Назіранні зімуючых птушак у Беларусі: зіма 2018-19

Шаноўныя сябры!     

Традыцыйна з Вашай дапамогай мы хацелі б занесці ў табліцу месцы і даты (першых) сёлетніх рэгістрацый тых відаў, якія прылятаюць да нас выключна на зімоўку (чачоткі, амялушкі, касматаногія канюхі і г.д.) і таксама прасачыць дзе ў Беларусі зімуюць тыя віды, якія застаюцца з намі а) незаўсёды (напрыклад, сокал-пустальга), б) застаюцца не ва ўсіх рэгіёнах (напрыклад, шэрыя ці вялікія белыя чаплі, берасцянкі).

    Каб Вашы дадзеныя трапілі ў табліцу, калі ласка, ў каментарах пазначайце імя і прозьвішча назіральніка(ў), від, дату (першай) з ім сустрэчы, раён і тое цікавае пра назіранне, што палічыце патрэбным. Невялікія па памеру здымкі ці відэа вітаюцца. Дадзеныя для розных раёнаў могуць быць занесены асобна.

 

Увага! Для выкарыстання дадзеных у навуковай публікацыі дазвол аўтара(ў), спасылка на яго (іх) і табліцу абавязковыя.

Дзякуй! Цікавых назіранняў і добрага зімовага настрою!

Папярэднія назіранні: 

Зіма 2011-2012    Зіма 2012-2013    Зіма 2013-2014

Зіма 2014-2015    Зіма 2015-2016    Зіма 2016-2017

Зіма 2017-18

Апошняе абнаўленне: 11.01.2019

 

Назва віду

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

           
кубік  

11.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

28.11

Мінск,

Т.Каржыцкая

     
кубік

01.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

03.01

Мінск,

І.Самусенка

і М.Каласкоў

 

   

07.12

Брэст,

В.Некрашэвіч

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

03.01

Мінск,

І.Самусенка

і М.Каласкоў

 

03.12

Полацкі р-н,

А.Эрдман

 

06.01

Пінскі р-н,

Дз.Кіцель

 

       

07.12

Брэст,

В.Некрашэвіч

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

02.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі, М.Гулінскі

03.12

Лідскі р-н,

Л. і Ю.Квач

04.12

Мінск,

А.Барадзін

02.12

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

20.12

Мінскі р-н,

А.Прыгун

24.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

03.01

Мінск,

І.Самусенка

і М.Каласкоў

 

03.12

Полацкі р-н,

А.Эрдман

 

08.12

Маларыта,

Ю.Янкевіч, Дз.Кіцель

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

03.12

Лідскі р-н,

Л. і Ю.Квач

24.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

02.12

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

 

06.12

Полацк,

А.і А.Эрдман

27.12

Чашніцкі р-н,

В.Кашчэеў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 

 

 

 

 

   

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

02.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі, М.Гулінскі

 

 

04.12

Полацкі р-н,

А. і А.Эрдман

 
           
 

23.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

09.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

27.12

Мінск,

Т.Каржыцкая

 

 

 

 

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

10.01

Мазыр,

А.Шэўчык

 

 

 

09.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

   
 
   

07.01

Брэст,

Ю.Янкевіч,

Вахній

09.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

28.11

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

     
 

09.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

10.01

Мазыр,

А.Шэўчык

   
 

 

 

     

01.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

07.01

Брэст,

Ю.Янкевіч,

Вахній

 

04.12

Мінск,

А.Барадзін

07.12

Любанскі р-н,

М.Верабей

15.12

Мінскі р-н,

М.Казакоў

 

 

10.12

Полацк,

А.Эрдман

01.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

04.12

Мінск,

А.Барадзін

10.01

Мазыр,

А.Шэўчык

   

01.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

07.12

Брэст,

В.Некрашэвіч

 

 

04.12

Мінск,

А.Барадзін

 

10.12

Полацк,

А.Эрдман

24.11.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

09.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

21.12

Любанскі р-н,

М.Верабей

07.01

Пухавіцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

10.01

Мазыр,

А.Шэўчык

   

01.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

08.12

Маларыта,

Ю.Янкевіч, Дз.Кіцель

06.01

Пінскі р-н,

Дз.Кіцель

06.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

02.12

Чэрвенскі р-н,

Г.Ардзюк

28.12

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

   

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

13.12

Мінск,

Т.Каржыцкая

24.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

04.01

Лёзна,

А.Собалеў

 

01.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

06.01

Пінскі р-н,

Дз.Кіцель

 

18.10

Мінскі р-н,

22.11

Слуцкі р-н,

Т.Каржыцкая

25.11.

