Назіранні зімуючых птушак у Беларусі: зіма 2019-20

Шаноўныя сябры!     

Традыцыйна з Вашай дапамогай мы хацелі б занесці ў табліцу месцы і даты (першых) сёлетніх рэгістрацый тых відаў, якія прылятаюць да нас выключна на зімоўку (чачоткі, амялушкі, касматаногія канюхі і г.д.) і таксама прасачыць дзе ў Беларусі зімуюць тыя віды, якія застаюцца з намі а) незаўсёды (напрыклад, сокал-пустальга), б) застаюцца не ва ўсіх рэгіёнах (напрыклад, шэрыя ці вялікія белыя чаплі, берасцянкі).

    Каб Вашы дадзеныя трапілі ў табліцу, калі ласка, ў каментарах пазначайце імя і прозьвішча назіральніка(ў), від, дату (першай) з ім сустрэчы, раён і тое цікавае пра назіранне, што палічыце патрэбным. Невялікія па памеру здымкі ці відэа вітаюцца. Дадзеныя для розных раёнаў могуць быць занесены асобна.

Увага! Для выкарыстання дадзеных у навуковай публікацыі дазвол аўтара(ў), спасылка на яго (іх) і табліцу абавязковыя.

Цікавых назіранняў і добрага зімовага настрою!

Папярэднія назіранні: 

Зіма 2011-2012    Зіма 2012-2013    Зіма 2013-2014

Зіма 2014-2015    Зіма 2015-2016    Зіма 2016-2017

Зіма 2017-18       Зіма 2018-19

Апошняе абнаўленне: 24.01.2020

 

Назва віду

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

10.12

Брэст,

А.Мініч, Я.Місіюк

         
кубік

02.01

Брэст,

Н.Вахній, В.Некрашэвіч

23.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

       
кубік

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

06.01

Брэст,

І.Юхноўскі

18.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

14.12

Гомель,

З.Гарошка

   

02.01

Брэст,

В.Некрашэвіч

18.01

Брэст,

В.Пракапчук і інш.

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

04.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі Т.Кажан

25.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

 

07.12

Магілёў,

А.Чараднічэнка

 

 

       

01.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук, А. Мініч

20.12

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

18.01

Брэст,

В.Пракапчук і інш.

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

28.12

Бераствіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі, І. Стапа і Т.Кажан

 

 

 

16.12

Магілёў,

У.Бондар

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

20.12

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

28.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

05.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

23.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

25.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

03.01

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

 

 

 

 

 

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

 

 

   

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

18.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

 

 

04.01

Гродзенскі і Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі Т.Кажан

 

 

 

20.01

Магілёў,

У.Бондар

01.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук, А. Мініч

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

18.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

02.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

25.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

28.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

           

 

02.01

Гродна,

Т.Кажан

04.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі Т.Кажан

 

01.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

 

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

 

 

 

 

18.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

 

 

 

 

 

 

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

 
 
   

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

18.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

14.12

Гомель,

З.Гарошка

 

04.12

Магілёў,

У.Бондар

 

 

 

 

 

04.12

Магілёў,

У.Бондар

09.12

Брэст,

А.Мініч

14.12

Маларыцкі р-н,

Я. Місіюк і інш.

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

   

04.12

Магілёў,

У.Бондар

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

10.12

Брэст,

 Я.Місіюк

03.12

Лідскі р-н,

Ю.Янкевіч,

Ю.Квач

 

10.12

Гомель,

З.Гарошка

 

 

 

 

 

 

04.12

Магілёў,

У.Бондар

10.12

Брэст,

А.Мініч і інш.

 

 

 

 

04.12

Магілёў,

У.Бондар

01.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук, А. Мініч

02.12

Івацевіцкі р-н,

Ю.Янкевіч,

Ю.Квач

14.12

Маларыцкі р-н,

Я. Місіюк і інш.

