Вясна ляціць - 2012

 

  

      Традыцыйна карыстальнікі Birdwatch.by сочаць за прылётам птушак ў Беларусь і запрашаем Вас далучацца да гэтай акцыі. Як і летась, першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў адмысловую табліцу. Пры гэтым новыя назіранні і першыя рэгістрацыі для Беларусі будуць адзначацца значкамі. Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дзень, месца – бліжэйшы населены пункт і раён-вобласць, аўтар(ы) назірання) у каментарах, ці запоўніце адмысловую форму.

Апошняе абнаўленне: 21.05.2012      

 

        

 

             
           

 22.03
воз.Арэхаўскае, Маларыцкі р-н, А.Абрамчук

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

   

12.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі

 

   
       28.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   

24.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

 

03.03

Гродзенскі р-н, Ж. Гулеўскі

25.03
Гродзенскі р-н, Т.Кажан

 11.03 Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж, І.Самусенка  14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі
 

08.04

Чашніцкі р-н, В.Кашчэеў

 

 02.03

в. Угляны, Камянецкі р-н, В. Кузько

 18.03
в.Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук

 07.03 Грайна, Бераставіцкі р-н, Дз.Вінчэўскі, В.Гуменны, А.Мікановіч   17.03
  Лельчыцкі р-н, В.Назарчук
16.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

 04.03

Браслаўскі р-н, В.Кашчэеў

 
 26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч
   23.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

  17.03
Мінск, С.Каспяровіч

31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   

  14.03
  В.Покры, Брэсцкі р-н, Ю.Бакур

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

  19.03
Бераставіцкі р-н, yanat

 22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

01.04
в.Карпаўка, Лоеўскі р-н, А.Халандач

 17.03
Мінск, С.Каспяровіч

31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   
 

02.03

в. Угляны, Камянецкі р-н, В. Кузько

 13.03 в.Пелішчы,  Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

14.03
  В.Покры, Брэсцкі р-н, Ю.Бакур

 08.03

в.Ціхаволя, Свіслацкі р-н, Дз.Шыманчук

 22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
 12.03
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў
   

 14.03 

Кобрын, Р.Шкабара

17.03
Брэст, Юрась

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

 

 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

23.03
Гродзенскі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

 21.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

22.03
Мінск, М.Львоў

31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   
 26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч
   21.03
Тураў, Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец

 19.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

24.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   

  17.03
Брэст, Юрась

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

   21.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
 

31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   

 15.03
В.Дзівін, Кобрынскі р-н, Ю.Бакур

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

 23.03
Гродзенскі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч
 21.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
 31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   

 

14.03
  В.Покры, Брэсцкі р-н, Ю.Бакур

15.03
В.Дзівін, Кобрынскі р-н, Ю.Бакур

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

 18.03
Тураў, Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец

22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

 16.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   

  18.03
в.Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

 23.03
Гродзенскі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

 21.03
Тураў, Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец

24.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

 14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі
   

 17.03
Брэст, Юрась   19.03
Брэст, А.Абрамчук, М.Дзямешка

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

   22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
 31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   

 17.03
Брэст, Юрась     19.03
Брэст, А.Абрамчук, М.Дзямешка

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

   21.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
 31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   

 
21.03
в.Ражное, Драгічынскі р-н, А.Кальчанка і захавальнікі ТВП

24.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

26.03
р-с Сакалова, Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

  19.03
Бераставіцкі р-н, yanat

 17.03
  Лельчыцкі р-н, В.Назарчук

21.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

 04.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

16.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   
 

 28.02

Ваколіцы Гродна, Дз. Якубовіч, Ж. Гулеўскі

   31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   
   14.04
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца
   08.04
Любань, М.Верабей
   

