Вясна ляціць - 2018

 

 Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" Birdwatch.by сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучацца! Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дзень, месца – бліжэйшы населены пункт і раён-вобласць, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай на сайт і табліцу!

Апошняе абнаўленне: 04.05.2018

    

Вясна - 2017  ВЯСНА - 2016  ВЯСНА - 2015   Вясна - 2014

 

Зіма 2011-2012 Зіма 2012-2013 Зіма 2013-2014

Зіма 2014-2015 Зіма 2015-2016 Зіма 2016-2017 Зіма 2017-2018
 

     

 

 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

07.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

29.04.

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   

28.03.

Брэст,

Н.Каралевіч

01.04.

Гродзенскі р-н,

А. і Дз.Вінчэўскія

06.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

31.03.

Пухавіцкі р-н,

Ю.Шашэнько і А.Барадзін

08.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

09.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

 
 

16.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

15.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

   

08.03.

Брэст,

В.Кулік

24.03.

Кобрын,

А.Страчук

22..03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

15.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

 

10.03.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

16.03.

Барысаўскі р-н,

А.Рак, Ю.Багуцкі

25.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

25.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

11.04.

Ліозна,

А.Собалеў

 

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

10.03.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Лукашэнка

24..03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.03.

Мінск,

А.Вінчэўскі

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

22.03.

Мазырскі р-н,

В.Назарчук

24.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

 

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

17.03.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Лукашэнка

24..03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

25.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

03.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

05.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

10.03.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

17.03.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Лукашэнка

10.03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

24.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

 

10.03.

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

13.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

Н.Ланец

23.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

28.03.

Шчучынскі р-н,

В.Гуменны

31.03.

Пухавіцкі р-н,

Ю.Шашэнько і А.Барадзін

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

10.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

09.04.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

07.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

22.04.

Барысаўскі р-н,

М.Львоў і інш.

17.04.

Калінкавічы,

А.Шэўчык

11.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

 

10.03.

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

25.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

 

31.03.

Пухавіцкі р-н,

Ю.Шашэнько і А.Барадзін

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

09.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

 
 

18.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

 

22..03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

06.04.

Магілёў,

У.Бондар

13.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

Н.Ланец

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

   

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

09.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

 
 

01.04.

Гродзенскі р-н,

А. і Дз.Вінчэўскія

22.04.

Барысаўскі р-н,

М.Львоў і інш.

07.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

10.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

 

14.03.

Брэст,

Н.Ланец

23.03.

Камянецкі р-н,

М.Ланец

23.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

06.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

 

04.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

15.04.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

13.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

Н.Ланец

18.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

06.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

 

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

08.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

10.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

15.04.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

23.03.

Камянецкі р-н,

М.Ланец

14.03.

Лідскі р-н,

Л.Квач

25..03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

24.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

04.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

08.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

07.04.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

07.04.

Зэльвенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і

Ю.Лукашэнка

06.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

     
       

11.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

 

12.03.

Кобрын,

А.Кальчанка

22.03.

Івацэвіцкі р-н,

А.Луцэвіч

23.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

25.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

28.03.

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч

23.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і

Ю.Лукашэнка

24.03.

Мінскі р-н,

І.Самусенка

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

01.04.

Мінск,

Ю.Шашэнько

23.03.

Ельскі р-н,

В.Назарчук

01.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

03.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

04.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

Віцебск,

А.Андрэянаў

01.04.

Магілёў,

У.Бондар

   

08.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

10.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

11.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

 

29.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

         
   

21.04.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі.

15.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

   
     

01.05.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

31.03.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

Баранавіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і 

Ю.Лукашэнка

18.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Ю.Лукашэнка

06.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

05..04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

07.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

15.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

07.04.

Магілёў,

У.Бондар

07.04.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

22.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

17.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   
   

08..04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

01.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

04.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

06.04.

Магілёў,

У.Бондар

           

08.03.

Брэст,

В.Кулік

23.03.

