Кожны здымак у галерэі нашага сайту з'яўляецца ўласнасцю аўтара, які яго размясціў (калі не ўказана іншае). Для камерцыйнага выкарыстання любога здымка або яго часткі неабходны пісьмовы дазвол аўтара.
Пры некамерцыйным выкарыстанні спасылка на аўтара і сайт абавязковыя. Звяртайцеся да рэдактара:harrier@tut.by па ўсіх пытаннях
Пры выкарыстанні здымкаў у сацсетках, забаронена размяшчаць больш аднаго здымка з фотасерыі на пост, таксама абавязковы надпіс "больш здымкаў тут:" і далей канкрэтны адрас на знаходжанне фота-серыі на сайце.

All these pictures are copyrighted by the authors. Please respect the time and effort spent in shooting them.
If you have any questions or comments, please let us know: harrier@tut.by

Орел-карлик - Booted Eagle - Aquila pennata

03.10.2011 - 02:26 | biot

02.10.2011

г. Sagres, Portugal

Фото не предназначается для голосования за него и пр.

Орел-карлик - хищник, которого невозможно спутать с другим. Если вы сомневаетесь, видели вы карлика или нет, значит это был не карлик. Даже темная морфа хорошо отличается от всех известных мне хищников.

Каментары

Сапраўды, хаця я бачыў карлікаў у Беларусі, аднак такога яснага адчуваньня іх адметнасьці, якое прыйшло ў Марока пасьля некалькіх сустрэч з імі, я не меў. Драпежнікі гэтыя мелі нейкі нязграбны, ломаны, сілуэт, які цяжка перадаць дакладна словамі. Але, акрамя афарбоўкі ды "сігнальных" агнёў спераду на згібах крылаў, вылучала іх менавіта гэта.

Полностью с Вами, ребята, согласен. Но вот какая штука получается. Когда я подавал на регистрацию пару лет назад орла-карлика в нашу пресловутую комиссию, данных не хватило. Описал наблюдения пары птиц, которые выписывли пируэты, и, самое главное, наблюдение птицы на гнезде (!). Птица принесла дрозда, гнездо было пустое, наблюдал близко. Ошибиться не мог ( Вы сами пишете, что спутать его невозможно). Да. в в полете трудно его описать, кто видел знает.Тем не менее В.Д. запросил у меня одну деталь, сказав, что если назовешь - вопросов больше нет. Ну не разглядел я у него оперенные до самых пальцев лапы, не разглядел!!! А остальных признаков было НЕДОСТАТОЧНО! А Вы говорите. спутать невозможно. Это мы это знаем, а спецы по хищникам так не считают. Мало того, птица была на гнезде, ОРЕЛ-КАРЛИК, и ни В.Д.. НИКТО не поинтересовался, а что дальше с гнездом? А знаете, почему? Ответ на поверхности. Ухмылка вышеназванного специалиста говорила сама за себя:" Куда ты, парень, со свиным рылом, в калашный ряд. Я, мега-спец по хищникам, который подорликов определяет до вида по оттенкам помета... Я сам не находил гнездо этого хищника, а ты поперек батьки?!"  Так и прошло наблюдение, оставшись только у меня на бумаге. Так что есть моменты и , главное, люди, которые просто не хотят нам верить. Почему, например, большого подорлика комиссия утверждает, хотя у него есть и вид-двойник и гибриды, но утверждают без разговоров. А орел-карлик, которого спутать нельзя ни с кем - зарубают. Ответьте, если сможете...

Олег, вопрос веры как-то уже обсуждался. После этого Саша Строчук перестал совсем писать, да и пообижались отдельные личности. Продолжать полемику на эту тему не буду.

По поводу латинского имени - сейчас в новом издании Collins орел-карлик имеет именно такое имя, как я его написал.

АП пад Горадняй таксама знаходзіў гняздо карліка. Я праз колькі год там бачыў арла сьветлай морфы, а на настуупны год ці праз адзін яшчэ раз. На камісію гэта не падавалі, таму рэакцыю не ведаю. Але здагадваюся:) Было гэта ў сярэдзіне 1990-х і фотак ніякіх не маю.

Дадам сваё меркаванне, не разглядаючы канкрэтную сітуацыю. Незарэгістраванасць віда Камісіяй, гэта не факт, што гэта была не тая птушка, а проста недастатковая колькасць вусных фактаў, каб сцвярджаць гэта на 100%. Камісіі заўсёды даводзіцца апеляваць з якой-небудзь ступенню імаверансці, вышэй якой яны прымаюць рашэнне. Вось чаму рэгістрацыі  вельмі рэдкіх і новых відаў патрабуюць пад сабой фактычнай інфармацыі: фота, відэа, кальцо, птушка і т.д. Гэта навуковая працэдура, у якой не павінна быць месца эмоцыям ці асабістым перавагам.