцебск,

А.Андрыянаў

 

 

     

17.12

Полацк,

А..Эрдман

 

21.01

Брэст,

А.Мініч

 

06.01

Мінск,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

 

02.12

Полацк,

А.Эрдман

 

20.01

Брэст,

А.Мініч

10.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

30.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі

   
 
   

20.01

Брэст,

А.Мініч

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі 

30.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі

14.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Квач

       
 

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі 

14.01

 Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Квач

       
 

10.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

     

12.11

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і Д.Піпко

08.10

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

30.12

Вілейскі р-н,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

11.11

Петрыкаўскіі р-н,

А.Шэўчык

07.11

Полацкі р-н,

А. і А. Эрдманы

01.02

Магілёў,

У.Бондар

 

05.11

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі 

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

11.11

Петрыкаўскіі р-н,

А.Шэўчык

   

12.11

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і Д.Піпко

20.01

Брэст,

А.Мініч

15.10

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

07.11

Крупскі р-н,

А.Шэўчык

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

30.12

Вілейскі р-н,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

 

17.12

Полацк,

А..Эрдман

12.12

Магілёў,

У.Бондар

28.12

Брэсцкі р-н,

Дз.Кіцель, Ю.Янкевіч

14.01

Камянецкі р-н,

В.Андрушкевіч

01.02

Пінскі р-н,

С.Верталь

20.02

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

10.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі ды інш.

23.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

02.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

03.12

Жыткавіцкі р-н,

В.Харытановіч

21.12

А.Вінчэўскі

   

14.01

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

21.01

Столінскі р-н,

А.Блоцкая

28.01

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

10.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

11.12

Дз.Якубовіч

14.01

Бераставіцкі і Гродзенскі р-ны,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Квач

09.12

Нясвіж,

С.Шакала

06.01

Мінскі р-н,

І.Самусенка

     

 

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

14.01

Бераставіцкі і Гродзенскі р-ны,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Квач

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

02.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

27.12

Жыткавіцкі р-н,

В.Харламава

31.01

Лёзненскі р-н,

Л.Карукіна, А.Юлдашаў

12.01

Чаускі р-н,

У.Бондар

12.11

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і Д.Піпко

05.11

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

19.10

Клецкі р-н,

Т.Каржыцкая

06.11

Крупскі р-н,

А.Шэўчык

11.11

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

06.11

Мёрскі р-н,

А. і А. Эрдманы

11.02

Лёзненскі р-н,

Л.Карукіна, А.Юлдашаў

06.11

Талачынскі р-н,

Ю.Шашэнько

Бабруйскі р-н,

М.Львоў

12.01

Чаускі р-н,

У.Бондар

кубік

28.01

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

18.02

Гродзенскі р-н,

Ю.Лукашэнка і інш.

19.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

02.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

07.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

   

30.11

Брэст,

Ю.Янкевіч

20.12

Баранавічы,

С.Шакала

21.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

   

16.02

Мёрскі р-н,

А. і А. Эрдманы

 
 

 

       
           

20.02

Жабінкоўскі р-н,

М.Дзідкоўскі

01.01

Свіслацкі р-н,

В.Белы

14.02

Ваўкавыскі р-н,

В.Белы

   

 

 

20.01

Брэст,

А.Мініч

 

30.12

Вілейскі р-н,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

20.01

Мінск,

І.Самусенка

     
 

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Якубовіч

17.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

13.01

Зэльвенскі р-н,

В.Белы

       
           
           
кубік  

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

02.12

Мінск,

А.Вінчэўскі et al.

30.12

Вілейскі р-н,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

16.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 
 

01.12

Магілёў,

У.Бондар

кубік  

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

02.12

Мінск,

А.Вінчэўскі et al.

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

30.12

Вілейскі р-н,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

16.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

21.12

Магілёў,

У.Бондар

 

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

02.12

Мінск,

А.Вінчэўскі et al.

09.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

30.12

Вілейскі р-н,

М.Каласкоў,

І.Самусенка

     
 

03.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

02.12

Мінск,

А.Вінчэўскі et al.

16.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

21.12

Магілёў,

У.Бондар

14.01

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

 

21.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі і інш.

