Назіранні зімуючых птушак у Беларусі: зіма 2020-21

Шаноўныя сябры!     

Традыцыйна з Вашай дапамогай мы хацелі б занесці ў табліцу месцы і даты (першых) сёлетніх рэгістрацый тых відаў, якія прылятаюць да нас выключна на зімоўку (чачоткі, амялушкі, касматаногія канюхі і г.д.) і таксама прасачыць дзе ў Беларусі зімуюць тыя віды, якія застаюцца з намі а) незаўсёды (напрыклад, сокал-пустальга), б) застаюцца не ва ўсіх рэгіёнах (напрыклад, шэрыя ці вялікія белыя чаплі, берасцянкі).

    Каб Вашы дадзеныя трапілі ў табліцу, калі ласка, ў каментарах пазначайце імя і прозьвішча назіральніка(ў), від, дату (першай) з ім сустрэчы, раён і тое цікавае пра назіранне, што палічыце патрэбным. Невялікія па памеру здымкі ці відэа вітаюцца. Дадзеныя для розных раёнаў могуць быць занесены асобна, як і сустрэчы тых самых відаў у розныя месяцы на працягу зімы (з груп а) і б) - гл. вышэй).

Увага! Для выкарыстання дадзеных у навуковай публікацыі дазвол аўтара(ў), спасылка на яго (іх) і табліцу абавязковыя.

Цікавых назіранняў і добрага зімовага настрою!

Папярэднія назіранні: 

Зіма 2011-2012    Зіма 2012-2013    Зіма 2013-2014

Зіма 2014-2015    Зіма 2015-2016    Зіма 2016-2017

Зіма 2017-18       Зіма 2018-19  Зіма 2019-2020

Апошняе абнаўленне: 01.02.2021

 

Назва віду

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

         
кубік

09.12

Брэст,

Н.Вахній

11.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

11.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

07.12

Мінск (Дразды),

А.Суботка

     
кубік

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

 

10.12

Гомель,

З.Гарошка і Н.Карліонава

10.01

Гомель,

З.Гарошка і Н.Карліонава

07.12

Віцебск,

Е.Хвайніцкая

09.12

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

15.12

Брэст,

Н.Вахній,

У.Шуцееў

17.01

Брэст,

А.Мініч

11.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

07.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

05.12

Чэрвенскі р-н,

Ю.Шашэнька

05.12

Маладзечанскі р-н,

І.Самусенка

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

 

 

 

 

 

       

02.12

Брэст,

А. Сербун

11.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

17.01

Брэст,

А.Мініч

03.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

17.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

24.01

Бераставіцкі

р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Н.Капорыкава

і Г.Ардзюк

03.12

Мінск,

А. Барадзін,

Л.Карюкіна

05.12

Маладзечанскі р-н,

І.Самусенка

07.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

09.01

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

 

02.12

Брэст,

А. Сербун

17.01

Брэст,

А.Мініч

11.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

17.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

07.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

01.12

Жыткавіцкі р-н,

А.Шэўчык

16.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

 

 

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

09.01

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

 

 

 

19.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

06.12

Мінск,

Ю.Шашэнька

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

17.01

Брэст,

А.Мініч

20.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

14.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

05.12

Чэрвенскі р-н,

Ю.Шашэнька

07.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

14.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

           

16.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

27.12

Гродна,

С.Чарапіца

17.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

 

 

 

 

 

 

07.12

Мінск,

Е.Іванова

 

 

 

11.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

 

 

 

 

 

18.12

Брэст,

Н.Вахній

11.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

 

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

22.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

09.01

Гомель,

Ю.Шаўцоў

   

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

15.12

Брэст,

Н.Вахній

16.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

 

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

09.01

Гомель,

Ю.Шаўцоў

 

 

 

 

 

 

 

24.12

Магілёў,

У.Бондар

 

 

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

   

 

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

17.12

Брэст,

Н.Вахній

16.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

05.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

06.01

Мінск,

І.Самусенка

20.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

16.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

06.12

Мінск,

Ю.Шашэнька

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

20.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

16.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

Гняздуюць =

ёсць пастаянна

 

10.01

Гомель,

З.Гарошка і Н.Карліонава

 