Камянецкі р-н,

М.Ланец

27.03.

Гродна,

С.Чарапіца

   

04.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

 

29.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

     

30.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 
           

16.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

         
 

03.05.

Шчучынсккі р-н,

А і Дз.Вінчэўскія

       
     

17.04.

Калінкавічы,

А.Шэўчык

   

16.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

   

01.05.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   

13.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

Н.Ланец

 

23..04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

17.04.

Калінкавічы,

А.Шэўчык

   

10.03.

Камянецкі р-н,

В.Кулік

12.03.

Пінскі р-н,

В.Блоцкі

08.03.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Лукашэнка

09.03.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

10.03.

Свіслацкі р-н,

Ю.Шашэнька

13.03.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

16.03.

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

Барысаўскі р-н,

А.Рак, Ю.Багуцкі

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

25.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

25.03.

Лепельскі р-н,

А.Рак.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

05.04.

Магілёў,

У.Бондар

     

04.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

12.04.

Магілёў,

У.Бондар

06.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

08.04.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

05.04.

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

15.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

01.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

05.04.

Віцебскі р-н,

А.Андрэянаў

 

31.03.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

31.03.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

01.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

16.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 
           

09.04.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

05.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

08.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

04.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

04.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

   
 

08.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

       
           

09.04.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

06.04.

Бераствіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і

Ю.Лукашэнка

31.03.

Пухавіцкі р-н,

Ю.Шашэнько і А.Барадзін

Любанскі р-н,

М.Верабей

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

10.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

07.04.

Магілёў,

У.Бондар

 

14.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

       
   

22.04.

Барысаўскі р-н,

М.Львоў і інш.

     

09.04.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

31.03.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

03.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

31.03.

Лепельскі р-н,

А.Рак

08.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

07.04.

Магілёў,

У.Бондар

 

22.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

22.04.

Барысаўскі р-н,

М.Львоў і інш.

29.04.

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   
 

03.04.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

10.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

22.04.

Барысаўскі р-н,

М.Львоў і інш.

   

10.04.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

           
   

04.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

04.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

   

10.03.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

05.04.

Бераствіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і

Ю.Лукашэнка

 

25.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   
           

16.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

14.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

12.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

15.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

15.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

08.03.

Камянецкі р-н,

В.Кулік

10.03.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

13.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

Н.Ланец

17.03.

Ваўкавыскі т

Бераставіцкі р-ны,

Дз.Вінчэўскі,

Ю.Лукашэнка

19.03.

Лідскі р-н,

Л.Квач

15.03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

20.03.

Барысаўскі р-н,

А.Кузьмін

24.03.

Мінскі р-н,

І.Самусенка

25.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

31.03.

Пухавіцкі р-н,

Ю.Шашэнько і А.Барадзін

12.03.

Жыткавіцкі р-н,

А.Блоцкая

25.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

16.03.

Чашніцкі р-н,

А.Кузьмін

24.03.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

02.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

01.04.

Магілёў,

У.Бондар

13.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

Н.Ланец

13.03.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

24..03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

10.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

01.04.

Магілёў,

У.Бондар

 

01.04.

Гродзенскі р-н,

А. і Дз.Вінчэўскія

27.03.

Мінск,

Г.Ардзюк

08.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

06.04.

Магілёў,

У.Бондар

 

18.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

 

25.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

13.03.

Мазыр,

В.Назарчук

11.03.

Віцебск,

А.Андрэянаў

04.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 
 

18.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

 

25.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

   

20.03.

Магілёў,

У.Бондар

10.03.

Кобрын,

А.Страчук

13.03.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

25.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

28.03.

Мазыр,

А.Шэўчык

31.03.

Віцебск,

А.Андрэянаў

04.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

01.04.

Магілёў,

У.Бондар

 

30.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі 

 

29.04.

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   

10.04.

Брэст,

Ю.Янкевіч

 

21.04.

Салігорскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

16.04.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

     

25.04

Жыткавіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

29.04.

