Фотоохота на орлана-белохвоста в агроусадьбе "Сядзіба Аратага"

  Каждый год, как только первые морозы прихватят осеннюю распутицу, "открывается" сезон фотоохоты на пернатых хищников у привады. Одно из мест в Беларуси, где можно сфотографировать этих осторожных птиц, это агроусадьба Владимира Жабенка "Сядзіба Аратага" на Миорщине. Хозяин усадьбы построил несколько стационарных укрытий для наблюдения и фотосъёмки и проводит регулярную подкормку. Поэтому окрестные хищники к зиме слетаются поближе к дармовому угощению, и вероятность сделать их крупноплановые снимки достаточно велика. 

  Что касается самого места, то оно довольно уникально: буквально через дорогу - граница гидрологического заказника "Болото Мох", а в радиусе двух-трёх километров я насчитал шесть озёр. 

  В сезон 2015-2016 г. первая вылазка в агроусадьбу "Сядзіба Аратага" состоялась в конце ноября. Основной целью поездки были орланы-белохвосты, но в тот день они так и не прилетели. Зато удалось снять самку тетеревятника:

Ястреб-тетеревятник, самка.

... и канюков:

Обыкновенный канюк

Канюк обыкновенный

... А попутно сойку:

Сойка

... и пробежавшего мимо лося:

Лось

 

...И ещё самку седого дятла: Седой дятел   

   Более удачной оказалась февральская поездка. Погода, правда, немного подвела (весь световой день шёл мелкий снег и дул сильный ветер), зато орланы позволили себя сфотографировать:

ОрланыОрланыорланОрлан-белохвостМолодой орлан-белохвостОрлан-белохвост

   При съёмке пернатых хищников у привады всегда попадают в кадр и вороны:Ворон

Вороны

Вороны

  Можно сказать, что зимний сезон фотоохоты удался. Теперь будем готовиться к прилёту журавлей. Несколько пар этих птиц гнездятся неподалёку от усадьбы и иногда приходят к Владимиру Жабенку буквально на грядки. Для фотосъёмки журавлей так же имеются стационарные укрытия, но это уже будет другая история, весенняя. А пока - пара снимков из прошлой весны:Журавли

Журавли

  Фото Аллы Эрдман и автора.

Каментары

Вельмі добра, што ёсць у нас такія людзі і такія месцы.

Арланы, канешне, прыгожыя. Але мнечамусьці з усёй падборкі найбольш спадабалася серыя з крумкачамі і такаванне журавоў.

Арланы ужо зляцелі, на развітанне прыляцеў  на бярозіну ля хаты, і "сказаў  дапабачэння"! Ужо у нядзелю адвячорку з'явівіся журавы. Сезон адкрыў фоткор са "Звязды", зрабіўшы некалькі удалых здымкаў.

На балоце. На палетках журавоў пакуль няма. Сёння адвячорку ляцелі у бок болота тры журавы. Вялікі грычун зноў з'явіўся, апошнім часам не было відаць. Яны у нас гняздуюць? Яшчэ лебедзь-клікун ля дарогі у 100м сядзіць бывае.

Ага. Сёння зноў сядзеў грычун ля хаты. А ўчора жаўрука хацеў злапаць, але не ўдалося. Сення журавы на палетках з'явіліся, пачалі танчыць. Я не назіраў, бо был заняты працай, а мой памочнік, які працаваў непадалёку ад тых палеткаў, паназіраў. І быў здзіўлены, што журавы не звярталі на яго увагу з гэткай невялікай адлегласці, бо бачыў ён гэткае ўпершынню.

У Вялікдзень у мяне быў выхадны,  і я вырашыў пабываць экатурыстам у сваёй сядзібе. Пайшоў на балота з турысткай за кампанію паназіраць за журавамі. Давялося пабачыць жураўлінае каханне, але жураву удалося "пакахаць" журавушку толькі з трэцяй спробы. Што зробіш! Захапляльнае відовішча! Дарэмна Александр, не захацеў прыехаць зняць гэты падарунак прыроды!