07.01

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   
 

17.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

       
           

01.01

Маларыта,

Ю.Янкевіч

15.01

Брэст,

Ю.Янкевіч

         
 

14.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Ю.Лукашэнка

і Ю.Квач

17.01

Лідскі р-н,

Ю.Квач

26.12

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

03.12

Жыткавіцкі р-н,

В.Харытановіч

21.12

А.Вінчэўскі

   
           

30.12

Маларыта,

Ю.Янкевіч

17.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

27.12

Гродна,

В.Пярлухіна

 

02.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

10.12

Жыткавічкі р-н,

В.Харытановіч

   
   

11.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

     
     

 

     

 

     

 

 
 

21.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

08.01

Мінск,

М.Дадычын

10.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

08.01

Шаркаўшчына,

В.Кавалёнак

01.03

Лепельскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 
           

28.12

Брэсцкі р-н,

Дз.Кіцель, Ю.Янкевіч

21.02

Кобрын,

А.Кальчанка

14.01

Бераставіцкі і Гродзенскі р-ны,

Дз.Вінчэўскі,

Ю.Лукашэнка

і Ю.Квач

02.12

Мінск,

А.Вінчэўскі et al.

07.01

Мінскі р-н,

І.Самусенка

02.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

24.12

Полацк,

А.Эрдман

05.02

Магілёў,

У.Бондар

кубік

28.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

         
значок      

01.01

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   
значок

21.01

Брэст,

А.Мініч

09.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

17.01

Лідскі р-н,

Ю.Квач

 

16.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

08.01

Шаркаўшчына,

В.Кавалёнак

21.01

Магілёўскі р-н,,

У.Бондар

 

           
       

15.01

Шаркаўшчына,

В.Кавалёнак

 
         

01.12

Магілёў

У.Бондар

           
 

21.11

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

28.11

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

21.01

Чэрвенскі р-н,,

А.Вінчэўскі і інш.

13.12

Калінкавічы,

А.Шэўчык

27.12

Жыткавіцкі р-н,

В.Харламава

08.11

Полацк,

А.Эрдман

06.11

Талачынскі р-н,

Ю.Шашэнько

20.02

Магілёў,

У.Бондар

 

07.11

Гродзенскі р-н,

Дз.Якубовіч

21.01

Чэрвенскі р-н,,

А.Вінчэўскі і інш.

11.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

     
           

25.11

Маларыта,

Ю.Янкевіч

07.02

Маларыта,

Ю.Янкевіч

05.12

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

14.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Квач

08.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

25.01

Мінск,

Л.Карукіна

12.02

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі і інш.

05.02

Мозырскі р-н,

Л.Андрэева

24.12

Полацк,

А.Эрдман

12.01

Чаускі р-н,

У.Бондар

06.11

Пінскі р-н,

А. і М.Львовы

12.11

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і Д.Піпко

06.11

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

12.11

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі 

і Ю.Лукашэнка

 

 

20.10

Мінск,

Т.Каржыцкая

06.11

Крупскі р-н,

А.Шэўчык

26.12

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

11.11

Петрыкаўскіі 

и Калінкавіцкі р-ны,

А.Шэўчык

27.11

Жыткавіцкі р-н,

В.Харытановіч

06.11

Мёрскі р-н,

А. і А. Эрдманы

07.11

Полацкі р-н,

А. і А. Эрдманы

22.01

Лёзненскі р-н,

Л.Карукіна, А.Юлдашаў

 
   

17.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

21.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

10.03

Зэльвенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

21.01

Чэрвенскі р-н,,

А.Вінчэўскі і інш.

11.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

10.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

21.12

Магілёў,

У.Бондар

 

05.11

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі et al.

21.01

Чэрвенскі р-н,,

А.Вінчэўскі і інш.

     
зн            
значок      

22.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   
надпіс  

18.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Ю.Лукашэнка

       
надпіс      

21.12

Жыткавіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

   
             
             
             
             
             
             

 

Comments

06-01-2018 у нас было нават да +7С.  

На новых і нават старых вадаплаўных нам не пашанцавала, але не на ўсіх: ізноў, як і тыдзень таму, побач з вадасховічшам у Карозіч  ляцелі гусі. Было задалёка, каб іх вызначыць і ў гэты раз.

птушкі

Але яны падляцелі бліжэй і селі адпачнуць на ўзараным поле і аказаліся  пр. 50 на 50 гуменніцамі і белалобымі!  У такой колькасці абодва віды зімуюць на Гарадзеншчыне ўпершыню.