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   

08.03.

Івацэвіцкі р-н,

Ю.Шашэнька

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

04.03

Карэлічы,

Г.Ардзюк

25.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

Івянецкі р-н,

Ю.Шашэнько

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

11.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   

08.03.

Камянецкі р-н,

У.Пацейчук

21.03.

Кобрын,

А.Кальчанка

25.03.

Брэст,

Ю.Янкевіч,

10.03.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Лукашэнка

25.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

01.04.

Мінск,

Ю.Шашэнько

01.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

03.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

04.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

27.04.

Столінскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

   

 

01.05.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

16.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

14.04.

Гродзенскі р-н,

Дз.Якубовіч

08.04.

Мінскі р-н,

С.Зуёнак

15.04.

Стаўбцоўскі р-н,

В.Грычык

15.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

27.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

28.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

 
           
 

22.04.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

27.04.

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

30.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

     

29.04.

Кобрын,

А і Т. Страчук

 

01.05.

Любанскі р-н,

М.Верабей

01.05.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   

07.04.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

08.04.

Пружанскі р-н,

Ю.Шашэнька

11.04.

Брэст,

М.Калядзіч

05.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

12.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

07.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

 

31.03.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

08.04.

Маларыта,

Ю.Янкевіч

14.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

 

12.04.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

09.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

15.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

 

13.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

29.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

30.04.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

03.05.

Шчучынсккі р-н,

А і Дз.Вінчэўскія

01.05.

Любанскі р-н,

М.Верабей

     
 

30.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

       

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

Брэст,

Н.Ланец

13.03.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

12.03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

16.03.

Мінск,

Ю.Шашэнька

18.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

24.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

26.03.

Лепельскі р-н,

А.Рак

31.03.

Віцебск,

А.Андрэянаў

13.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 
 

07.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

05.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

16.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

 

15.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

09.03.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

15.03.

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

31.03.

Пухавіцкі р-н,

Ю.Шашэнько і А.Барадзін

14.03.

Хойніцкі р-н,

В.Дамброўскі

04.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

07.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

13.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

08.03.

Івацэвіцкі р-н,

Ю.Шашэнька,

09.03.

Камянец,

А.Осташэня

Брэсцкі р-н,

В.Кулік

Пінск,

Н.Львоў

10.03.

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

10.03.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Лукашэнка

11.03.

Ліда,

Ю.Квач

10.03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

14.03.

Стаўбцы,

Т.Каржыцкая

14.03.

Мінскі р-н,

В.Кулік

16.03.

Мінск,

Ю.Шашэнька

18.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

20.03.

Барысаўскі р-н,

А.Рак,

Ю.Багуцкі

11.03.

Калінкавіцкі і

Мазырскі р-ны,

А.Шэўчык

Хойніцкі р-н,

В.Дамброўскі

24.03.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

27.03.

Лепельскі р-н,

А.Рак

Віцебск,

А.Андрэянаў

20.03.

Магілёў,

У.Бондар

           

08.04.

Лунінецкі р-н,

В.Сахвон

 

12.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

 

27.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 
           
           

30.03.

Кобрын,

А.Кальчанка

25.03.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

20.03.

Мінск,

Ю.Шашэнько

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

01.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

05.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

07.04.

Магілёў,

У.Бондар

22.04.

Брэст,

Ю.Янкевіч

28.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

 

14.04.

Гродзенскі р-н,

Дз.Якубовіч

15.04.

Гродна,

С.Чарапіца

16.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

23.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.04

Жыткавіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

28.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

10.04.

Брэст,

Ю.Янкевіч

   

15.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

25.04.

Ліозна,

А.Собалеў

10.04.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

30.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

04.04

Кобрын,

А.Кальчанка

06.04.

Гродна,

С.Чарапіца

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

04.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

05.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

04.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

03.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

13.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

14.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

06.04.

Магілёў,

У.Бондар

 

25.04.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

15.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

27.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

23.04.