21.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

 

30.11

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

21.12

Пружанскі р-н,

А.Мініч і С.Сідарук

25.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

24.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

02.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

03.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

24.12

Хойніцкі р-н,

А.Вінчэўскі

01.01

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

18.01

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

02.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

01.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

14.01

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

04.12

Магілёў,

У.Бондар

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

03.12

Лідскі р-н,

Ю.Янкевіч,

Ю.Квач

 

30.10

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

03.11

Веткаўскі р-н,

З.Гарошка

28.09

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

15.12

Магілёў,

А.Чараднічэнка

20.12

Дрыбінскі р-н,

А.Акулевіч

кубік

 

 

02.01

Чэрвенскі р-н,

Г.Ардзюк,

Н.Капорыкава

03.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.12

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

   

14.12

Брэст,

Я.Місіюк

02.01

Брэст,

Н.Вахній

18.01

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

27.12

Гродна,

А.Храмогін

31.12

Гродзенскі р-н,

А.Храмогін

   

 

 
 

 

 

     

02.01

Брэст,

В.Некрашэвіч, Н.Вахній

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

02.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч і інш.

05.01

Баранавічы,

Н.Крымская

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

04.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі Т.Кажан

 

 

 

 

04.01

Брэст,

А.Сербун

 

       
           
           
кубік

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

18.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

 

 

 

 

 

10.12

Магілёў,

А.Чараднічэнка

кубік

20.01

Маларыцкі р-н,

Дз.Піпко

 

 

25.12

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

 

19.12

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

25.12

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

   

 

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

 

 

 

08.12

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

20.01

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

01.01

Чэрвенскі р-н,

Г.Ардзюк,

Н.Капорыкава

03.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

   
 

 

       

29.12

Брэсцкі р-н,

А.Ставіцкі

   

 

   

02.01

Маларыта,

Ю.Янкевіч 

02.01

Брэст,

Н.Вахній

21.01

Брэст,

Ю.Янкевіч

 

         

07.01

Хабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

18.01

Брэст,

В.Пракапчук і інш.

03.12

Лідскі р-н,

Ю.Янкевіч,

Ю.Квач

05.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

 

05.12

Гродна,

С.Чарапіца

       

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

02.12

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

 

01.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   

18.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч 

 

03.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

   
1

 

   

 

     

 

     

 

 

15.01

Брэст,

В.Некрашэвіч

 

 

 

 

 

 
           

13.12

Брэст,

Ю.Янкевіч

06.01

Брэст,

Я.Місіюк

20.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

15.01

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

22.01

Лёзна,

А.Собалеў

 

кубік

 

         
значок

 

 

 

21.01

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

 
значок

08.12

Брэсцкі р-н,

Я.Місіюк

09.12

Брэст,

А.Мініч

28.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

02.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч і інш.

03.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

01.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

07.12

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

30.12

Дрыбінскі р-н,

А.Акулевіч

2

 

         
   

 

 

23.01

Лёзна,

А.Собалеў

 
     

 

 

 

     

 

   

01.12

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук, А. Мініч

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

14.12

Брэст,

В.Некрашэвіч

02.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч і інш.

18.01

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

20.11

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

03.12

Лідскі р-н,

Ю.Янкевіч,

Ю.Квач

 

31.10

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

03.11

Доўск,

24.11

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

08.10

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

25.11

Магілёў,

У.Бондар

30.12

Дрыбінскі р-н,

А.Акулевіч

 

 

 

04.11

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 
3    

 

     

 

 

 

03.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

15.01

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

15.01

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

 

 

12.11

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

07.12

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

24.12

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

02.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

01.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

 

 

     
зн        

 

 
значок

08.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

02.12

Бераствіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

20.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

01.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

   
надпіс  

 

       
надпіс      

 

   
             
             
             
             
             
             

 

Comments

10.02.20

Луковское вдхр. (Малоритский р-н)


