Вясна ляціць - 2024

Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучыцца! 

Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дату, месца – бліжэйшы населены пункт і раён, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай на аўтара(ў) канкрэтных назірання(ў) і сайт.

Апошняе абнаўленне: 18.05.2024

Вясна-2021 Вясна-2022 Вясна-2023

Вясна-2020 Вясна-2019 Вясна-2018 Вясна-2017 Вясна-2016 Вясна-2015 Вясна-2014

Зіма 2011-12 Зіма 2012-13 Зіма 2013-14 Зіма 2014-15 Зіма 2015-16 Зіма 2016-17

Зіма 2017-18 Зіма 2018-19 Зіма 2019-20 Зіма 2021-22 Зіма 2022-23 Зіма 2023-24

 

     

 

Згарнуць/разгарнуць
 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

 

 

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

30.03

Магілёў

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

02.03

Магілёў

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

05.02

Любанскі р-н

М.Верабей

25.02

Чэрвенскі р-н

Д. Захараў

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

14.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

24.02

Любанскі р-н

М.Верабей

28.02

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

07.03

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

 

24.02

Любанскі р-н

М.Верабей

02.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

07.03

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

16.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

 

 

 

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

10.03

Любанскі р-н

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

23.03

Бялыніцкі і

Магілёўскі р-ны

Д. Захараў

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

26.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

 

 

17.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

 

 

30.03

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

 

 

18.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

22.03

Полацкі р-н

Е.Марчанка

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

23.03

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

28.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

30.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

07.04

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

07.04

Быхаўскі р-н

І.Пугач

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

10.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

03.03

Гродзенскі і

Шчучынскі р-ны

С.Чарапіца

26.03

Гродна

Т.Кажан

22.03

Бярэзінскі р-н

Д.Захараў

24.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

03.05

Любанскі р-н

М.Верабей

   

04.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

10.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

     

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

02.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

02.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

           

24.02

Брэст

І.Кавалёў

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

01.04

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

       

 

 

 

27.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

06.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

24.02

Кобрын

А.Страчук і інш.

31.01

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

16.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.02

Лідскі р-н

Ю.Квач

 

21.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.02

Магілёў

У.Бондар

     

 

 

16.04

Магілёў

У.Бондар

08.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

22.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

23.03

Бяроза

С.Бобель

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

   

 

     

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

   

13.05

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

31.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

15.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

   

 

   

 

 

 

 

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

20.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

20.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

21.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

   

 

 

 

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

 

 

26.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

13.04

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

 

   

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

15.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук 

16.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

.24.02

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

19.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

27.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі і

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

23.03

Полацк

Е.Марчанка

 

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

.

19.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

15.03

Брэст

А.Мініч

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Бяроза

С.Бобель

16.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

09.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

08.05

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

.

 

 

30.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

15.03

Брэст

А.Мініч

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

01.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

09.03

Любанскі р-н

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

23.03

Магілёў,

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

24.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

05.05

Магілёў

Д. Захараў

           

 

 

26.04

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

   

 

05.05

Бяроза

С.Бобель

08.05

Кобрын

А і Т.Страчук

08.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

03.05

Любанскі р-н

М.Верабей

15.05

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

 

18.05

Магілёў

У.Бондар

 

01.04

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

11.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

10.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

06.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

05.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

10.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

14.04

Магілёў

Д. Захараў

 

10.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

05.05

Магілёў

Д. Захараў

08.05

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

11.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

13.05

Магілёў

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

23.02

Любанскі р-н

М.Верабей

16.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

17.03

Полацк

Е.Марчанка

17.03

Магілёў

Д.Захараў

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

20.03

Брэст

А.Мініч

23.03

Бяроза

С.Бобель

 

18.02

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

09.03

Любанскі р-н

М.Верабей

24.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

14.02

Бяроза

С.Бобель

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

 

 

24.02

Гродна

С.Чарапіца

17.02

Любанскі р-н

М.Верабей

01.03

Мінск

С.Каспяровіч

 

15.03

Полацк

Е.Марчанка

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

08.03

Быхаўскі і

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

16.03

Магілёў

Д.Захараў

 

 

 

 

 

11.05

Магілёў

Д. Захараў

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

11.04

Мінск

Н.Львоў

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

 

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

   

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

26.04

Кобрын

А.Страчук

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

30.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

25.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

05.05

Магілёў

Д. Захараў

 

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

10.03

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Бяроза

С.Бобель

21.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

23.03

Любанскі р-н

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

02.04

Магілёў

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

06.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

11.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

30.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

27.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

05.05

Магілёў

Д. Захараў

09.04

Бяроза

С.Бобель

08.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

31.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

07.04

Магілёў

Д.Захараў

 

