Вясна ляціць - 2019

 

Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" Birdwatch.by сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучацца! Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дзень, месца – бліжэйшы населены пункт і раён-вобласць, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай на сайт і табліцу!

Апошняе абнаўленне: 16.05.2019

    

ВЯСНА-2018 Вясна-2017  ВЯСНА-2016  ВЯСНА-2015   Вясна-2014

Зіма 2011-12 Зіма 2012-13 Зіма 2013-14 Зіма 2014-15 Зіма 2015-16

Зіма 2016-17 Зіма 2017-18 Зіма 2018-19

     

 

 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

31.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

 

   

11.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

17.03

Маларыцкі р-н,

ІЕ.Місіюк

12.03

Ваўкавыскі р-н,

В.Гуменны

17.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

18.03

Салігорскі р-н,

М.Верабей

24.03

Дзяржынск,

Т.Каржыцкая

24.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

06.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

30.03

Магілёў,

У.Бондар

 

30.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

24.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

   

 

 

18.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

13.03

Асіповіцкі р-н,

Дз.Захараў

20.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

11.02

Камянецкі р-н,

В.Кузько

08.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

06.03

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

27.02

Барысаўскі р-н,

А.Рак

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

 

 

11.02

Камянецкі р-н,

В.Кузько

07.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

 

06.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

08.03

Мінск,

А.Вінчэўскі

09.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

02.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык, 

І.Заяц

23.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

20.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

28.02

Пінскі р-н,

Ю.Янкевіч

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

06.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

09.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык 

18.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

20.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

10.02

Камянецкі р-н,

І.Каляда

15.02

Маларыцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч

28.02

Пінскі р-н,

Ю.Янкевіч

17.02

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

 

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

03.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык і інш.

 

 

17.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

26.02

Брэст,

Н.Вахній

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

08.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

08.03

Гродзенскі і Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

23.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

18.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

18.03

Салігорскі р-н,

М.Верабей

30.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

 

14.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

08.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

08.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

 

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

24.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

20.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

02.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

17.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

03.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

29.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

30.03

Брэсцкі р-н,

Е.Місіюк

02.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

 

31.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

18.03

Салігорскі р-н,

М.Верабей

30.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

10.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

02.04

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

18.03

Салігорскі р-н,

М.Верабей

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

02.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

26.02

Брэст,

Н.Вахній

24.02

Гродзенскі р-н,

А.Вінчэўскі

і інш.

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

30.03

Магілёў,

У.Бондар

 

24.02

Гродзенскі р-н,

А.Вінчэўскі

і інш.

 

03.03

Мінск,

І.Самусенка

09.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

02.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

30.03

Магілёў,

У.Бондар

10.02

Камянецкі р-н,

В.Андрушкевіч

12.02

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

18.02

Маларыцкі р-н,

Д.Піпко

17.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

21.02

Астравецкі р-н,

Ю.Янкевіч

26.02

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

 

 

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

21.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

30.03

Віцебск,

А.Андрэянаў

 

11.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

17.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і Ю.Лукашэнка

13.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

   

21.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

31.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

03.04

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

     

 

07.04

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

17.03

Маларыцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч

20.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

15.03

Гродна,

А.Храмогін

31.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

23.03

Любанскі р-н,

К.Фігурын

Мінскі р-н,

І.Самусенка

25.03

Крупскі р-н,

Ю.Янкевіч

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

09.03

Рагачоўскі р-н,

А.Чарнякевіч

31.03

Віцебск,

А.Андрэянаў

02.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

18.03

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

22.03

Шклоўскі р-н,

Дз.Захараў

10.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

   

 

 

 

08.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

06.05

Пружанскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

         

09.04

Кобрынскі р-н,

Ю.Янкевіч

26.03

Лідзкі р-н,

А.Храмогін

 

 

01.05

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

15.04

Магілёўскі р-н,

А.Чараднічэнка

17.04

Чаўскі р-н,

У.Бондар

24.04

Светлагорскі р-н,

І.Юхноўскі

 

     

 

   

02.04

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

30.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

18.03

Салігорскі р-н,

М.Верабей

30.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

27.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

01.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

27.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

26.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

01.05

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

16.04

Магілёў,

У.Бондар

13.04

Бярозаўскі р-н,

Ю.Шашэнька

 

 

 

 

 

           

09.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук і інш.

15.02

Гродна,

А.Храмогін

 

26.02

Мінск,

Л.Кароткіна

 

 

 

07.05

Камянецкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

10.05

Драгічынскі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

05.05

Гродзенскі і Бераставіцкі р-ны,

Дз.Вінчэўскі і інш.

