Кожны здымак у галерэі нашага сайту з'яўляецца ўласнасцю аўтара, які яго размясціў (калі не ўказана іншае). Для камерцыйнага выкарыстання любога здымка або яго часткі неабходны пісьмовы дазвол аўтара.
Пры некамерцыйным выкарыстанні спасылка на аўтара і сайт абавязковыя. Звяртайцеся да рэдактара:harrier@tut.by па ўсіх пытаннях
Пры выкарыстанні здымкаў у сацсетках, забаронена размяшчаць больш аднаго здымка з фотасерыі на пост, таксама абавязковы надпіс "больш здымкаў тут:" і далей канкрэтны адрас на знаходжанне фота-серыі на сайце.

All these pictures are copyrighted by the authors. Please respect the time and effort spent in shooting them.
If you have any questions or comments, please let us know: harrier@tut.by

Чомга, ці вялікая коўра (Podiceps cristatus)

Мінск, 05.07.2012. 

Каментары

Гэта якраз тое, аб чым пісаў Аляксандр Эрдман. "Як мага бліжэй падкрасціся да аб'екта здымкі" - пісаў ён у сваім назіранні "Техника дела: ФОТООХОТА И КОМПАКТНЫЕ УЛЬТРАЗУМЫ. ТАК ЛИ ВСЁ БЕЗНАДЁЖНО?". З маім фоцікам не дапамагло. Каб быць да канца справядівым, трэба сказаць, што здымак я трохі абразаў. Вось арыгінал:

 

Вероятно, Солнце слева и уже высоко (снимали днём?), а чомга немного повернула голову влево и всё "лицо" и, самое главное, глаз оказался в тени, без "искорки". Света на птице вцелом как бы хватает, а вот из-за притемнённой головы без блеска в глазах - такой эффект. И всегда, насколько возможно, старайтесь снимать так, чтоб объектив находился на уровне головы птицы,  или около того. Т.е. если птичка на дереве - влезайте на соседнее (шутка), а если на земле или воде - ложитесь на землю. А ещё я заметил, что в солнечную погоду снимки птиц часто получаются хуже, чем в пасмурную. Удачных Вам снимков!

Александр, Апус, большое спасибо за ценные советы. Фото сделано с обустроенного берега пруда, бетонная основа которого на высоту около 2-х метров возвышается над водой. Но в этом месте есть заросли водной растительности, где держится рыба, поэтому в этом месте не нужно было долго ждать появления птиц. Попробую с лодки снять.