Вясна ляціць - 2021

Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучыцца! 

Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дзень, месца – бліжэйшы населены пункт і раён-вобласць, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай аўтара(ў) канкрэтных назірання(ў) і на сайт.

Апошняе абнаўленне: 09.04.2021

    

Вясна 2019 ВЯСНА-2018 Вясна-2017  ВЯСНА-2016  ВЯСНА-2015   Вясна-2014

Зіма 2011-12 Зіма 2012-13 Зіма 2013-14 Зіма 2014-15 Зіма 2015-16 Зіма 2016-17 Зіма 2017-18 Зіма 2018-19 Зіма 2019-20

     

 

Згарнуць/разгарнуць
 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

 

 

 

   

04.03

Брэст,

Я.Місіюк

28.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

06.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Е.Майсюк

 

 02.04

Гомель,

С.Бусел

30.03

Магілёў,

Д.Захараў

 

 

 03.04

Любанскі р-н,

А.Барадзін

 

 

 

Зімавалі

Зімавалі

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

26.02

Магілёў,

В.Бондар

 

 

Зімавалі

 

24.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

06.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

03.03

Жыткавіцкі, Петрыкаўскі р-ны

А.Шэўчык

20.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

 

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

06.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

06.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

15.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

24.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

15.03

Магілёў,

В.Бондар

20.03

Слаўгарадзкі р-н,

Д.Захараў

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

10.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Е.Майсюк

27.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

15.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

15.03

Магілёў,

В.Бондар

20.03

Слаўгарадзкі р-н,

Д.Захараў

20.02

Бярозаўскі р-н,

А.Барадзін

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

21.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

28.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

27.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

 

 

16.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

27.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

 

15.03

Магілёў,

В.Бондар

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

 

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

 

 

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

 

 

 

15.03

Магілёў,

В.Бондар

20.03

Слаўгарадзкі р-н,

Д.Захараў

 

16.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

08.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 

 02.04

Гомель,

С.Бусел

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

 

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

05.03

Брэст,

Я.Місіюк

16.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

23.03

Ліда,

Ю. Квач

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

 

06.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

23.03

Ліда,

Ю. Квач

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

03.03

Жыткавіцкі, Петрыкаўскі р-ны

А.Шэўчык

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

20.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

01.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

28.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

29.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 03.04

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

 

 

 

12.03

Камянецкі р-н,

Н.Землянік

26.03

Бяроза,

С.Бобель

28.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

 

23.03

Свіслацкі р-н,

Дз. Шыманчук

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

27.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

22.03

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

26.03

Нясвіжскі р-н,

А.Вінчэўскі і

С.Шакала

 

26.03

Лёзна,

А. Собалеў

 

   

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

09.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

     

 

   

 

 

01.04

Бераставіцкі і

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

02.04

Гродна,

С.Чарапіца

 03.04

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

 

03.04

Полацк,

Е.Марчанка

04.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

20.03

Слаўгарадзкі р-н,

Д.Захараў

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

30.03

Гродна,

С.Чарапіца

 

 

 

 

31.03

Магілёў,

В.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 03.04

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

 

   

 

 

 

 

   

04.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

26.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

28.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

27.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

26.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

 

 

     

 

 

 

 

04.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

26.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

 

27.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

21.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

Бераставіцкі р-н,

А.Вінчэўскі і інш.

22.03

Салігорскі р-н,

А.Барадзін

 

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

28.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

   

 

     

 

 

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

     

 

 

 

 

     

 

04.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

27.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

17.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

   

 

   

 

 

04.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

27.03

Бабруйск,

А.Барадзін

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

     

 

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

29.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

 

03.03

Столінскі р-н,

А.Шэўчык

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

21.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

   
   

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

   

 

 

 

 

 

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

21.02

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

06.03

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

26.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

06.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

14.03

Лідскі р-н,

Ю. Квач

26.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

06.03

Стаўбцоўскіі р-н,

А.Барадзін

13.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

26.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

02.03

у многіх раёнах

А.Шэўчык

03.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

08.03

Быхаўскі р-н,

Д.Захараў

05.03

Брэст,

Я.Місіюк

23.03

Ліда,

Ю. Квач

 