   

01.05

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 
   

04.05

Любанскі р-н,

М.Верабей

27.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

   

 

         

09.05

Івацэвіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

       

14.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Шашэнька

   

 

   

 

   

 

   

20.04

Брэст,

В. і О.Некрашэвічы

 

 

 

   

10.02

Камянецкі р-н,

І.Каляда

15.02

Маларыцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч

27.02

Брэст,

В.Некрашэвіч

17.02

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

27.02

Масты,

Т.Каржыцкая

 

16.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

23.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

14.03

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

03.04

Чаускі р-н,

У.Бондар

     

01.04

Мазырскі р-н,

Л.Барысава

 

01.05

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

12.03

Пружанскі р-н,

Ю.Янкевіч, А.Абрамчук

30.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

18.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

31.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

17.04

Чаўскі р-н,

У.Бондар

23.03

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

30.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

02.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

31.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

 

23.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

 

26.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

07.04

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

           

26.03

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

02.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

31.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

18.03

Салігорскі р-н,

М.Верабей

30.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

10.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

17.03

Маларыцкі р-н,

ІЕ.Місіюк

02.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

13.04

Брэст,

Ю.Янкевіч і інш.

14.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

    07.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

01.05

Маларыцкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

04.05

Жабінкаўчкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

10.05

Драгічынскі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

         

26.03

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

02.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

15.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

23.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

10.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

14.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Шашэнька

14.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

 

 

01.05

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

   

 

     

26.03

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

16.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

24.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

30.03

Валожынскі р-н,

Т.Каржыцкая

30.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

10.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

30.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

24.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

01.05

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

21.04

Брэст і

Брэсцкі р-н,

Е.Місіюк,

У.Шуцееў

25.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

24.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

27.04

Жыткавіцкі р-н,

Ю.Шашэнька

 

24.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

24.04

Светлагорскі р-н,

І.Юхноўскі

   

18.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

     

26.03

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

30.03

Брэсцкі р-н,

Е.Місіюк

02.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

24.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

18.03

Салігорскі р-н,

М.Верабей

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

 

10.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

03.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

08.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

 

   
     

20.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

   

02.04

Жабінкаўскі р-н,

І.Юхноўскі

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

14.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

 

26.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

10.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

11.02

Камянецкі р-н,

В.Кузько

23.02

Брэст

А.Сяргеева

28.02

Пінскі р-н,

Ю.Янкевіч

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук

27.02

Мастоўскі р-н,

Т.Каржыцкая

03.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

06.03

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

03.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

05.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

09.03

Смалявіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

02.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык, 

І.Заяц

08.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

10.03

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

18.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

09.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук і інш.

 

08.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

23.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

21.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

 

18.03

Мінск,

А. і Дз.Вінчэўскія

 

 

07.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

24.02

Гродзенскі р-н,

А.Вінчэўскі

і інш.

 

09.03

Смалявіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

04.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 
 

18.02

Гродна,

А.Моцевіч

09.03

Смалявіцкі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

03.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

22.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

09.03

Кобрынскі р-н,

А.Страчук і інш.

08.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

13.03

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

08.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

21.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

Віцебск,

А.Андрэянаў

18.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

24.03

Магілёў,

Дз.Захараў

10.05

Драгічынскі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

30.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

24.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

   

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

23.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

18.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

20.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

 

24.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

24.04

Светлагорскі р-н,

І.Юхноўскі

10.05

Драгічынскі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

05.05

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

20.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

   

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

24.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

15.03

Калінкавічы,

А.Шэўчык

   

02.03

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

08.03

Брэст,

Ю.Янкевіч і 

В.Некрашэвіч

14.03

Мастоўскіі р-н,

Ю.Янкевіч

16.03

Гродна,

Т.Яварэц

08.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

12.03

Мінск,

С.Каспяровіч;

М.Львоў

24.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

18.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

29.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

31.03

Віцебск,

А.Андрэянаў

18.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

24.03

Магілёў,

Дз.Захараў

 

06.05

Свіслацкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

 

 

 

17.04

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

01.05

Брэст,

В. і О.

Некрашэвічы

01.05

Маларыцкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

30.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

24.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

27.04

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

27.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

01.05

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

09.05

Магілёў,

Дз.Захараў

           
 

 

02.05

Салігорскі р-н,

М.Верабей

12.05

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

 

     

28.04

Пінск,

М.Львоў

12.05

Бяроза,

С.Бобель

03.05

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

27.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

11.05

Мінск,

С.Каспяровіч

 

11.05

Лёзна,

А.Собалеў

10.05

Мозыр,

В.Назарчук

 

08.05

Магілёў,

Дз.Захараў

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

13.04

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

 

 

06.04

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

20.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

 

09.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

13.04

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

26.04

Брэст,

І.Юхноўскі

 

 

21.04

Мінск,

Ю.Шашэнька

 

10.04

Лёзна,

А.Собалеў

27.04

Магілёў,

Дз.Захараў

01.05

Маларыцкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

03.05

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

04.05

Жабінкаўчкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

06.05

Пружанскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

02.05

Аалігорскі р-н,

М.Верабей

   

09.05

Магілёў,

Дз.Захараў

10.05

Драгічынскі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

05.05

Гродзенскі і Бераставіцкі р-ны,

Дз.Вінчэўскі і інш.

