Чырвоны каршун (Milvus milvus)

Аўтары Назірання

Дз.Вінчэўскі, А.Пятрова, А.Adcock, Ю.Лукашэнка

Дата назірання
Месца Назірання

у дарогі М1 на Брэст у паварота на Дзяржынск, Мінскі раён і вобласць

1 птушка палявала над свежаскошанай травой.

Першая рэгістрацыя для 2015 году.

Каментары

Можа ў яго ўжо і 10 рэгістрацый. Толькі варта пра гэта паведмляць для агульнага доступу калі ёсць жаданне не толькі атрымліваць інфармацыю ад іншых, але і дзяліцца сваёй. Для гэтага Клуб200 і ствараўся..

Да таго ж там, дзе від пастаянна гняздуе я б рэгістрацыі для Клубу200 не даваў і не ўлічваў. Акрамя асаблівых выпадкаў - напрыклад, з белай сініцай - калі мы такім чынам можам прыцягнуць да сябе (Беларусі) ўвагу і цікавасць замежных бёдуотчараў.

Мне смс не приходят, поэтому и я не собираюсь их отправлять. Бегать по множеству интернет ресурсов и везде отмечаться - тоже не вариант. Самым удобным способом считаю группу на Фейсбук, где действительно можно объединиться и иностранцев привлечь. По поводу коршунов. Первая моя регистрация была далеко от гнездовой территории.

СМС не прыходзяць ужо год ці больш нікому, бо ЯС перастаў працаваць як мадэратар Клубу, а новы не быў абраны. 

Наконт мноства рэсурсаў: тут кожны зарэгістраваны карыстальнік самастойна можа застаўляць свае назіранні птушак са спісу Клубу200. Яны адразу бачныя. Ці нават незарэгістраваны як каментар.

Тут ёсць Спіс рэгістрацый, Спіс відаў Клубу200 і гд. Усё гэта можна каментаваць любому.

На птушкі.орг можа таксама зарэгістраваны, але бачаць іх усе толькі праз тыдзень і невядома калі той тыдзень мінае. Каментаваць там нічога не атрымаецца.

Група на ФБ патрабуе рэгістрацыі на ФБ, яе мадэруе адзін чалавек. Можна, канешне, застаўляць паведамленні ў камэнтарах, але гэта наўрацці зручна. Я, напрыклад, не бачыў паведамленне ў гэтай групе пра назіранне чырвонага каршуна, хаця падпісаны на групу.  Можа прапусціў, але думаю, што яго там і не было.

Але галоўнае, што ёсць выбар. З пачатку гэтага году я стараюся змяшчаць тут усе цікавыя назіранні, пра якія ведаю. Іншыя назіральнікі (за некаторым выключэннем) таксама. Таму не бачу асаблівай праблемы ў тым, каб назіранне з'явілася дзе-небудзь на іншым рэсурсе. Галоўнае, каб пра яго можна было своечасова даведацца і скарыстацца калі яно  цікава іншым.

мне не нравится разобщенность и вялотекучесть жизни в Клубе200, самой маленькой и ранее очень активной и дружной группе АПБ. Надо искать компромиссы и объединяться. Может на форуме сделать ветку и обсудить ситуацию и выходы из нее? нужен официальный координатор, конечно, и формальная встреча активистов с выборами в совет. Надо решить и нужны смс или нет. Без них не очень удобно. 

Несколько раз я пытался обращать внимание на сложившуюся ситуацию, но все попытки терпели поражение. Совет АПБ не стал рассматривать вопрос с ремаркой "сами разберетесь". Сами вот уже который год разобратьяс не можем. Предлагаю оставить все на своих местах. По крайней мере у меня нет желания больше в этом вопросе активно участвовать. 

Меня тоже устраивает так, как есть. Тот, кому интересно, всегда скинет информацию на два наших сайта или на какой-то один,  кому как нравится. И кто в теме, всегда эту информацию найдет на сайтах. А СМС, считаю, не нужны. Я, например, читал СМС и не более того. Повторю - кому интересно, найдет всё на сайте. Если кто-то не имеет в данный момент доступа к интернету, тот и вряд ли, получив СМС он всё бросит и помчится смотреть птицу. 

Если хотите - вот моё мнение.. Не нужно в этом разбираться и пытаться что-то менять, навязывать, совершенствовать... Каждый сам волен делать свой выбор исходя из имеющихся условий и желания.. Ну и в среде белорусских орнитологов (бёрдвотчеров) никогда не было ( и вряд ли будет) "идилии", как впрочем в АПБ и в существующих двух сайтах.. ИМХО