"Лысеющая" хохлатая чернеть

  Наблюдал 8 ноября 2012г. на р.Витьба (в г.Витебске) взрослого самца Aythya fuligula со странной полоской голой кожи на голове, сразу над клювом, симметрично с обеих сторон (от глаза к глазу) типа очков. На ранку, на мой взгляд, не похоже - во-первых, симметричность, и, во-вторых, полоса доходит непосредственно к глазам, а веки без видимой рубцовой деформации.

  Дома специально пересмотрел весь свой архив по этому виду, да и снимки коллег на сайтах - нигде такого нет. Что это может быть?

  P.S.  Внешне птица совершенно здорова, активна.

Фотаздымкі

Каментары

Я бачыла падобнае некалькі разоў, калі мы кольцевалі лебедзаў. У іх гэта былі наследствы заблытвання ў лeску. У аднаго лебедзя леска была абгорнутая не толькі вакол дзюбы, але і вакол ілба і шыі. Птушка моцна пакутавала, леска была глыбока ўрэзана і на лбе і шыі ў яе былі падобныя раны, як у гэтай на фотце.

  Таму я згодна з Aleu,што гэта можа быць вынік траўмы.

Можа і траўма, але на леску гэта не падобна, бо пятля з яе мусіла б адзначыцца і з супрацьлеглага боку. А на здымках нічога падобнага не бачна.

Птушка магла трапіць у рыбалоўную сець з памерам ячэі, меншым за памер галавы. Галава птушкі патаўшчаецца на ілбе, вось ён і прыняў на сябе большасць пашкоджанняў. Імхо.