29.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

03.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

13.04

Бяроза

С.Бобель

17.04

Пружаны

А.Страчук

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

15.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

07.04

Любанскі р-н

М.Верабей

30.04

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

16.04

Магілёў

У.Бондар

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

19.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

19.04

Любанскі р-н

М.Верабей

29.04

Мінск

Д.Захараў

 

 

29.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

13.05

Магілёў

Д. Захараў

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

29.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

         

 

 

28.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

06.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

04.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

04.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

11.05

Магілёў

Д. Захараў

 

31.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

13.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

29.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

06.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

26.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

02.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

05.05

Магілёў

Д. Захараў

   

 

 

 

 

 

10.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

07.04

Любанскі р-н

М.Верабей

11.04

Мінск

Н.Львоў

 

 

07.04

Магілёў

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

09.05

Мінск

Д.Захараў

 

 

05.05

Магілёў

Д. Захараў

13.04

Бяроза

С.Бобель

11.05

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук

30.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

27.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

28.04

Магілёў

У.Бондар

 

09.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

12.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

12.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук 

14.02

Брэст

А.Мініч

 

17.02

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

24.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

17.02

Любанскі р-н

М.Верабей

25.02

Чэрвенскі р-н

Д. Захараў

27.02

Мінск

С.Каспяровіч,

А.Страчук

 

29.02

Полацк

Е.Марчанка

27.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

07.03

Бяроза

С.Бобель

10.03

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Бяроза

С.Бобель

16.03

Гродна

С.Чарапіца

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

07.04

Магілёў

Д.Захараў

09.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

31.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

20.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

13.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

20.04

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

27.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

13.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

 

       

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

14.04

Магілёў

Д. Захараў

20.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

03.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

31.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

16.03

Гродна

С.Чарапіца

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

23.03

Магілёў

Д. Захараў

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

1

04.04

Кобрын

А.Страчук

26.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

24.04

Магілёў

У.Бондар

22.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

13.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

29.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

16.03

Магілёў

Д.Захараў

23.03

Бялыніцкі і

Магілёўскі р-ны

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

         

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

15.03

Брэст

А.Мініч

31.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

10.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

16.03

Магілёў

Д.Захараў

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні.

Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце dz.vincheuski@gmail.com

 

 

Comments

28.02.2024 г. Минск. Строчук А.

Полевой жаворонок 1ос.

02.03.2024 аг. Дивин, оз. Любань. Строчук А. и Я., Мартынюк Е., Каменчук М.

Лебедь-кликун, Чибис, Полевой жаворонок, Хохлатая чернеть, орлан-белохвост, тростниковая овсянка, обыкновенная овсянка, черный дрозд, рябинник, БПД, сирийский дятел, сойка, кряква, хохлатая синица, буроголовая гаичка, большая синица, обыкновенный гоголь, перепелятник, серый журавль, серая цапля, ББЦ, желтоголовый королек, чиж, луток, обыкновенная лазоревка, белый аист, зимняк, обыкновенный канюк, гуменник, серый гусь.

 

26.02 - качка-цыранка, залацістая сеўка
24.02 - гусь-гуменніца, белалобая гусь
23.02 - чорны дрозд
21.02 - шэры журавель
19.02 - кнігаўка
18.02 - белая чапля
17.02 - палявы жаўрук, шпак
10.02 - стрынатка-чаротаўка
05.02 - лебедзь-клікун
03.02 - лугавы свірстун

Любанскі раён, М.Верабей.

 Я канешне не ведаю абставінаў сустрэчы, але лугавы свірстун на пачатку лютага - гэта хутчэй птушка (ці птушкі), якія зімавалі недзе побач, чым мігрант(ы)?

25.02.2024. Могилевская область, Белыничский район (пойма р.Неропля): чибис (ок.30 ос.), скворец об. (св. 20 ос.), чирок-свистунок (4 ос.), лебедь-кликун (4 ос.)

                    Минская область, Червенский район: жаворонок полевой (ок. 10 ос., пение), лебедь-кликун (5 ос.), чайки серебристые и хохотуньи (много птиц)

Чибисы и скворцы

 

 

24.02.2024 очистные Кобрина.

Строчук А и Я, Мартынюк Е., Каменчук М.

Серый журавль 8 особей

Чибис 6 особей

Длиннохвостая синица 5 особей

Лысуха 1 особь

Малая поганка 1 особь

19/02/2024 Кобринские очистные. Строчук А., Строчук Я.

Красноголовый нырок 3 самца и 1 самка

Чирок-свистунок 12 особей

Кряква около 300 ос.

Ворон 5 ос.

Серый сорокопут 1 особь

Крапивник 1 ос.

Об. гоголь 7 самцов 2 самки

Большая синица 4 особи

Лебедь шипун 5 взр. 7 мол.

Обыкн. скворец 60+47 особоей