08.12

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

17.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

17.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

24.01

Бераставіцкі

р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Н.Капорыкава

і Г.Ардзюк

05.12

Чэрвенскі р-н,

Ю.Шашэнька

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

14.12

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

20.01

Магілёў,

У.Бондар

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

06.12

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

28.12

Лельчыцкі р-н,

А.Шэўчык

01.01

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

09.12

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

17.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

05.12

Чэрвенскі р-н,

Ю.Шашэнька

08.12

Мінск,

І.Самусенка

06.12

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

14.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

27.12

Гомельскі р-н,

С. Бусел

09.12

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

08.12

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

 

05.12

Чэрвенскі р-н,

Ю.Шашэнька

25.10

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

14.12

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

01.01

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

29.09

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

03.11

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

кубік

 

 

 

06.12

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

28.01

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

   

 

17.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

20.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

06.12

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

 

 

 

27.12

Гродна,

С.Чарапіца

16.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

 

     

02.12

Брэст,

А. Сербун

11.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

 

20.01

Мінск,

А. Барадзін,

Л.Карюкіна

 

 

 

24.12

Брэсцкі р-н,

Н.Вахній

 

   

 

 

15.12

Брэст,

Н.Вахній

28.12

Кобрын,

Ю.Янкевіч

16.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

11.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

 

08.12

Мінск,

І.Самусенка

06.01

Мінск,

І.Самусенка

20.01

Мінскі р-н,

А. Вінчэўскі

01.02

Мінск,

Е.Іванова

 

 

 

 

 

       
           
           
кубік

 

08.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

08.12

Мінск,

І.Самусенка

06.01

Мінск,

І.Самусенка

12.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

10.01

Гомель,

З.Гарошка і Н.Карліонава

 

 

 

кубік

 

11.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

08.12

Мінск,

І.Самусенка

06.01

Мінск,

І.Самусенка

 

 

24.12

Магілёў,

У.Бондар

 

11.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

08.12

Мінск,

І.Самусенка

02.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

06.01

Мінск,

І.Самусенка

   

 

 

11.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

08.12

Мінск,

І.Самусенка

06.01

Мінск,

І.Самусенка

 

 

 

 

 

 

 

   
 

 

       

 

 

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

 

   

 

 

         

02.12

Брэст,

А. Сербун

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

02.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

16.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

 

03.12

Мінск,

А. Барадзін,

Л.Карюкіна

05.12

Маладзечанскі р-н,

І.Самусенка

09.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

01.02

Мінск,

Е.Іванова

09.01

Гомель,

Ю.Шаўцоў

09.12

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

 

 

03.12

Мінск,

Ю.Шашэнька

     

 

24.01

Бераставіцкі

р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Н.Капорыкава

і Г.Ардзюк

 

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

24.12

Светлагорскі р-н,

А.Шэўчык

10.01

Веткаўскі р-н,

З.Гарошка і Н.Карліонава

   

29.11

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

24.01

Бераставіцкі

р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Н.Капорыкава

і Г.Ардзюк

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

22.11

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

12.12

Веткаўскі р-н,

З.Гарошка і Н.Карліонава

   
1

01.12

Брэст

А.Сербун

   

 

05.12

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

   

 

     

 

 

02.12

Брэст,

А. Сербун

16.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

11.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

09.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

08.12

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

 

           

28.12

Кобрын,

Ю.Янкевіч

20.01

Бяроза,

С.Бобель

19.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

05.12

Чэрвенскі р-н,

Ю.Шашэнька

09.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

28.12

Лельчыцкі р-н,

А.Шэўчык

01.01

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

 

 

кубік

 

         
значок

01.12

Брэст

А.Сербун

19.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

13.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

20.01

Мінск,

А. Барадзін,

Л.Карюкіна

 

 

 
значок

02.12

Брэст,

А. Сербун

16.01

Кобрын,

Ю.Янкевіч

02.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

16.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

03.12

Мінск,

А. Барадзін,

Л.Карюкіна

28.12

Лельчыцкі р-н,

А.Шэўчык

 

 

2

17.01

Брэст,

А.Мініч

16.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

20.01

Мінск,

А. Барадзін,

Л.Карюкіна

     
   

03.12

Мінск,

А. Барадзін,

Л.Карюкіна

 

 

 
     

10.01

Гомельскі р-н,

З.Гарошка 

 

 

 

16.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

 

 

   

 

