Назіранні птушак, якія зімуюць у Беларусі: зіма 2022-23

Шаноўныя сябры!     

Традыцыйна з Вашай дапамогай мы хацелі б занесці ў табліцу месцы і даты (першых) сёлетніх рэгістрацый тых відаў, якія прылятаюць да нас выключна на зімоўку (чачоткі, амялушкі, касматаногія канюхі і г.д.) і таксама прасачыць дзе ў Беларусі зімуюць тыя віды, якія застаюцца з намі а) незаўсёды (напрыклад, сокал-пустальга), б) застаюцца не ва ўсіх рэгіёнах (напрыклад, шэрыя ці вялікія белыя чаплі, берасцянкі).

    Каб Вашы дадзеныя трапілі ў табліцу, калі ласка, ў каментарах пазначайце імя і прозьвішча назіральніка(ў), від, дату (першай) з ім сустрэчы, раён і тое цікавае пра назіранне, што палічыце патрэбным. Невялікія па памеру здымкі ці відэа вітаюцца. Дадзеныя для розных раёнаў могуць быць занесены асобна, як і сустрэчы тых самых відаў у розныя месяцы на працягу зімы (з груп а) і б) - гл. вышэй).

Увага! Для выкарыстання дадзеных у навуковай публікацыі дазвол аўтара(ў), спасылка на яго (іх) і табліцу абавязковыя.

Цікавых назіранняў і добрага зімовага настрою!

Папярэднія назіранні:

Зіма 2011-2012    Зіма 2012-2013    Зіма 2013-2014

Зіма 2014-2015    Зіма 2015-2016    Зіма 2016-2017

Зіма 2017-2018    Зіма 2018-2019   Зіма 2019-2020

Зіма 2020-2021    Зіма 2021-2022

Апошняе абнаўленне: 22.01.2023

 

Назва віду

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

         
кубік

14.12

Брэст

Н.Вахній

16.12

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

   

26.12

Магілёў

У.Бондар

кубік

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

08.12

Кобрынскі р-н

Ю. Янкевіч

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

01.12 і

18.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

09.12

Магілёў

У.Бондар

03.12

Камянецкі р-н

В.Пракапчук і

В.Кузько

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

08.12

Кобрынскі р-н

Ю. Янкевіч

14.12

Брэст

Н.Вахній

02.12

Гродна

Дз.Вінчэўскі

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

02.01

Мінск

А.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

       

 

01.12

Гродна

Дз.Вінчэўскі

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

01.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

03.12

Мінскі р-н

А.Вінчэўскі

02.01

Мінск і

Пухавіцкі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

 

 

25.12

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

01.01

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

01.12

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

01.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

02.01

Мінск

А.Вінчэўскі

25.12

Гомель

С.Бусел

 

 

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

19.12

Брэст

В.Некрашэвіч

і Н.Вахній

 

 

 

 

09.12

Магілёў

У.Бондар

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

19.12

Брэст

В.Некрашэвіч

і Н.Вахній

03.01

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

 

 

 

 

   

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

08.12

Бяроза

С.Бобель

27.12

Камянецкі р-н

В.Кузько

01.01

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

 

 

 

 

 

 

 

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

03.12

Бераставіцкі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

01.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

 

   

 

     

07.01

Кобрынскі р-н

А і Я. .Страчукі

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

 

 

 

 

 

 

02.01

Пухавіцкі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.12

Брэст

Н.Вахній

 

 

 

   

08.12

Кобрынскі р-н

Ю. Янкевіч

14.12

Брэст

Н.Вахній

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

03.12

Мінскі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

 

 

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

 

 

 

 

08.12

Кобрынскі р-н

Ю. Янкевіч

 

 

   

 

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

08.12

Кобрынскі р-н

Ю. Янкевіч

14.12

Брэст

Н.Вахній

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

02.01

Пухавіцкі р-н

А.Вінчэўскі

21.12

Мозыр

О.Назарчук

01.12

Магілёў

У.Бондар

13.01

Кіраўскі р-н

Д.Захараў

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

 

 

 

 

13.01

Кіраўскі р-н

Д.Захараў

 

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

 

02.01

Мінск і

Пухавіцкі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

09.12

Магілёў

У.Бондар

13.01

Кіраўскі р-н

Д.Захараў

22.01

Магілёўскі р-н

Д.Захараў

04.12

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

 

18.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

01.01

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

 

08.12

Кобрынскі р-н

Ю. Янкевіч

 

 

 

 

 

 

04.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

 

12.12

Лёзненскі р-н

А.Собалеў

22.01

Магілёўскі р-н

Д.Захараў

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

03.12

Гродзенскі і

Бераставіцкі р-ны

Дз.Вінчэўскі ды інш.