Ліозна,

А.Собалеў

 
   

16.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

15.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

28.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

08.04.

Брэст,

М.Ланец

08.04.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

08.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

12.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

04.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

08.04.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

27.04.

Столінскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

30.04

Кобрын,

А.Кальчанка

30.04.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

24.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.04

Жыткавіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

   

07.04.

Пінскі р-н,

В.Некрашэвіч

08.04.

Пружанскі р-н,

Ю.Шашэнька

12.04.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

16.04.

Баранавічы,

Дз.Вінчэўскі і іншыя

06.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

14.04.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Ю.Лукашэнка

16.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

21.04

Салігорскі,

22.04

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

13.04.

Калінкавічы,

А.Шэўчык

15.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

23.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

15.04.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

17.04

Кобрын,

А.Кальчанка

 

26.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

02.05.

Ліозна,

А.Собалеў

 
           
           

07.04.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

14.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

 

15.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

17.04.

Калінкавічы,

А.Шэўчык

 

15.04.

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

           

14.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

22.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

17.04.

Калінкавічы,

А.Шэўчык

25.04

Жыткавіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

   
           
           

14.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

22.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

17.04.

Калінкавічы,

А.Шэўчык

25.04

Жыткавіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

   

02.05

Кобрын,

А.Кальчанка

         

09.04.

Брэст,

А.Мініч

10.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

Брэст,

Ю.Янкевіч

16.04.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

16.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

16.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

01.04

Брэст,

Т.Мароз

04.04

Кобрын,

А.Кальчанка

04.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

05.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

05.04

Гродна,

С.Чарапіца

06.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

 

05.04

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

06.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

09.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

14.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

07.04.

Магілёў,

У.Бондар

   

16.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

23.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

15.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

16.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 
           

07.04.

Брэст,

Б.Шакала

07.04.

Пінскі р-н,

У.Некрашэвіч

08.04.

Лунінецкі р-н,

В.Сахвон

10.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

 

08.04.

Нясвіж,

С.Шакала

12.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

13.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

15.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

 

15.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

   
   

 

     

09.04.

Брэст,

А.Мініч

13.04.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

   

28.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

11.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

12.04.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

13.04.

Мінск,

Ю.Шашэнька

14.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

15.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

 

10.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

12.04.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

 

 

 

   

09.04.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

05.04

Бераставіцкі і Гродзенскі  р-ны,

Дз.Вінчэўскі

       

24.03.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

25.03.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

04.03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.03.

Івянецкі р-н,

Ю.Шашэнька

 

03.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

 

08.03.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

Камянецкі р-н,

В.Кулік

Івацэвіцкі р-н,

Ю.Шашэнька

09.03.

Камянецкі р-н,

А.Осташэня

11.03.

Пінск,

Н.Львоў

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

04.03.

Гродзенскі р-н,

M.Karlonas et al.

09.03.

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

11.03.

Ліда,

Ю.Квач

13.03.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

10.03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

15.03.

Мінскі р-н,

В.Кулік

16.03.

Барысаўскі р-н,

А.Рак, Ю.Багуцкі

18.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі,

Ю.Шашэнька

11.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

12.03.

Хойніцкі р-н,

В.Дамброўскі

12.03.

Жыткавіцкі р-н,

А.Блоцкая

19.03.

Лепельскі р-н,

А.Рак,

Ю.Багуцкі

25.03.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

03.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

 

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

13.03.

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

17.03.

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.03.

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

31.03.

Мінск,

С.Каспяровіч

31.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

29.03.

Лепельскі р-н,

А.Рак

04.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

06.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

01.04.

Магілёў,

У.Бондар

 

07.04.

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

14.04.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

13.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

15.04.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

28.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 
     

01.05.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

10.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

07.04.

Магілёў,

У.Бондар

           

07.04.

Пружанскі р-н,

Ю.Шашэнька

08.04.

