Вясна ляціць - 2021

Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучыцца! 

Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дзень, месца – бліжэйшы населены пункт і раён-вобласць, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай аўтара(ў) канкрэтных назірання(ў) і на сайт.

Апошняе абнаўленне: 09.04.2021

    

Вясна 2019 ВЯСНА-2018 Вясна-2017  ВЯСНА-2016  ВЯСНА-2015   Вясна-2014

Зіма 2011-12 Зіма 2012-13 Зіма 2013-14 Зіма 2014-15 Зіма 2015-16 Зіма 2016-17 Зіма 2017-18 Зіма 2018-19 Зіма 2019-20

     

 

Згарнуць/разгарнуць
 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

 

 

 

   

04.03

Брэст,

Я.Місіюк

28.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

06.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Е.Майсюк

 

 02.04

Гомель,

С.Бусел

30.03

Магілёў,

Д.Захараў

 

 

 03.04

Любанскі р-н,

А.Барадзін

 

 

 

Зімавалі

Зімавалі

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

26.02

Магілёў,

В.Бондар

 

 

Зімавалі

 

24.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

06.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

03.03

Жыткавіцкі, Петрыкаўскі р-ны

А.Шэўчык

20.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

 

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

06.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

06.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

15.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

24.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

15.03

Магілёў,

В.Бондар

20.03

Слаўгарадзкі р-н,

Д.Захараў

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

10.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Е.Майсюк

27.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

15.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

15.03

Магілёў,

В.Бондар

20.03

Слаўгарадзкі р-н,

Д.Захараў

20.02

Бярозаўскі р-н,

А.Барадзін

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

21.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

28.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

27.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

 

 

16.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

27.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

 

15.03

Магілёў,

В.Бондар

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

 

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

 

 

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

 

 

 

15.03

Магілёў,

В.Бондар

20.03

Слаўгарадзкі р-н,

Д.Захараў

 

16.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

08.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 

 02.04

Гомель,

С.Бусел

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

 

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

05.03

Брэст,

Я.Місіюк

16.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

23.03

Ліда,

Ю. Квач

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

 

06.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

23.03

Ліда,

Ю. Квач

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

03.03

Жыткавіцкі, Петрыкаўскі р-ны

А.Шэўчык

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

20.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

01.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

28.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

29.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 03.04

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

 

 

 

12.03

Камянецкі р-н,

Н.Землянік

26.03

Бяроза,

С.Бобель

28.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

 

23.03

Свіслацкі р-н,

Дз. Шыманчук

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

27.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

22.03

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

26.03

Нясвіжскі р-н,

А.Вінчэўскі і

С.Шакала

 

26.03

Лёзна,

А. Собалеў

 

   

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

09.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

     

 

   

 

 

01.04

Бераставіцкі і

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

02.04

Гродна,

С.Чарапіца

 03.04

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

 

03.04

Полацк,

Е.Марчанка

04.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

20.03

Слаўгарадзкі р-н,

Д.Захараў

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

30.03

Гродна,

С.Чарапіца

 

 

 

 

31.03

Магілёў,

В.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 03.04

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

 

   

 

 

 

 

   

04.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

26.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

28.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

27.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

26.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

 

 

     

 

 

 

 

04.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

26.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

 

27.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

21.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

Бераставіцкі р-н,

А.Вінчэўскі і інш.

22.03

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

 

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

28.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

   

 

     

 

 

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

     

 

 

 

 

     

 

04.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

27.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

17.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

   

 

   

 

 

04.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

     

 

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

29.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

 

03.03

Столінскі р-н,

А.Шэўчык

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

21.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

   
   

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

   

 

 

 

 

 

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

21.02

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

26.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

06.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

14.03

Лідскі р-н,

Ю. Квач

26.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

06.03

Стаўбцоўскіі р-н,

А.Барадзін

13.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

26.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

02.03

у многіх раёнах

А.Шэўчык

03.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

08.03

Быхаўскі р-н,

Д.Захараў

05.03

Брэст,

Я.Місіюк

23.03

Ліда,

Ю. Квач

 

 

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

15.03

Магілёў,

В.Бондар

 

 

 

 

 

07.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 

28.02

Мозыр,

О.Назарчук

03.03

Петрыкаўскі р-н

А.Шэўчык

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

 

05.03

Брэст,

Я.Місіюк

зімавалі

13.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

03.03

Петрыкаўскі р-н

А.Шэўчык

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

26.02

Магілёў,

В.Бондар

05.03

Брэст,

Я.Місіюк

23.03

Ліда,

Ю. Квач

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

 

26.03

Лёзна,

А. Собалеў

26.03

Полацк,

Е.Марчанка

15.03

Магілёў,

В.Бондар

24.03

Быхаўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

26.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

13.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.02

Калінкавіцкі р-н

А.Шэўчык

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

16.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

 

04.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

 

02.03

Свіслач,

С.Бобель

06.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

09.03

Гродна,

С.Чарапіца

14.03

Лідскі р-н,

Ю. Квач

 

15.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

26.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

27.03

Магілёў,

Д.Захараў

28.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

20.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

27.03

Полацк,

Е.Марчанка

26.03

Магілёў,

Д.Захараў

 