Лебедь-кликун - 45
Серый гусь - 67
Большая поганка - 2
Большой крохаль - 2
Луток - 1
Большая белоголовая чайка - 13
Сизая чайка - 2
Озерная чайка - 1

11.02.20

окр. д. Доропеевичи (Малоритский р-н)

Зяблик - ок 10

Зарянка - 2

 

Янкевич

Як ні дзіўна,а ўжо можна падводзіць вынікі зімовых назіранняў:

31.01. тры пары шэрага жураўля прыляцелі на балота Грайна і там было замест 15 ужо пр. 60 шэрых гусей,

 03.02. каля 100 шэрых гусей на балоце і пр. 15 гусей-гуменніц. Бераставіцкі раён Гродзенскай вобласці. Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

птушкі

26.01 - 5 вялікіх коўр, 1 белалобая гусь, некалькі лебедзяў клікуноў,  каля 20 чубатых ныркоў, 1 нырок-сівак, 10 гогалёў, 200 лысак, некалькі берасцянак (Салігорскае вадасховішча) 
18.01 - 1 вялікі баклан,1 нырок-плёсаўка, 1 вялікі савук (Салігорскае вадасховішча), 100 шпакоў (Любанскі сметнік)
12.01 - палявы лунь, пустальга (Любанскі раён)
11.01 - 1 вялікая белая чапля (г.Любань)

повторяю пропущенные наблюдения: 26.11.2019. Минск, свиристели, (АВ) 30.11.2019   пуночка /Сняжурка Червенщина (АВ) 28.12.2019 Волма, Червенщина, ББЦ, серая цапля, полевой лунь, самка, об канюк, (АВ) 29/12/2019 Минск, сизые и озерная чайка, хохотунья и серебристая. (АВ) 25.01.2020 зимняк, орлан-белохвост, Червеньский район, 26.01.2020 Минск, зимородок (Горшков А. и Винчевский А),

25 01 2020 большой крохаль, пара, серые цапли,  серебристые чайки и хохотуньи, Волма рх, Червенщина, Винчевские АА и АЕ, 26 01 2020 кликуны Волма рх, Червенщина, Горшков А и Винчевский А 

Чайка-клыгун Larus argentatus 3 ас.
Лебедзь-шыпун Cygnus olor – 57(ad) ас.  + 8(sbd-ad) ас.
Гусь шэрая Anser anser – 49 ас.
Качка-крыжанка Anas platyrhynchos – 104 ас.
20.01.2020 Олтушскае возера, Маларыцкi раен

20-01-2020, Гродзенскі раён:

шпакі, пр. 50.

стрынатка-чаротаўка.

Бераставіцкі раён:

галубы-клінтухі, пр. 35 на ўбранай кукурузе.

Шэрыя гусі як і раней на балоце Грайна.

Дз.Вінчэўскі

птушкі

Серый гусь.20.01.2020, Могилевский район, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                                           - гусь серый -1.

18/01/2020

Луковское вдхр (Малоритский р-н)

Шилохвость - 1

Большая поганка - 2

Серый гусь - 3

Гоголь - 1

Сизая чайка- 1

Хохлатая чернеть - 2

Лебедь-кликун - 7 +2 окр. Малориты

окр. д. Медно (Брестский р-н)

Просянка - ок 30-40

Пустельга - 1

Свиристель -ок. 100 (д Страдечь)

Янкевич, Мисиюк, Юхновский, Сергееева +1

 

окр. д. Мокраны (Малоритский р-н)

7 рогатых жаворонков 

Янкевич 

 

15.01.2020, Могилевский район, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                                                        зяблик.Зяблик.

18.01.2020 г. Брест, р.Зап. Буг (крепость)

7 больших бакланов

8 больших крохалей

3 серые цапли

2 зимородка

25 крякв

Прокопчук Вадим, Прокопчук Алеся, Прокопчук Александр, Прокопчук Евгений