02.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

07.01

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

22.11

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

канец 10

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

04.10

Лёзна,

А.Собалеў

28.11

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

12.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

01.01

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

09.01

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

 
3    

07.01

Мінск,

І.Субоціна

     

07.12

Жабінкаўскі р-н,

А.Сербун

03.12

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

13.01

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

17.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

 

12.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

 

28.12

Кобрын,

Ю.Янкевіч

17.01

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

24.01

Бераставіцкі

р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Н.Капорыкава

і Г.Ардзюк

28.10

Мінск,

Е.Іванова

05.12

Чэрвенскі р-н,

Ю.Шашэнька

25.10

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

канец 10

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

20.12

Гомельскі р-н,

С.Бусел

04.01

Лёзна,

А.Собалеў

25.10

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

 

24.01

Бераставіцкі

р-н,

Дз.Вінчэўскі,

Н.Капорыкава

і Г.Ардзюк

05.12

Чэрвенскі р-н,

Ю.Шашэнька

20.12

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

24.12

Светлагорскі р-н,

А.Шэўчык

09.01

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

 

20.12

Магілёў,

У.Бондар

 

 

12.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

     
зн        

 

 
значок

01.12

Брэсцкі р-н,

А.Мініч

17.01

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

et al. 

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

12.01

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.12

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

   
надпіс  

 

 

28.11

Гомельскі р-н,

З.Гарошка

   
надпіс      

 

   

04.12

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

         

 

07.12

Жабінкаўскі р-н,

А.Сербун

         

Даўганосы

савук

   

09.01

Салігорскі р-н,

М.Верабей

     
Larus fuscus    

06.01

Мінск,

І.Самусенка

     
Larus marinus    

06.01

Мінск,

І.Самусенка

     
             

 

 

Comments

А. Барадзiн, Ю. Шашэнька, I. Субоцiна, М. Косцiн, 07.02: сокал-пустальга - 1 (ваколiцы Салiгорска), сокал-дрымлюк - 1 (ля в. Забалаць, Любанскi р-н), пастушок - 1, чарoтнiца - 2, пячураўка-ценькаўка - 1 (ачышчальныя сажалкi Слуцка)

28.10 Минск, Студенческий парк

Чечетка обыкновенная (стая не менее 10 особей)

чечетка обыкновенная

07.12 Минск, Студенческий парк

Свиязь (1 самка или молодая особь, плавала среди кряквы)

Цапля серая (1 особь)

Свиязь

01.02 Минск, Студенческий парк

Зимородок (1 особь)

Лысуха (1 особь)

Зимородок

Елена Иванова

17-01-2021, Гродзенскі раён:

стрынаткі-чаротаўкі - некалькі

птушка

берасцянкі - некалькі

Арлан-белахвост - мін 2

птушка

Сокал-пустальга - 1 самец:

птушка

Шэрыя і вялікія белыя чаплі - некалькі,

Чыркі-цыранкі - мін 30.

Дз.Вінчэўскі, Ю.Шашэнька, Т.Каржыцкая і М.Косцін

 

Брест, Заказник Брестский, 17.01.2021.

Лесная завирушка - 2

Лебедь-кликун - 3

Лебедь-шипун - ок. 30

Большая белая цапля - 7

Цапля серая - 2

Крохаль большой - ок. 15

Гоголь - ок. 10

Баклан большой - ок. 5

Дятел средний - 1

16-01-2021, пойма Ласасянкі ў Гродна:

самка чорнагаловай лескі (!)

некалькі берасцянак

вадзяны пастушок

зімародкі

крапіўнікі

малінаўка

лясная завірушка (!):

птушка

Ю. Шашэнька, Т.Каржыцкая, М.Косцін, Дз.Вінчэўскі (фота)

16.01.2021

Минск, р.Свислочь, от Комсомольского озера до моста на Немиге.

более 2000 больших белоголовых чаек (на ночевке, днем почти нет)

несколько десятков сизых и озерных

2 морские чайки

1 клуша (молодая, 1-я зима)

несколько сотен крякв

около 10 лебедей-шипунов

1 гоголь

9 лысух

Кобрин, 16.01.21

Чирок-свистунок - 3

Большой крохаль - 2

Лысуха - 7

Гоголь -3

Шилохвость -1

Черный дрозд - 1

Крапивник - 7

Камышница - 1

Малая поганка - 1

Красноголовый нырок-1

Хохлатая чернеть -1

Янкевич Ю..