 

 

 

08.04

Лёзна,

А. Собалеў

03.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

12.03

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

14.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

16.03

Ліда,

Ю. Квач

27.03

Мінск,

А.Барадзін

 

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

23.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

27.03

Магілёў,

Д.Захараў

Зімавалі

22.02

Бяроза,

С.Бобель

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

 

26.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

27.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

28.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

Ліда,

Ю.Квач

26.03

Мінскі р-н,

Ю.Суягіна

26.03

Мінск,

С.Каспяровіч

01.03

Мозыр,

О.Назарчук

14.03

Гомель,

С.Бусел

24.03

Полацк,

Е.Марчанка

08.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

13.03

Магілёў,

Д.Захараў

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

03.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

08.04

Гомель,

С.Бусел

03.04

Лёзна,

А. Собалеў

07.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

27.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

01.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

04.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

31.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

08.04

Лёзна,

А. Собалеў

09.04

Магілёў,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Е.Майсюк

 03.04

Любанскі р-н,

А.Барадзін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.03

Кобрын,

А.Кальчанка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

 

 

 

 02.04

Гомель,

С.Бусел

 

07.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

03.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 03.04

Любанскі р-н,

А.Барадзін

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

07.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

14.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

18.03

Іўеўскі р-н,

Ю. Квач

10.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

03.03

Калінкавіцкі р-н

А.Шэўчык

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

21.02

Брэсцкі р-н,

А.Мініч

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

 

26.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

28.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

25.02

Слуцкі р-н,

А.Барадзін

06.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.02

Жыткавіцкі,

Калінкавіцкі,

Петрыкаўскі р-ны

А.Шэўчык

03.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

06.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

13.03

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

26.03

Бяроза,

С.Бобель

24.03

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

19.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

26.03

Нясвіжскі р-н,

А.Вінчэўскі і

С.Шакала

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

20.03

Магілёў,

В.Бондар

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

03.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

 

08.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

 

22.03

Бяроза,

С.Бобель

Каменец,

А.Кузьміцкі

14.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

23.03

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

27.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

03.03

Калінкавіцкі р-н

А.Шэўчык

 01.04

Гомельскі р-н,

С.Бусел

01.04

Полацк,

Е.Марчанка

Лёзна,

А. Собалеў

27.03

Магілёў,

Д.Захараў

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

07.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

04.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

 

 

 

 

06.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

16.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

 

 

 

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

06.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні. Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце Harrier@tut.by

Вы можаце размясціць банэр на сваім сайце ці блогу.

А таксама выкрыстоўваць дадзены банэр як userbar на форуме, проста ўставіўшы гэты код [url=http://birdwatch.by/vyasna2020][img]http://birdwatch.by/files/fckeditor…]

 

Comments

10.04.2021. Дмитрий Захаров. Кличевский район: горихвостка-чернушка. 

04.04.2021 (ниже писал). Дмитрий Захаров. Белыничский район: аист белый (3 ос.). малиновка (5 ос.), чомга (2 ос.), журавль серый (5 ос.).

Harrier - 07.04.2021 - 00:01

In reply to by sergey

2sergey 

Арланы-белахвосты і зв. стрынаткі (овсянкі) зімуюць у нас, таму іх няма ў вясновай табліцы прылётаў, а клікуны і белыя пліскі прыляцелі параўнальна даўно, таму дадаваць іх як адну з першых рэгістрацый ў пачатку красавіка не мае сэнсу, асабліва для поўдня Беларусі. 

Дзякуй за зразуменне.

04.04.2021. Дмитрий Захаров. Белыничский район: аист белый (3 ос.). Круглянский район: лунь болотный (2 ос.), свиязь (5 ос.), малиновка   

(5 ос.), чомга (2 ос.), хохотунья (5 ос.), журавль серый (5 ос.).

 

Журавль

Ну, лятаў тут нехта над гомельскімі хмызнякамі, дзе іх і ў мінулым годзе двойчы бачыла.

(я здалёк думала - "дужа вялікая чайка, бо для лебедзя замалы", потым гляжу на здымак - не чайка...)

(прычым, "чайка" лятала яшчэ 02.04, але фотка ёсць толькі ад сёння)

Памёры добра параўновываць калі ёсць з чым. Тут цяжка сказаць па здымку. А што колеры мяняюцца ад асвятлення - няма сумневу.

01.04: Берасцянка. Лёзна.

03.04: Слонка, кулік-случок, чайка-клыгун, чайка-рагатуха, дрозд-спявун, пліска белая, стрынатка-чаротаўка (Лёзненскі раён); малінаўка (Лёзна).

04.04: Лунь балотны. Лёзненскі раён.

А. Собалеў.

31.03, вялiкi грыцук, кулiк-шчогаль, кулiк-чарняк, батален, залацiстая сеўка, вялiкi зуек, звычайны рэмез, лясная завiрушка (Жыткавiцкi р-н); 03.04, чарнашыйная коўра, палявая падкаменка, звычайны рэмез (Любанскi р-н), чорны бусел, звычайны пагонiч, балотны лунь (Салiгорскi р-н)