Рэчыцкі р-н,

З.Гарошка і Н.Карліонава

23.12.

Гомельскі р-н,

З.Гарошка і Н.Карліонава

06.10

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

кубік

 

06.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

22.11

Слуцкі р-н,

Т.Каржыцкая

02.01

Чэрвенскі р-н,

Г.Ардзюк

15.12.

Гомельскі р-н,

З.Гарошка 

   

28.12

Брэст,

Ю.Янкевіч і інш.

14.12

Гродна,

А.Храмогін

16.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

   

 

 
 

 

       

28.12

Брэст,

Ю.Янкевіч і інш.

 

01.12

Мінск,

А.Барадзін

 

03.12

Полацкі р-н,

А.Эрдман

 

 

 

   

01.01

Полацкі р-н,

А і А.Эрдманы

 

28.12

Брэст,

Ю.Янкевіч і інш.

02.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

31.12

Мінск,

І.Самусенка

     
 

 

       
           
           
кубік

28.12

Брэст,

Ю.Янкевіч і інш.

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

05.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

04.12

Мінск,

А.Барадзін

24.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 
 

 

кубік  

09.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

04.12

Мінск,

А.Барадзін

 

10.12

Полацк,

А.Эрдман

 

 

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

04.12

Мінск,

А.Барадзін

     
 

05.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

04.12

Мінск,

А.Барадзін

 

10.12

Полацк,

А.Эрдман

 

29.12

Пружанскі р-н,

В.Пракапчук

23.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі;

Дз.Якубовіч

10.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

   
 

 

       
           

 

         

29.11

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

07.12

Брэст,

В.Некрашэвіч

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

06.01

Пінскі р-н,

Дз.Кіцель

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

29.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

01.12

Мінск,

А.Барадзін

09.12

Мінск,

Т.Каржыцкая

 

04.12

Полацкі р-н,

А. і А.Эрдман

 
           

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

16.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

25.12

Карэлічы,

А.Буй

28.11

Слуцкі р-н,

Т.Каржыцкая

07.12

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

25.11.

Рэчыцкі р-н,

З.Гарошка і Н.Карліонава

10.01

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

   

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

16.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

05.12

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.11.

Рэчыцкі р-н,

З.Гарошка і Н.Карліонава

23.12.

Гомельскі р-н,

З.Гарошка і Н.Карліонава

   
     

 

     

 

     

 

 

29.11

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

01.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

28.12

Брэст,

Ю.Янкевіч і інш.

 

 

13.12

Мінск,

Т.Каржыцкая

24.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

 

 
           

08.12

Пружанскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

29.11

Мінск,

Т.Каржыцкая

20.12

Мінскі р-н,

А.Прыгун

 

03.12

Полацкі р-н,

А.Эрдман

01.01

Магілёў,

У.Бондар

кубік

 

         
значок    

01.12

Мінск,

А.Барадзін

02.01

Мінск,

І.Самусенка

і М.Каласкоў

 

06.01

Полацк,

А.Эрдман

 
значок

29.11

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

01.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

12.12

Пінскі р-н,

С.Верталь

03.01

Брэст,

В.Некрашэвіч

06.01

Пінскі р-н,

Дз.Кіцель

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

18.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

04.12

Мінск,

А.Барадзін

08.12

Барысаў,

А.Месяц

24.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

15.12.

Гомельскі р-н,

З.Гарошка 

06.01

Полацк,

А.Эрдман

 

 

           
   

01.12

Мінск,

А.Барадзін

 

 

 
         

 

           

01.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

26.10

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

10.10

Любанскі р-н,

М.Верабей

15.11

Мінск,

Т.Каржыцкая

03.11.