 12.03

Маларыта, А.Чуль

20.03

Кобрын, А.Кальчанка

30.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

 13.03

в.Ціхаволя, Свіслацкі р-н, С.Шыманчук

26.03
в. Хадзілоні, Шчучынскі р-н, С.Саковіч

 24.03
Ельскі р-н, В.Назарчук

25.03
в. Чэрнічы, Жыткавіцкі р-н, М.Дмітранок, Я.Лучык

26.03
в. Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз. Жураўлеў

 25.03
п. Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

01.04
Беразіно, М.Карповіч

07.04
Дзяржынскі р-н, Змачынскія Дзяніс & Ганна

 16.03
Пастаўскі р-н

23.03
Шаркаўшчына, В.Кавалёнак

04.04

в.Дудары, Чашніцкі р-н, В.Кашчэеў

 
     

 08.04
Любань, М.Верабей

14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі

 22.04
Міорскі р-н, А.Вінчэўскі
 
       03.04
Любань, М.Верабей
   
       24.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   
       08.04
Любань, М.Верабей
   
 24.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч
 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

   10.03 Жыткавіцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж  

22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

 31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

08.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

   

19.04
Кобрын, А.Кальчанка

20.04
Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

 

 21.04
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца
   

23.04
Дзяржынск, Змачынскія Г. & Д.

   
 15.04
в. Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук
 21.04
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца
   06.04
Любань, М.Верабей
   
           

 04.03

Брэст, В. Пракапчук

 10.03

воз. Белае, Брэст, В. Лотыш
 

 

20.03
Брэст, А.Сербун

 

  09.03 Гродна, А.Мікановіч

12.03

Гродна, В.Гуменны

19.03

Гродна, Дз.Вінчэўскі, С.Саковіч

       
04.05
Бярозаўскі р-н, Дз.Вінчэўскі
  05.05
Жыткавіцкі р-н, Дз.Вінчэўскі
 22.04
Любань, М.Верабей
   
 04.05
Бярозаўскі р-н, Дз.Вінчэўскі
   05.05
Жыткавіцкі р-н, Дз.Вінчэўскі
     
           

 29.04
в.Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук

29.04
Брэст, А.Сербун

04.05
Камянецкі р-н,  С.Андрушкевіч

   05.05
Жыткавіцкі р-н, Дз.Вінчэўскі
     
           
           
           
 

02.03

в. Угляны, Камянецкі р-н, В. Кузько

 11.03

в.Залессе, Камянецкі р-н, С.Сідарук, Дз.Табуноў, Ю.Палуяновіч, А.Якубоўская, Н.Лойка

24.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

 

 

03.03

в. Ціхаволя, Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

10.03 в.Багушоўка, Гродзенскі р-н, С. Чарапіца

   14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі
 14.03

Новалукомль, В.Кашчэеў

 
     

01.04
в.Карпаўка, Лоеўскі р-н, А.Халандач

05.04
Гомельскі р-н, А.Халандач

     
 27.04
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч
 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч
  28.03
Мінскі р-н, С.Каспяровіч
31.03 Новалукомль, В.Кашчэеў  

 22.03
воз.Арэхаўскае, Маларыцкі р-н, А.Абрамчук

24.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

   18.03
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца 

19.03
Бераставіцкі р-н, Дз.Вінчэўскі, В.Гуменны

 11.03

р-с Белае, Жыткавіцкі р-н, А. Астроўскі

22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

     
           
   

 22.03
Тураў, Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец

04.04
Рэчыцкі р-н, І.Багдановіч, Я.Сліж

10.04
Лоеўскі р-н, А.Халандач

 31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   
 18.03
в.Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук
 23.04
Гродзенскі р-н, С. Чарапіца
 

 06.04
Любань, М.Верабей

19.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

   
           

 22.03
воз.Арэхаўскае, Маларыцкі р-н, А.Абрамчук

24.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

17.03
Тураў, Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец

24.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

10.04
Лоеўскі р-н, А.Халандач

 31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

04.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

   
   

 05.04
Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, М.Каласкоў

05.04
Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец

 

 31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   
Кулік-паручайнік       14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі
   
 

 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

24.03
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца

 25.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

07.04
Дзяржынскі р-н, Змачынскія Дзяніс & Ганна

14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі

14.04
п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

   
 23.04
Выганашчы, Івацэвічскі р-н,
А.Гізун
 29.04
Бераставіцкі р-н, Дз.Вінчэўскі, Г.Гулеўскі
   24.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   
     

 19.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

24.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   
           
  15.03
В.Дзівін, Кобрынскі р-н, Ю.Бакур
 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

 18.03
Тураў, Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец

10.04
Лоеўскі р-н, А.Халандач

 14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі
   
   23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч
       
     17.03
Тураў, Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец
     
20.04
Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч
    14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі
   

 02.03

д. Радостово,  Дрогичинский р-н, М. Кравчук

 

 03.03

в. Угляны, Камянецкі р-н, Ф. Кузько.