 

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

15.03

Магілёў,

В.Бондар

 

 

 

 

 

07.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 

28.02

Мозыр,

О.Назарчук

03.03

Петрыкаўскі р-н

А.Шэўчык

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

 

05.03

Брэст,

Я.Місіюк

зімавалі

13.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

03.03

Петрыкаўскі р-н

А.Шэўчык

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

26.02

Магілёў,

В.Бондар

05.03

Брэст,

Я.Місіюк

23.03

Ліда,

Ю. Квач

26.03

Бераставіцкі р-н,

Дз. Вінчэўскі і інш.

 

 

26.03

Лёзна,

А. Собалеў

26.03

Полацк,

Е.Марчанка

15.03

Магілёў,

В.Бондар

24.03

Быхаўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

26.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

13.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.02

Калінкавіцкі р-н

А.Шэўчык

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

16.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

 

04.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

 

02.03

Свіслач,

С.Бобель

06.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

09.03

Гродна,

С.Чарапіца

14.03

Лідскі р-н,

Ю. Квач

 

15.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

26.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

27.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

27.03

Магілёў,

Д.Захараў

28.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

20.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

27.03

Полацк,

Е.Марчанка

26.03

Магілёў,

Д.Захараў

 

 

 

 

08.04

Лёзна,

А. Собалеў

03.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

12.03

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

14.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

16.03

Ліда,

Ю. Квач

27.03

Мінск,

А.Барадзін

 

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

23.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

27.03

Магілёў,

Д.Захараў

Зімавалі

22.02

Бяроза,

С.Бобель

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

 

26.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

27.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

28.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

Ліда,

Ю.Квач

26.03

Мінскі р-н,

Ю.Суягіна

26.03

Мінск,

С.Каспяровіч

01.03

Мозыр,

О.Назарчук

14.03

Гомель,

С.Бусел

24.03

Полацк,

Е.Марчанка

08.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

13.03

Магілёў,

Д.Захараў

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

03.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

08.04

Гомель,

С.Бусел

03.04

Лёзна,

А. Собалеў

07.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

27.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

01.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

04.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

31.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

08.04

Лёзна,

А. Собалеў

09.04

Магілёў,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Е.Майсюк

 03.04

Любанскі р-н,

А.Барадзін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.03

Кобрын,

А.Кальчанка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

 

 

 

 02.04

Гомель,

С.Бусел

 

07.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

03.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 03.04

Любанскі р-н,

А.Барадзін

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

07.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

14.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

18.03

Іўеўскі р-н,

Ю. Квач

10.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

03.03

Калінкавіцкі р-н

А.Шэўчык

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

21.02

Брэсцкі р-н,

А.Мініч

24.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

 

26.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

28.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

25.02

Слуцкі р-н,

А.Барадзін

06.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.02

Жыткавіцкі,

Калінкавіцкі,

Петрыкаўскі р-ны

А.Шэўчык

03.03

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

06.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

13.03

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

26.03

Бяроза,

С.Бобель

24.03

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

19.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

26.03

Нясвіжскі р-н,

А.Вінчэўскі і

С.Шакала

27.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

20.03

Магілёў,

В.Бондар

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

03.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

27.03

Жлобінскі р-н,

А.Барадзін

 

08.04

Магілёўскі р-н,

В.Бондар

 

 

 

 31.03

Жыткавіцкі р-н,

А.Барадзін

 

 

22.03

Бяроза,

С.Бобель

Каменец,

А.Кузьміцкі

14.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

23.03

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

27.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

03.03

Калінкавіцкі р-н

А.Шэўчык

 01.04

Гомельскі р-н,

С.Бусел

01.04

Полацк,

Е.Марчанка

Лёзна,

А. Собалеў

27.03

Магілёў,

Д.Захараў

02.04

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

07.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

04.03

Бярозаўскі р-н,

С.Бобель

 

 

 

 

06.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

16.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Е.Майсюк

 

 

 

03.04

Лёзненскі р-н,

А. Собалеў

06.03

Магілёўскі р-н,

Д.Захараў

 

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні. Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце Harrier@tut.by

Вы можаце размясціць банэр на сваім сайце ці блогу.

