Морской и исландский песочники?

Снято 24.03.2012 г. в ПГРЭЗ, Гомельщина.


 Ранее таких куликов не наблюдал. Определил их как морской (calidris maritima) и исландский (Calidris canutus) песочники. Кто знает этих птиц, помогите определить. Заранее спасибо.

 

Фотаздымкі

Каментары

 снимок очень уж издалека. А что говорит за одного и второго? Для меня так больше на турухтанов похожи, первый присел немного. Морского давно в Беларуси не видели.

Если бы близко были сняты, то, вероятно, и вопроса бы небыло. У морского песочника у основания клюв желтый как написано в определителе "Птушки Еуропы". 

 Сення пабег каб паглядзець и паспрабаваць зафатаграфаваць ближэй чым учора, але ничога не атрымалася. Кепскае надвор е и птушки близка не падпусцили. Хачу даслаць здымак птушки у палеце якую зняу учора. Там вельми добра бачна, што ноги кароткия и вельми доугия крылы адносна тулава. 

Цисну на иконку уставиць, а далей не атрымливаецца.

Да, хорошая компания была бы, если бы на самом деле были исландский и морской песочники ))) А на фото - турухтаны, тут без сомнений.

 Валера, а ты уверен, что птица та же. что и на верхнем снимке? Та что ближе или дальше? Мне та что в полете напроминает ржанку, еще такая бровистая голова у зуйков, лапы они все поджимают. У турухтаньих самцов кстати зимой клюв как  раз как на снимке верхнем у ближней птицы, темный, с оранжевым основанием (Коллинз).

 Не упэунены што адна и тая ж. У палеце птушка светлая и тая што стаиць ближэй таксама светлая. Я падумау на гэтых двух, што адзин вид.

Тады, хутчэй за ўсё атрымліваецца так: на верхнім здымку 2 самцы баталёна (левы ў зімовым уборы са светлым аснаваньнем дзюбы). На ніжнім здымку ў палёце залацістая сеўка ў зімовым уборы.

 Вялики дзякуй. Залацистая сеука новы вид для запаведника. Раней я их бачыу тольки у восень каля рыбгаса "Волма". З павагаю В. Юрко.

Няма за што. Звычайна сеўкі ўвосень ды вясною пералятаюць вялікімі групамі па некалькі сотняў і нават тысяч асобін - могуць аднавідавой групай, а могуць разам з кнігаўкамі. Таму, калі гэта птушка была адна - можа і не сеўка.