07.03

в.Дзямянчыцы, Камянецкі р-н, Ю.Бакур

 

 

04.03

в. Ціхаволя, Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук 

04.03

Гродзенскі р-н, Я. Вёнцэк, А. Філіпюк, Дз. Вічнэўскі

 19.03
Бераставіцкі р-н, yanat

  10.03 вЖыткавіцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж   

 13.03  Гомельскі р-н, А.Халандач

17.03
Мозырскі р-н, В.Назарчук

14.03 

Фаніпаль, Мінскі р-н, В.Тарантовіч

17.03
Дзяржынскі р-н, Дз. & Г.Змачынскія

24.03
п. Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

 26.03 Лепельскі р-н, В.Кашчэеў   12.03 Бабруйскі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж, І.Самусенка
 22.03
воз.Арэхаўскае, Маларыцкі р-н, А.Абрамчук
02.04
Гродна, Дз.Вінчэўскі
 21.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

  29.02

Мінск, М. Львоў

 02.04
Полацк, А.Эрдман
 
           
   11.03  Гродзенскі р-н, С. Чарапіца   21.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
    06.03 в. Лукамскае , г. Новалукомль В.Кашчэеў   
 

 25.02

Гродна, Дз. Вічнэўскі

       
 

03.03

Кобрын, А. Кальчанка

12.03

Брэст, Ю.Бакур

15.03
В.Дзівін, Кобрынскі р-н, Ю.Бакур

 17.03
Гродна, С.Чарапіца

18.03
Гродна, Дз.Вінчэўскі

 21.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
 

 04.03

Мінск, М. Львоў

17.03
Дзяржынскі р-н, Дз. & Г.Змачынскія

 23.03

Новалукомль, В.Кашчэеў

 
       24.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі
   
  23.04
Гродна, Дз.Вінчэўскі

 20.04

в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Я.Сліж

24.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

27.04
г. Любань, М. Верабей 

   
           
  14.03
  В.Покры, Брэсцкі р-н, Ю.Бакур
 

 09.03

Жыткавіцкі р-н, Дз. Жураўлеў

11.03 Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж, І.Самусенка

 10.03 р-с Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі    

  25.02

в. Здзітава, Бярозаўскі р-н, А. Кальчанка і захавальнікі ТВП

 28.02

в. Евлашы, Іванаўскі р-н, В. Пракапчук

 

 04.03

в. Угляны, Камянецкі р-н, В. Кузько

 

 

 18.03
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца 

19.03
Бераставіцкі р-н, Дз.Вінчэўскі, В.Гуменны

 

 19.03
Мінск, М.Львоў

31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

23.04
в.Клыпаўшчына, Дзяржынскі р-н,  Змачынскія Г. & Д.

   
        21.04
Міёрскі р-н, А.Кальчанка, В.Кавалёнак, С.Левы
 
24.04
в.Залессе, Кобрынскі р-н, А.Пішчук, В.Пішчук
 23.04
Гродзенскі р-н, С. Чарапіца
 23.04
Калінкавіч, А.Шэўчык

 23.04
п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

23.04
в.Клыпаўшчына, Дзяржынскі р-н,  Змачынскія Г. & Д.