А таксама выкрыстоўваць дадзены банэр як userbar на форуме, проста ўставіўшы гэты код [url=http://birdwatch.by/vyasna2020][img]http://birdwatch.by/files/fckeditor…]

 

Comments

Місіюк Яўген

Брэсцкі раён

06.03.2021

- шэрая гусь (каля 300 ас.)

- гусь гумменіца (каля 100 ас)

- белалобая гусь (каля 100 ас)

- белашчокая казарка (1 ас.)

- кнігаўка (каля 50 ас)

- сеўка залацістая (каля 100 ас)

- шэры жураўль (3 ас)

- жаўрук палявы 

- жаўрук-смяцюх (зімавалі)

- лунь палявы - 1 ас. (зімаваў)

05.03.2021 / Брэст

- гогаль (каля 70 ас)

- нырок-сівак (15 ас)

- нырок-чубаты (3 ас) - зімавалі

- вялікі савук (10 ас) - зімавалі

- савук-луток (6 ас) - зімавалі

- баклан - 20 ас - зімавалі

- стрынатка-чаратоўка - 2 ас. - зімавалі

- арлан-белахвост - 1 ас

- чайка-рыбачка - каля 100 ас. - часткова зімавалі

- чайка-рагатуха - каля 100 ас. - часткова зімавалі

- чайка-шызая - каля 10 ас.

04.03.2021 / Брэст

- коўра вялікая - 2 ас

 

06-03-2021, Бераставіцкі раён, -3С раніцай, сонца і моцны вецер, сотні шэрых жураўлёў:

птушкі

сотні гусей-гуменніц:

птушкі

Тысячы кнігавак і шпакоў, пастаянна ляцяць і спяваюць палявыя жаўрукі, дзесяткі вялікіх белых чапляў (якія яўна не зімавалі)

Гродзенскі раён: 2 самца чубатых ныркоў ў вусці Свіслачы.

Дз.Вінчэўскі + 15.

 

Лебедзь-клікун (часткова зімавалі) - 03.03.21 Жыткавіцкі, Петрыкаўскі р-ны;
Вялікая белая чапля (адзінкава зімавалі) - 03.03.21 Жыткавіцкі, Петрыкаўскі р-ны;
Залацістая сеўка - 03.03.21 Столінскі р-н;
Кнігаўка - 02.03.21 (у многіх р-нах Гомельшчыны);
Чайка-клыгун - 03.03.21 Петрыкаўскі р-н;
Чайка-рагатуха - 03.03.21 Петрыкаўскі р-н;
Клінтух - 27.02.21 Калінкавіцкі р-н;
Палявы жаўрук - 27.02.21 Калінкавіцкі, Петрыкаўскі, Жыткавіцкі р-ны;
Баравы жаўрук - 03.03.21 Калінкавіцкі р-н;
Берасцянка - 03.03.21 Калінкавіцкі р-н.

28-02-2021, Бераставіцкі раён: +2С, моцны паўночна-заходні вечер.

сотні зв. шпакоў, мін пара шэрых гусей, крычаць шэрыя жураўлі, палявыя жаўрукі ляцяць увесь час.

Гракі актыўна папраўляюць гнёзды, пара (?) арланаў-белахвостаў  трымаецца ў першых разліваў Свіслачы.

Дз.Вінчэўскі

птушкі

Угляны. 24.02.2021 г. Нескончаемый пролет птиц...гуси (серые и гуменники), серые журавли, жаворонки полевые, скворцы, чибисы, серые и большие белые цапли, большие выпи.. Коноплянка (песня). У пчел первый облёт, летают мошки и комарики, кричат серые куропатки... У лис в вечерних сумерках фестиваль...))))