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

28.09

Ліёзненскі р-н,

А.Собалеў

30.09

Верхнядзвінскі р-н,

Дз.Кіцель

28.10.

Магілёў,

У.Бондар

23.12

Камянецкі р-н,

У.Пацейчук

16.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

13.12

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

31.10

Верхнядзвінскі р-н,

Дз.Кіцель

 
           

08.12

Маларыта,

Ю.Янкевіч, Дз.Кіцель

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

05.01

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

23.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

05.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

01.12

Мінск,

А.Барадзін

07.12

Любанскі р-н,

М.Верабей

20.12

Мінскі р-н,

А.Прыгун

06.01

Мінск,

І.Самусенка

10.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

10.01

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

03.12

Полацкі р-н,

А.Эрдман

 

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

06.01

Пінскі р-н,

Дз.Кіцель

16.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

20.10

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

 

20.10.

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

01.10

Верхнядзвінскі р-н,

Дз.Кіцель

07.11

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

28.10.

Магілёў,

У.Бондар

 

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

23.12

Гродзенскі і

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

29.11

Любанскі р-н,

М.Верабей

04.12

Мінск,

А.Барадзін

23.12.

Гомельскі р-н,

З.Гарошка і Н.Карліонава

10.01

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

23.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

     
зн        

20.11

Полацк,

А.Эрдман

 
значок

03.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

23.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

 

   
надпіс  

 

       
надпіс      

 

   
             
             
             
             
             
             

 

Comments

28.09.18

- Свиристели (да, уже в конце сентября их было много)

06.10.18

- Зимняк

02.11.18

- Лунь полевой (две пары в разных местах. Примечательно, что самец и самка у обоих пар держатся вместе, охотясь одновременно на одной территории, но при этом летают обособленно, не бок о бок)

Полевой лунь с добычей

07.11.18

- Канюки

- Чечётка обыкновенная

- Орлан-белохвост

Белохвост

Также пока ещё держатся Большая белая цапля, Чомга, Лысуха и Зяблики.

Лиозненский р-н. Соболев А.

Бондарь В. , Могилевский район (Все редкие виды ранее зарегистрированы).                                                                                                                           20.11 2018 - озерная чайка 10 особей;                                                                                                                                                                                                        -морская чернеть 7 особей;                                                                                                                                                                                                        -хохлатая чернеть 1 птица.                                                                                                                                                                                      24.11.2018 - чернозобая гагара 1 особь;                                                                                                                                                                                                       - турпан 3 особи;                                                                                                                                                                                                                         - синьга 1 особь;                                                                                                                                                                                                                         - большой крохаль 12 особей;                                                                                                                                                                                                   - гоголь 2 особи;                                                                                                                                                                                                                           - крапивник 1 особь.чернозобая гагара

02.12.2018: раніца пачалася з -5С, а ўвечары было ўжо 0С.

Нёман вышэй ГЭС замёрз без прамыін, адразу пад ГЭС ппр. 1500 крыжанак, самец качкі-шылахвосткі і свіцьвы,

мін некалькі вялікіх бакланаў 

птушкі

і вялікіх белых чапляў і мін 2 шэрыя чаплі

У маста праз Свіслач у яе вусця зімародак і крапіўнік.

На б. поле кукурузы некалькі шпакоў разам з іншымі вераб'інымі (Гродзенскі раён):

птушкі

На балоце Грайна (Бераставіцкі раён) не замёрзлі (!) 2 вялікія прамыіны, на іх, між іншым, 3 лыскі і не менш 40 лебедзей-клікуноў + шыпуны і крыжанкі:

птушкі

У пойме Свіслачы перад Водлай шэрая чапля.

Дз.Вінчэўскі і М.Гулінскі

10.10 - амялушкі
13.11 - рагатыя жаўрукі
05.12 - палявы лунь (1), канаплянкі (>100). Любанскі р-н, М.Варабей.

29.11 такая светлагаловая канаплянка трапілася у зграі з каля ста нармальных:
carduelis
 

Над вёскай могуць быць і свойскія, канешне. Але ў нас у апошнія зімы застаюцца, таму варта праз нейкі час наведацца і паглядзець ху із ху.