28.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

 22.04
Міорскі р-н, А.Вінчэўскі
 
   24.03
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца
       
  14.04
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца
       

  29.04
Брэст, В.Пракапчук

02.05
Кобрын, А.Кальчанка

04.05
Камянецкі р-н,  С.Андрушкевіч

02.05
Гродна, Дз.Вінчэўскі
 02.05
Калінкавічы, svyat08

 27.04
г. Любань, М. Верабей 

03.05
Мінск, М.Львоў

04.05
Мінск, А.Вінчэўскі

 

 04.05
Шаркаўшчына, В.Кавалёнак
 
 

15.04
в. Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук

20.04
Маларыта, А.Чуль і вучні

22.04
Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

   

 14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі

22.04
п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

   

30.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

15.04
в. Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук

19.04
Маларыта, А.Чуль

 22.04
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца
 

 16.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

25.04
Мінск, М.Львоў

   

 30.04
г.Кобрын, А.Кальчанка

06.05
Камянецкі р-н,  С.Андрушкевіч

     02.05
Мінскі р-н,  Andrzej
 21.04
Міорскі р-н, А.Вінчэўскі
 

27.04
Кобрынскі р-н, А.Кальчанка

04.05
Камянецкі р-н,  С.Андрушкевіч

         

  12.03

Брэст, Ю.Бакур

 18.03
Кобрын, А.Кальчанка

 18.03
Гродна, Дз.Вінчэўскі
 

 24.03
п. Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

28.03
Мінскі р-н, С.Каспяровіч

31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   
 23.04
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч
     14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі
   

   18.03
Кобрын, А.Кальчанка

24.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

  04.03

в. Ціхаволя, Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

 18.03
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца 

23.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

24.03
Ельскі р-н, В.Назарчук

 26.03
г. Любань, М.Верабей

31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

  04.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

   

  25.02 

Брэст, Р. Грыцук

 28.02

Кобрын, А. Страчук

 

02.03

Маларыта, А. Чуль


 

 

 

 28.02

Ваколіцы Гродна, Дз. Якубовіч

 

 04.03

в. Ціхаволя, Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

07.03 Грайна, Бераставіцкі р-н, Дз.Вінчэўскі, В.Гуменны, А.Мікановіч

 

   09.03 Жыткавіцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж  

 13.03  Гомельскі р-н, А.Халандач 

15.03

Мазыр, В.Назарчук

  25.02

в. Дубеі, Салігорскі р-н, І. Багдановіч, В. Фянчук, А. Рак, Я. Сліж

10.03 р-с Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

10.03 в.Шашкі, Стаўбцоўскі р-н, Г.В.Дубовік

 

12.03 Новалукомль В.Кашчэеў

 12.03 Бабруйскі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж, І.Самусенка  
 01.05
Кобрын, А.Кальчанка
         
24.04
 Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч
 24.04
Гродна, С.Чарапіца
 

 22.04
Любань, М.Верабей

24.04

в.Юцкі, Дзяржынскі р-н, Змачынскія Г. & Дз.

24.04
Стаўбцоўскі р-н, Ю.Емельянаў

 

   
           
Малая валасяніца   10.05
Камянецкі р-н, А.Кузміцкі, Дз.Вінчэўскі
       

  19.03
Брэст, А.Абрамчук, М.Дзямешка

25.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

24.03
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца

 

28.03
в. Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз. Жураўлеў  28.03
Мазыр, В.Назарчук, Л.Капліч

24.03
п. Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

25.03
г. Любань, М.Верабей


 

08.04

Чашніцкі р-н, В.Кашчэеў

 

 27.04
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

30.04
г.Кобрын, А.Кальчанка

 29.04
Гродна, Т. Паўлючэня
   

30.04
п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

   
         23.04
Шаркаўшчынскі р-н, В.Кавалёнак
 

17.03
Брэст, А.Абрамчук, М.Дзямешка  

19.03
Кобрын, А.Кальчанка

20.03
Брэст, А.Сербун

 14.03

Гродна, С.Саковіч

24.03
Гродна, Дз.Вінчэўскі

26.03
г. Гродна, С.Чарапіца

  22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

24.03
Мазыр, В.Назарчук

24.03
Ельскі р-н, В.Назарчук

 25.03
Любань, М.Верабей

09.04
Дзяржынскі р-н, Дз.Змачынскі

 

