Фільм пра ратаванне лапатня - самага рэдкага куліка на Зямлі (+VIDEO)

09.01.2012 - 09:06 | Kiolk

    З'явіўся невялікі дакументальны фільм у якім распавядаецца пра міжнародны праект па выратаванню аднаго з самых пагражаемых кулікоў свету. Праект распачаўся ў мінулым годзе, і працягнецца некалькі лет. Асноўнай мэтай праекту - магчымасць штучнага развядзення гэтых кулікоў і наступная іх рэінтрадукцыя на Чукотцы.

 

Comments

И мне фильм понравился. Насколько я помню, в результате экспедиции было собрано определенное количество яиц лопатня, из которых вылупились, к сожалению, не все птенцы. Когда их планируют возвращать в природу? В этом году весной? Или их планируют пытаться размножать в неволе?

Harrier - 09.01.2012 - 22:44

In reply to by biot1 (госць)

Упершыню ў Свеце паспяхова вылупіліся першыя 17 птушанят куліка-лапатня (Eurynorhynchus pygmeus) пад час рэалізацыі схемы на развядзенню віду ў няволі. Гэта другая добрая сёлетняя навіна ....

http://birdwatch.by/news/3469

Сёлета напэўна іх не будуць выпускаць у прыроду. У фільме яны кажуць, што трэба ехаць у Расію за новымі яйкамі. Так што гэта праграма мінімум на некалькі гадоў. А ўжо праз некалькі год, калі іх будзе шмат выведзена ў пітомніку, магчымы і выпуск назад на Чукотцы.

Название не совсем удачное - "самый редкий кулие на Земле". В этом же семействе ( Scolopacidae), куда входит и кулик-лопатень, есть еще два вида со статусом таким же, как у лопатня - "находяшийся в критическом состоянии". Это Numenius tenuirostris и N. borealis. Последний вид ( он же эскимосский кроншнеп ) еще не имеет статуса "исчезнувший", поэтому он, по видимому, и будет самым редким на Земле. К сожалению, еще имеют статус в этом семействе "находящийся под угрозой исчезновения" два вида - Scolopax rochussenii и  Tringa guttifer. Если разбирать в этом плане куликов и дальше, то в семействе Charadriidae  в критическом состоянии 3 вида, под угрозой исчезновения - 2. В сем. Glareolidae  в критическом состоянии 1 вид, сем. Lecurvirostridae - 1. Так что, к величайшему сожалению, этот список довольно большой. И не важно, кто самый редкий, главное - сохранить их.

Не магу пагадзіцца. Тонкадзюбы кулён, як і эскімоскі хаця і не маюць афіцыйнага стутусу зьніклых, але хутчэй за ўсё ўжо зьніклі. Таму гэты сумны тытул "самага рэдкага на Зямлі" як мага больш пасуе лапатню - на жаль.