можете добавить 01.12  на Свислочи белую трясогузку, гаршнепа, камышницу, 3 зимородков, 2 зябликов, 2 лутков (04.12), 6 больших крохалей, 1 гоголя, 5 серых цапель, много-много крапивников + 4 коноплянки и чайки всех сортов на мазовской ливневке: морская, хохотунья, серебристая, сизая и озерная

09-12-2018. было +2+4С, часам сонечна, але ўвечары дождж і моцны заходні вецер.

На Нёмане вышэй ГЭС усё яшчэ амаль суцэльны лёд, на павароце ракі у Селюуоў утварылася адзіная параўнальна доўгая, але вызкая прамыіна, на якой трымаліся пад 150 гагалей, некалькі вялікіх савукоў, з новых для зімы:

мін 1 самка нырка-сівака, мін 1 малады нырок-плёсаўка, пад 20 чубатых ныркоў і 2 арланы белахвосты, якія некалькі разоў спрабавалі скарыстаць вельмі абмежаваныя магчымасці качак да манёўру, але пры мне адзін адляцеў і не вярнуўся, а другі час ад часу падлятаў, а так сядзеў амаль побач на сасне на недалёкім беразе. - Гродзенскі раён

птушкі

сустрэў (яшчэ аднаго) крапіўніка - у в.Дзякалавічы, параўнальна далёка ад вады.

У Бераставіцкім раёне знайшлі групу клікуноў на поле б.кукурузы пр. у 130 птушак, якія падзяліліся да 2 групы - большая пераляцела на азімыя:

птушкі

птушкі

Побач з тымі, што засталіся на кукурузе, засталіся мін 2 гусі, але было цемнавата і далекавата каб вызначыць іх да віду.

На балоце Грайна (таксама Бераставіцкі раён)  на невялікай палонцы засталася пара качак-свіцьваў, недалёка ад балота - мін 1 канюх-чышалоў.

Дз.Вінчэўскі

12/12/18 Брестская обл, Малоритский р-н, Луковское вдхр.

Янкевич

Серый гусь - около 15

Большая поганка - 2

ББЦ - 1

Чирок-свистунок - 1 (птица осталась, видимо из-за повреждения крыла)

Татьяна Коржицкая

Попробую систематизировать.

Прилетели зимовать (первое наблюдение)

Зимняк - 18.10.2018 (Минский р-н), 22.11.2018 (Слуцкий р-н) - по 1 ос.

Свиристель - 15.11.2018 (вдхр. Криница) - 6 ос.

Снегирь - 7.10.2018 (Брест), 15.10.2018 (Минский р-н) - 5 ос.

Обыкновенная чечетка - 20.10.2018 (Минский р-н) - 15 ос.

Остались зимовать (последнее наблюдение)

Хохлатая чернеть - 28.11.2018 (Минск, Дрозды) - 1 ос. 

Канюк - 13.12.2018 (Минск, Дубрава) - 1 ос.

Малая поганка - 12.10 - 28.11.2018 (Минск, Дрозды) - 5 ос. 

Серая цапля - 2.12.2018 (Минский р-н, вдхр. Криница) - 20 ос.

Зимородок - 9.12.2018 (Минск, Лошицкий парк) - 1 ос.

Черный дрозд - 13.12.2018 (Минск, дубрава) - 1 ос.

Обыкновенный скворец - 29.11.2018 (Заславское вдхр.) - 2 ос.

Задержались

Пеночка-теньковка - 17.11.2018 (Минский р-н) - 1 ос.

Чомга - 21.11.2018 (Минск, Дрозды) - 2 ос.

Миграция или зимуют?

Дербник - 22.11.2018 (Слуцкий р-н) - 1 ос.

Чернозобая гагара - 18.10.2018 (Заславское вдхр.) - 5 ос.

Краснозобая гагара - 28.10.2018 (Минск, Чижовское вдхр.) - 2 ос.

Большая белая цапля - 2.12.2018 (вдхр. Криница) - 1 ос.

Хохлатый жаворонок - 28.11.2018 (Слуцкий р-н) - 2 ос.