 птушкі

Яшчэ адзн від гусей- таксама нарэшце - атрымалася вызначыць на аблоце Грайна, у Бераставіцкім раёне. Аказалася, што там анчуюць мін 4 асобіны шэрага гуся.

А пачаліся нашы назіранні з самкі палявога луня, якая палявала ў Гродзенскім раёне.

Назіралі Дз. і А.Вінчэўскія.

 

27.12.2017 (М.Колосков, И.Самусенко) Заславльское водохр. (Минское море, окр. Семково): 1 лысуха в тростниках

30.12.2017 (М.Колосков, И.Самусенко)

Вилейское водохранилище: кряква, об.гоголь,, б. крохаль, сизая чайка, ББЧ (серебр. и хохотунья), серая цапля (мин. 4),  лебедь-шипун, лебедь-кликун (мин. 2 ад. в группе 7 лебедей, в основном кормились, держа голову в воде)

Заславльское водохр. (Минское море, окр. Семково): в группе из нескольких сотен крякв отдыхал один гусь (вид определить не удалось). 

лысуха

кликун вилейка

 

 

 

 

гусь 1

 

 

05.01.2018 Чижовское водохр, Минск (М.Колосков, И.Самусенко): среди нескольких сотен крякв 3 об. гоголя и 1 самец шилохвости. На водохранилище постоянно держатся несколько серых цапель.

06.01.2018 Полигон ТКО Тростенецкий, окр. Минска (И.Самусенко) - около 100 скворцов, более 100 об. чечеток,

также предположительно полевой лунь, 1 самец (?) 

 

шилохвость

пол лунь 1

лунь 2

Бондарь В. 8.01.2018 г, Могилевский р-н                                                                                                                                                                                                                       - зяблик - 2 особи;                                                                                                                                                                                                                                                  12.,0.2018 г Чаусский р-н                                                                                                                                                                                                                                         - обыкновенный канюк - 2 особи;                                                                                                                                                                                                                         - зимняк - 2 особи.Канюки: обыкновенный и зимняки.

Видел сегодня вальдшнепа в дубняке в Зельвенском районе,в субботу -чибиса, а 01.01.2018 г -журавлей в Свислочском районе. Чудеса.

Вальдшнеп сидел на солнцепеке,на вырубке ,возле замерзшей лужи,взлетел хорошо. Земля мерзлая,как будет пищу добывать не представляю.

Виталий Белый

14-01-2018, часам сонца і ад -5 да -7С.

Нёман вышжй ГЭС стаіць, але з рознай велічыні прамыінамі.

А на рацэ ніжэй ГЭС пр. 50 вялікіх бакланаў

птушкі

мін 5 шэрых чапляў

птушка

там жа праляцеў над намі і малады сокал-падарожнік!

птушка

На прамыінах Нёмана засталіся некалькі чыбатых і ныркоў-плёсавак.

птушкі

Былі і 4 самкі палявога луня, а таксама шмат звычайных і касматаногіх канюхоў + вялікая белая і шэрыя чаплі на незамёрзлых канавах.+ зімародак у ручаіны, якая ўпадае непасрэдна ў Нёман:

птушка

З новых відаў - шпакі ў Гродзенскім і Бераставіцкім раёнах,

птушкі

у апошнім таксама берасцянка, якую выглядзеў сярод групы звычайных стрынатак ЮК.

Назіралі Дзьмітры Вінчэўскі, Юры Квач, Юры Лукашэнка

14.01.2018 г. Каменецкий район

окр.д. Угляны - 230 клинтухов, на р. Лесная ок. 1000 крякв, 6 лебедей-шипунов

окр. д. Сарево  - 150 клинтухов

окр. д.Клепачи  - 60 клинтухов, 1 полевой лунь (самец)

Вадим Прокопчук

 

 

Ольга Харитонович (госць) - 17.01.2018 - 16:24

17.01.18 Орлан белохвост, Житковичский р-н, недалеко от заправки д. Кремно

17.01.18 Хохлатый жаворонок - 14 особей, возле заправки д. Кремное, Житковичский район

15.01.18.-17.01. Свиристели 30-50 особей в г. Туров и д. Запесочье, Житковичский р-н