Кожны здымак у галерэі нашага сайту з'яўляецца ўласнасцю аўтара, які яго размясціў (калі не ўказана іншае). Для камерцыйнага выкарыстання любога здымка або яго часткі неабходны пісьмовы дазвол аўтара.
Пры некамерцыйным выкарыстанні спасылка на аўтара і сайт абавязковыя. Звяртайцеся да рэдактара:harrier@tut.by па ўсіх пытаннях
Пры выкарыстанні здымкаў у сацсетках, забаронена размяшчаць больш аднаго здымка з фотасерыі на пост, таксама абавязковы надпіс "больш здымкаў тут:" і далей канкрэтны адрас на знаходжанне фота-серыі на сайце.

All these pictures are copyrighted by the authors. Please respect the time and effort spent in shooting them.
If you have any questions or comments, please let us know: harrier@tut.by

Мухоловки-пеструшки на пороге нового дома. Ficedula hypoleuca.

Мухоловка-пеструшка.

В смешанном лесу с преобладанием лиственных пород, пара мухоловок-пеструшек нашла подходящее дупло в сухом стволе сломанной ольхи. Дупло находится на высоте около 3 метров, в двух метрах ниже другое дупло, заселенное скворцами. В этой паре у самца окрас оперения такой же как и у самки (один из крайних вариантов окраски) и отличить их можно разве что по пению самца. Пеструшки активно обустраивают жилище, добывают и приносят лубяные нити для гнезда, самец часто поет, пытается атаковать соседа-скворца. Пеструшки демонстрируют свою ловкость - вылетают из дупла и моментально разворачиваясь опять садятся у входа.

Лес наполнен многоголосым пением - щеглы, малиновки, пеночки-теньковки, синицы и др.

02.05.2021, Могилевский район.

__________________________

Пры выкарыстанні здымкаў у сацсетках забаронена размяшчаць больш аднаго здымка з фотасерыі на пост, таксама абавязковы надпіс "больш здымкаў тут:" і далей канкрэтны адрас на знаходжанне фота-серыі на сайце.

 

 

Мухоловка-пеструшка.
Мухоловка-пеструшка.
Мухоловка-пеструшка.
Мухоловка-пеструшка.
Мухоловка-пеструшка.
Мухоловка-пеструшка.
Мухоловка-пеструшка.
Мухоловка-пеструшка.

Каментары

Дупло шыкоўнае, як і здымкі з відэа.

А наконт афарбоўкі самца -можа гэта (проста) маладая птушка другога календарнага году жыцця, якая не паспела пераліняць, а не морфа пад самку?

Благодарю за оценку! Надеюсь что удастся проследить за этим гнездованием, а заодно и окрасом самца. В прошлом году в начале мае у меня на участке пел самец с нечетким пятнышком во лбу.Мухоловка-пеструшка.