Кожны здымак у галерэі нашага сайту з'яўляецца ўласнасцю аўтара, які яго размясціў (калі не ўказана іншае). Для камерцыйнага выкарыстання любога здымка або яго часткі неабходны пісьмовы дазвол аўтара.
Пры некамерцыйным выкарыстанні спасылка на аўтара і сайт абавязковыя. Звяртайцеся да рэдактара:harrier@tut.by па ўсіх пытаннях
Пры выкарыстанні здымкаў у сацсетках, забаронена размяшчаць больш аднаго здымка з фотасерыі на пост, таксама абавязковы надпіс "больш здымкаў тут:" і далей канкрэтны адрас на знаходжанне фота-серыі на сайце.

All these pictures are copyrighted by the authors. Please respect the time and effort spent in shooting them.
If you have any questions or comments, please let us know: harrier@tut.by

Бекасы на кормежке и отдыхе. Gallinago gallinago.

Бекас.

Казалось, Матушка-Природа посмеялась над бекасом, дав ему длиннющий клюв и сравнительно короткие ноги. Такой клюв пешком и носить-то неудобно, то ли дело, у большого веретенника - и клюваст, и ногаст. А весь секрет в эффективности бекасьего клюва - он чувствителен и позволяет на ощупь определять кормовые объекты, в том числе, и глубоко в илу. К тому-же он проглатывает еду не вынимая клюв из субстрата. Поэтому бекас по времени больше отдыхает чем кормится, и не надо ему, как веретеннику, бегать за кормом, он потихоньку, на полусогнутых ногах перемещается во влажных местах среди травы и валунов, прощупывая ил в поиске еды. Бекас очень осторожен и, благодаря окраске оперения, великолепно маскируется. Увидеть его первым - большая удача. Август 2021, Могилевский район.

 

 

Бекас.
Бекас.
Бекас.
Бекас.
Бекас.
Бекас.
Бекас.
Бекас.
Бекас.
Бекас.

Каментары

Шмат энергіі затрачваюць бекасы у пошуках здабычы. Яны глытаюць пясчынкі, каб ежа добра засвойвалася страўнікам. Багатая ў вас сажалка. З задавальненнем пабываў з вамі на ёй. Збіраюся і я схадзіць на адстойнікі, дзе таксама збіраюцца кулікі ...

Спасибо! Приятно слышать такие оценки, тем более что за бекасом я охотился не один год. Получаться стало только когда стал строить укрытия из веток. Желая и вам удач!