Лунінецкі р-н,

В.Сахвон

 

 

12.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

16.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

 

27.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

 

05.04.

Любанскі р-н,

М.Верабей

     
   

16.04.

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

07.04.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   

13.03.

Кобрын,

А.Кальчанка

18.03.

Гродна,

С.Чарапіца

19.03.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

30.03.

Стаўбцоўскі р-н,

І.Самусенка і інш.

31.03.

Пухавіцкі р-н,

Ю.Шашэнько і А.Барадзін

03.04.

Мінск,

С.Каспяровіч

14.03.

Хойніцкі р-н,

В.Дамброўскі

18.03.

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

26.03.

Ліозна,

А.Собалеў

03.04.

Лепельскі р-н,

А.Рак

07.04.

Віцебск,

А.Андрэянаў

05.04.

Магілёў,

У.Бондар

07.04.

Брэст,

В.Пракапчук

11.04.

Кобрын,

А.Кальчанка

12.04.

Маларыта,

Ю.Янкевіч

06.04.

Гродна,

С.Чарапіца

11.04.

Лідскі р-н,

Ю.Квач

 

05.04

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

30.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 

14.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Дз.Кіцель

   

24.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

16.04.

Ліозненскі р-н,

А.Собалеў

 
           

28.04.

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

         

15.03.

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

24.03.

Кобрын,

А.Страчук

18.03.

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

 

14.03.

Стаўбцы,

Т.Каржыцкая

16.03.

Барысаўскі р-н,

А.Рак, Ю.Багуцкі

24.03.

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

07.04.

Магілёў,

У.Бондар

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні. Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце сюды: Harrier@tut.by

Вы можаце размясціць банэр на сваім сайце ці блогу.

А таксама выкрыстоўваць дадзены банэр як userbar на форуме, проста ўставіўшы гэты код [url=http://birdwatch.by/vyasna2018][img]http://birdwatch.by/files/fckeditor…]

Comments

08-03-2018 крычаць шэрыя жураўлі ў Гродзенскім раёне (прыкладна там, дзе і зімавалі)- Віталь Гуменны  і ў Бераставіцкім раёне ў пойме Свіслачы - дзе пра зімоўку сёлета невядома - Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка.

У В.Эйсмантах на калонні сядзяць гракі, некаторыя папраўляюць гнёзды.  Спяваюць звычайныя і гуменныя стрынаткі,

Виктор Кулик (госць) - 10.03.2018 - 13:53

08.03.2018  Брест, район Брестская крепость, большой баклан и обыкновенная пустельга

09.03.2018 д. Видомля, Брестский район, обыкновенный скворец 100 ос.

д. Великий Лес, Каменецкий район, 1 полевой жаворонок, 4 чибиса

д. Дворцы, Каменецкий район,  10-12 гусей

10.03.2018 д. Дворцы, Каменецкий район, 2 серых журавля

Окрестности Каменца, 20 обыкновенных скворцов, 30 чибисов

10-03-2018, Бераставіцкі раён.

сустрэлі першых вясновых птушак: зранку 2 вялікіх галуба.

увечары амаль там жа ў пойме Верацейкі 20 гусей-гуменніц,

птушкі

3 шэрыя жураўлі і чародка шпакоў.

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка.

Увесь час высока ляцяць і спяваюць палявыя жаўрукі.

Над Нёманам параўнальна высока праляцеў шэры журавель і вялікі баклан (апошнія зімавалі тут).

птушка

птушка

12-03-2018, Гродна, Дз.Вінчэўскі

Серый гусь - около 60

Белолобый гусь - около 10

Гуменник - около 10

Золотистые ржанки - около 20

Белые трясогузки - на каждой ферме

Полевые жаворонки - на каждом поле

Большая белая цапля - около 15

Чирок-трескунок - 1

Луговой конек - 1

Клинтух - 10

Черный дрозд - 1

Болотный лунь - 2

14.03.18, Малоритский р-н. Китель Д., Янкевич Ю.