 26.03

Новалукомль, В.Кашчэеў

 

31.03
Кобрын, А.Кальчанка

01.04
в.Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук

     23.04
г. Любань, М. Верабей 
   

25.04
г.Кобрын, А.Кальчанка

26.04
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

 28.04
Гродзенскі р-н,  Дз.Вінчэўскі, С.Саковіч
   27.04
г. Любань, М. Верабей 
   
26.03
Брэст, А.Сербун

 14.04
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца

16.04
Гродна, Дз.Вінчэўскі

 

 14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі

14.04
Любань, М.Верабей

 11.04

Чашніцкі р-н, В.Кашчэеў

 
27.04
в.Лахаўка, Лунінецкі р-н, В.Пракапчук
   

 26.04
г. Любань, М. Верабей 

29.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   
20.04
Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч

17.04
Гродна, С.Саковіч, Н.Палякова

23.04
Гродзенскі р-н, С. Чарапіца

24.04

Іўе, Я.Сліж

 

22.03

в.Мятлічыцы, Лагойскі р-н, В.Жураўлеў

16.04
Любань, М.Верабей

 19.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

24.04
Шаркаўшчынскі р-н, В.Кавалёнак
 
  23.04
Кобрын, А.Кальчанка
 28.04
Гродзенскі р-н,  Дз.Вінчэўскі, С.Саковіч
 

 22.04
Любань, М.Верабей

28.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

30.04
п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

 24.04
Шаркаўшчынскі р-н, В.Кавалёнак
 
           
           
           

 04.05
Бярозаўскі р-н, Дз.Вінчэўскі

12.05
в.Здзітава, Бярозаўскі р-н, А.Кальчанка і захавальнікі ТВП

         
   28.04
Гродзенскі р-н, Г.Гулеўскі
       
   11.05
Грайна, Бераставіцкі р-н,  Дз.Вінчэўск
       
           
 29.04
в.Брылёва, Кобрынскі р-н, А. і А.Кальчанка
28.04
Гродзенскі р-н, Г.Гулеўскі
 

 28.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

29.04
Мінскі р-н, М.Львоў, С.Ботвіч

30.04
п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

   

 03.05
Кобрын, А.Кальчанка

04.05
Бярозаўскі р-н, Дз.Вінчэўскі

 22.05

Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

         
 06.05
в.Пелішча, С.Андрушкевіч
   

 11.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў

22.04
Барысаў, А.Кальчанка, С.Левы

25.04
Мінск, М.Львоў

   
 05.04
Кобрын, А.Кальчанка

13.04
Гродна, Дз.Вінчэўскі

17.04
Гродна, С.Саковіч, Н.Палякова

 

11.04
Мінск, Дз.Змачынскі, Г.Змачынская

13.04
Мінск, М.Львоў

14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі

11.04
Новалукомль, В.Кашчэеў

21.04
Міорскі р-н, А.Вінчэўскі

 
 21.05 Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч  24.04
Гродна, С.Чарапіца
   

25.04
Мінск, М.Львоў

22.04
Міорскі р-н, А.Вінчэўскі
 
           
 20.04
Жабінкаўскі р-н, С.Андрушкевіч
19.04
Гродна,  І.Бышнёў
 

22.04
п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

28.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   
10.05
в.Пелішча, С.Андрушкевіч
         
 07.05
в.Пелішча, С.Андрушкевіч
29.04
Гродзенскі р-н, Дз.Вінчэўскі, Г.Гулеўскі
   04.05
Мінск, М.Львоў
   

 23.04
Кобрын, А.Кальчанка

29.04
Брэст, В.Пракапчук

07.05
в.Пелішча, С.Андрушкевіч

   

22.04
Любань, М.Верабей

25.04
Мінск, М.Львоў

28.04
Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

   
           

 18.03
Кобрын, А.Кальчанка

01.04
в.Угляны, Камянецкі р-н, В.Пракапчук

 23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч
  19.04
в.Пасемкавічы, Крупскі р-н, В.Кашчэеў
   

 16.03
В.Збунін Брэсцкі р-н, А.Абрамчук

25.03
в. Кіселеўцы, Кобрынскі р-н, А.Кальчанка

18.03
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца 

 17.03
  Лельчыцкі р-н, В.Назарчук

22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

     

 03.03

Кобрын, А. Кальчанка

 

 03.03

в. Угляны, Камянецкі р-н, Ф. Кузько.