 

 

06.10

Лёзненскі р-н

А.Собалеў

22.01

Магілёўскі р-н

Д.Захараў

кубік

 

 

 

 

04.12

Лёзненскі р-н

А.Собалеў

 

14.01

Брэст

А.Мініч

 

 

 

 

 

03.12

Камянецкі р-н

В.Пракапчук і

В.Кузько

 

 

     

14.12

Брэст

Н.Вахній

12.01

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

03.01

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

 

   

 

 

08.12

Кобрынскі р-н

Ю. Янкевіч

14.12

Брэст

Н.Вахній

 

 

03.12

Мінскі р-н

А.Вінчэўскі

02.01

Мінск

А.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

 

       
           

04.12

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

         
кубік

 

 

03.12

Мінск

А.Вінчэўскі

 

 

 

 

кубік

 

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

03.12

Мінск

А.Вінчэўскі

02.01

Мінск і

Пухавіцкі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

03.12

Мінск

А.Вінчэўскі

02.01

Мінск і

Пухавіцкі р-н

А.Вінчэўскі

21.12

Мозыр

О.Назарчук

 

 

 

13.12

Гродна

Дз.Вінчэўскі

03.12

Мінск

А.Вінчэўскі

 

 

01.12

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

   
 

 

       

01.01

Камянецкі р-н

У.Пацейчук

 

 

 

   

15.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

 

   

 

   

 

11.12

Гродна

А. і Дз.Вінчэўскія

 

 

 

03.12

Лёзна

А.Собалеў

 

 

 

 

 

 

 

14.12

Брэст

В.Некрашэвіч

15.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
1

31.12

Камянецкі р-н

Е.Гарасцюк

 

 

 

 

   

 

     

 

 

08.12

Бяроза

С.Бобель

18.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

01.01

Кобрын

А.Страчук

 

01.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

 

16.01

Горацкі р-н

Д.Захараў

   

 

     

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

 

04.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

 

08.12

Лёзна

А.Собалеў

 

кубік

 

         
значок

19.12

Брэст

В.Некрашэвіч

і Н.Вахній

 

 

 

 

 
значок

04.12

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

07.01

Кобрынскі р-н

А і Я. .Страчукі

09.12

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

2

 

 

 

     
   

 

 

 

 
     

 

 

 

 

 

 

 

   

04.12

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

06.12

Маларыцкі р-н

Ю. Янкевіч

25.10

Гродна

Дз.Вінчэўскі

03.12

Гродзенскі р-н

Дз.Вінчэўскі ды інш.

27.11

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

 

04.10

Расонскі р-н

А.Барадзін

15.10

Лёзна

А.Собалеў

18.11

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 
3    

 

     

19.12

Брэст

В.Некрашэвіч

і Н.Вахній

19.12

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

15.01

Гомель

С.Бусел

 

 

 

 

 

 

02.10

Расонскі р-н

А.Барадзін

 

 

 

 

18.12

Чэрвенскі р-н

А.Вінчэўскі

 

 

22.01

Магілёўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

     
зн        

 

 
значок

 

 

 

 

   
надпіс  

 

 

 

   
надпіс      

 

   

птушка

 

 

03.12

Слуцк

А.Барадзін

ды інш.

     

 

 

         
назва  

 

 

     
птушка    

03.12

Слуцк

А.Барадзін

ды інш.

     
     

 

     
             

 

 

Comments

13.02.2023, Кировский район (Чигиринское вдхр.): луток (2 ос.), крохаль большой, гоголь обыкновенный.

16.02.2023, Горецкий район: черный дрозд.

22.01.2023, Могилевский район: коноплянка (ок. 30 особей), канюк, зимняк, крохаль большой

14.01.2023 г. на условном участке между Каменюками и Брестом сегодня в разных точках (практически в одно время было отмечено более десятка крупных и средних стай гусей на полях - всего до полутысячи (серые, гуменники, одна стайка белолобиков).

В районе Бреста (окрестности транспортной развязки "Каменецкое кольцо) стая журавлей и четыре ЧИБИСА!
Вадим Прокопчук, Иван Коляда, Дмитрий Ялковский, Игорь Адамчук, Виталий Кузько.

1) Черный дрозд в разных местах Кобрина.

01.01., 05.01., 11.01.2023

Строчук А.С.

2) Чирок-трескунок 1 самец на Кобринских очистных, Крапивник 1 - 07.01.2023

Строчук А., Строчук Я.

Начало года аномальное... Растаявшие снега подняли уровень воды в реке Лесная, и та вышла на пойму... Несколько тёплых дней (даже было +14!), делали облёт пчёлы, летала лимонница... и, пожалуйста, подтянулся ряд ближних пернатых мигрантов...

03.01.2023 г. д. Угляны, Каменецкий р-н.

3 больших белых цапли, 9 серых журавлей, 32+2+6 серых гусей, клин (порядка 30-ти особей) гуменника...

2 1 2023 Минск, Шабаны: лысуха, 2 б. баклана, самец б. крохаля, 2 с. цапли и 1 ББЦ, хохотуньи и серебристые чайки, п. Дружный, Пуховичский р-н, пруд ТЭЦ-5: серая цапля, 2 самки свиязи, 8 гоголей, 3 б. крохаля, хохотуньи и серебристые чайки, 1 01 2023 рх Волма, Чер.р-н, хохотуньи и серебристые чайки, орлан-белохвост

26.12.2022, Могилев, Бондарь В: Малая поганка.                                                                                                                                                                                                                                       30.12.2022, Могилев, Бондарь В: Юрок.Малая поганка