 08.03 Брэст, В.Пракапчук

 

 

 28.02

Ваколіцы Гродна, Дз. Якубовіч

 

 04.03

в. Ціхаволя, Свіслацкі р-н, Дз. Шыманчук

19.03
Бераставіцкі р-н, yanat

 

   09.03 Жыткавіцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

17.03
  Лельчыцкі р-н, В.Назарчук

18.03
  Ельскі р-н, В.Назарчук 

 07.03 Слуцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж   

 11.03 п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Д. Львоў

12.03

Мінск, С.Каспяровіч


 

 23.03

Новалукомль, В.Кашчэеў

  12.03 Бабруйскі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж, І.Самусенка

 21.03
в.Ямнік, Драгічынскі р-н, А.Кальчанка і захавальнікі ТВП

24.03
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

25.03
Брэст, В.Лотыш

 

23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

26.03
Гродна, С.Чарапіца

 24.03
Тураў, Жыткавіцкі р-н, В.Натыканец, Я.Лучык

30.03
Мазыр, В.Назарчук,

 24.03
Любань, М.Верабей

 26.03
п. Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

 

 02.04
Полацк, А.Эрдман

02.04 Новалукомль, В.Кашчэе

 
     

 14.04
Чэрвеньскі р-н, р-с Волма, А.Вінчэўскі

21.04
в.В.Сяло, Дзяржынскі р-н, Змачынскія Г. & Д.

 

   
Жоўтагаловая пліска 04.05
Бярозаўскі р-н, Дз.Вінчэўскі
09.05
Гарадзенскі р-н, С.Чарапіца
       
  29.04
Гродзенскі р-н, Дз.Вінчэўскі, Г.Гулеўскі
       
     22.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
 08.04
Любань, М.Верабей
 22.04
Міорскі р-н, А.Вінчэўскі
 
 22.03
воз.Арэхаўскае, Маларыцкі р-н, А.Абрамчук
   23.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж
 26.03
г. Любань, М.Верабей
   
 22.04
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч
     

07.04
Дзяржынскі р-н, Змачынскія Дзяніс & Ганна

 07.04
Любань, М.Верабей

   

   13.03 в.Пелішчы,  Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч

14.03
  В.Покры, Брэсцкі р-н, Ю.Бакур

16.03
В.Дзівін, Кобрынскі р-н, Ю.Бакур

 

   18.03
Гродзенскі р-н, С.Чарапіца 

18.03
Гродна, Дз.Вінчэўскі

 17.03
  Лельчыцкі р-н, В.Назарчук

18.03
  Ельскі р-н, В.Назарчук 

26.03
Мазыр, В.Назарчук, Л.Капліч

 18.03

Мінск, М. Львоў

23.03
Мінск, С.Каспяровіч


 

 

 


 

06.04

Новалукомль, В.Кашчэеў

 
   13.04
Гродна, C.Чарапіца
  23.04
г. Любань, М. Верабей 
   
 19.04
Камянецкі р-н, С.Андрушкевіч
 

23.03
в.Горваль, Рэчыцкі р-н, Дз.Жураўлеў, Я.Сліж

24.03
Ельскі р-н, В.Назарчук

 10.03 р-с Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

17.03
Дзяржынскі р-н, Дз. & Г.Змачынскія

   
   11.05
Грайна, Бераставіцкі р-н,  Дз.Вінчэўскі
  12.05
п.Школьны, М.Львоў
   
   09.05
Гарадзенскі р-н, Ж.Гулеўскі
  29.04
в.Магдалін, Кобрынскі р-н, А. і А.Кальчанка
   

 15.03
В.Дзівін, Кобрынскі р-н, Ю.Бакур

 18.03
Кобрын, А.Кальчанка

19.03
Брэст, А.Абрамчук, М.Дзямешка

  18.03
Гродна, Дз.Вінчэўскі

23.03
Бераставіцкі р-н, В.Гуменны, Дз.Вінчэўскі, А.Мікановіч

 

 31.03
р/г Волма, Чэрвеньскі р-н, А.Вінчэўскі

21.04
п.Школьны, Стаўбцоўскі р-н, М.Львоў

   

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні. Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце на скрыню: tyteishi@gmail.com

Вы можаце размясціць банэр на сваім сайце ці блогу.

А таксама выкрыстоўваць дадзены банэр як userbar на форуме, проста ўставіўшы гэты код [url=http://birdwatch.by/node/4239][img]http://birdwatch.by/files/fckeditor_…]

width=

Comments

В Португалии из видов "Живой весны" уже появились деревенские ласточки. Белые аисты здесь зимуют, поэтому наблюдаются на протяжении всего года. Сам не видел, но слышал, что недалеко от моего города был отмечен черный стриж.

Что касается других мигрантов, снова появились фламинго (видимо, летят из Африки), гораздо больше стало чирков-свистунков и больших веретенников. По другим видам особых сдвигов не видно.

Сёньня, 25-02-2012, адбылася мая першая вясновая сустрэча - над Нёманам у цэнтры Горадні лятала вялікая чайка - пасьля прагляду здымкаў найбольш падобная на ad. чайку-рагатуху (L.cachinans)- шыя ззаду белая.

Сьнегу амаль няма, моцны вецер ды дождж, каля +2- +3 С.

Сегодня, 25.02., у д. Здитово ( Березовский р-н., северная окраина ТВП "Споровское "), наблюдались 5 вяхирей ( Columba palumbus ). Птицы сидели на проводах ЛЭП. Наблюдали Кальченко О.И. и еще 4 хранителя ТВП. Но возникает вопрос: эти голуби зимовали или уже первые мигранты? Наверное, мы этого никогда не узнаем...

Так я ж не говорю, что его не было. Просто вопрос - гудение или голос в смысле крик? Согласитесь, очень необычно слышать гудение большой выпи в феврале. Наоборот я "за" - это очень интересный факт.

aistok - 29.02.2012 - 12:21

In reply to by biot1 (госць)

Вот так и надо писать: "буханье", а то голос... Голос то как раз и можно спутать. Послушайте голос большой выпи "alarm calls" и "Calls in flight", соответственно тревоги и в полете. И что, нельзя спутать? При определенном навыке, несомненно, не спутаешь. Но я бы еще подумал, кто это кричит, прежде чем определить...

У Горадні цяпер ідзе густы сьнег, так што ўсё праталіны ўжо зноў нябачныя і на вясну ды жаўрукоў-кнігавак прыйдзецца пачакаць...

Зімовая рэгістрацыя шпакоў пад Гродна адбылася тыдзень таму ля Ласасянкі Г.Гулеўскім і М.Гулінскім.

 

 29.02. на Свислочи в районе Немиги видел чаек. Поскольку в определении чаек я "плаваю", прилагаю фото. Надеюсь, их будет достаточно для определения. Помогите, пожалуйста. Наблюдатель - Львов Н.Д.  Это для сравнения с вороной.

 
 

 

Чуль Алла (госць) - 02.03.2012 - 16:41

Сегодня(02.03.2012) на уроке с учениками прямо из окна гимназии увидели большую стаю скворцов( штук 50 или больше). Пролетели очень близко к окнам, показалось, что закрыли все небо. Пока обсудили, как ученики должны подготовиться к встрече скворцов, новый сюрприз - 3 лебедя. Остальное время на уроке ученики просмотрели больше в окно, чем на школьную доску.

Полевой жаворонок ( Alauda arvensis ), первая регистрация, г. Кобрин, 3 марта. Озерная чайка (Larus ridibundus ), птицы летят не большими разрозненными группами на север и северо-восток, первая регистрация. г. Кобрин, 3 марта. О.Кальченко.