04.05

Любанскі р-н,

М.Верабей

     

18.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

 

11.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

16.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

23.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

29.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

24.03

Магілёў,

Дз.Захараў

19.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

 

20.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

02.04

Мінск,

Ю.Шашэнька

06.04

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

 

09.04

Лёзна,

А.Собалеў

14.04

Магілёў,

Дз.Захараў

19.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

09.03

Гродзенскі  р-н,

С.Чарапіца

27.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

27.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

05.04

Віцебск,

А.Андрэянаў

24.03

Магілёў,

Дз.Захараў

03.04

Чавускі р-н,

У.Бондар

05.04

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

13.02

Брэсцкі р-н,

А.Страчук

15.02

Кобрын,

А.Страчук

17.02

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

24.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

і І.Бышнёў

25.02

Ліда,

Ю.і Л.Квач

03.03

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

17.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

05.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

06.03

Стаўбцоўскі р-н,

М.Недзіна

09.03

Мінск,

М.Львоў.

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

02.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык, 

І.Заяц

10.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

23.03

Віцебск,

А.Андрэянаў

10.03

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

12.03

Магілёў,

Дз.Захараў

18.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

   

04.05

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

11.05

Лёзна,

А.Собалеў

03.05

Магілёў,

У.Бондар

12.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч

13.04

Брэст,

Ю.Янкевіч і інш.

04.05

Кобрын,

А.Кальчанка

 

21.04

Мінск,

Ю.Шашэнька

24.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

 

11.05

Лёзна,

А.Собалеў

04.05

Магілёў,

Дз.Захараў

07.05

Камянецкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

30.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

28.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

 

04.05

Магілёў,

Дз.Захараў

07.05

Камянецкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

         

19.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

23.03

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

23.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

18.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

06.04

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

22.03

Калінкавічы,

А.Шэўчык

24.03

Лёзна,

А.Собалеў

05.04

Віцебск,

А.Андрэянаў

31.03

Магілёў,

Дз.Захараў

07.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

13.04

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

01.05

Брэст,

В. і О.

Некрашэвічы

04.05

Кобрын,

А.Кальчанка

Кобрынскі р-н,

Е.Місіюк і інш.

 

27.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

30.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

28.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

08.05

Лёзна,

А.Собалеў

09.05

Магілёў,

Дз.Захараў

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

20.04

Брэст,

В. і О.

Некрашэвічы

   

20.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

22.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

14.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

21.03

Брэст,

М.Ланец

23.03

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

23.03

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

17.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

22.03

Калінкавічы,

А.Шэўчык

05.04

Лёзна,

А.Собалеў

31.03

Магілёў,

Дз.Захараў

01.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

07.04

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

13.04

Бярозаўскі р-н,

Ю.Шашэнька

 

03.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

27.04

Барысаў,

М.Львоў

12.04

Мазыр,

В.Назарчук

27.04

Лёзна,

А.Собалеў

 

01.05

Маларыцкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

30.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

 

23.04

Мінск,

Ю.Шашэнька

24.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

 

01.05

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

25.04

Быхаўскі р-н,

У.Бондар

26.03

Бяроза,

С.Бобель

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

 

09.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

14.04

Мазыр,

В.Назарчук

10.04

Лёзна,

А.Собалеў

10.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

04.05

Кобрынскі р-н,

Е.Місіюк і інш.

05.05

Гродзенскі і Бераставіцкі р-ны,

Дз.Вінчэўскі і інш.

27.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

 

11.05

Лёзна,

А.Собалеў

 

07.04

Брэст,

В.Некрашэвіч

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

 

18.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

14.04

Мазыр,

В.Назарчук

03.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

01.05

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

19.04

Брэст,

А.Мініч

14.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

27.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

23.04

Мозыр,

В.Назарчук

 

28.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

   

30.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

   

14.05

Магілёў,

У.Бондар

24.04

Брэсцкі р-н,

Е.Місіюк

01.05

Маларыцкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

 

30.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

     

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

13.04

Бярозаўскі р-н,

Ю.Шашэнька

21.04

Бераставіцкі р-н,

Дз. і А.Вінчэўскі

18.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

 

01.05

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

21.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

           

01.05

Маларыцкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

30.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

24.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

28.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

 

28.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

   

27.04

Жыткавіцкі р-н,

Ю.Шашэнька

   

10.05

Драгічынскі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

         

25.04

Брэст,

О.Некрашэвіч

01.05

Маларыцкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

30.04

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

24.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

27.04

Жыткавіцкі р-н,

Ю.Шашэнька

04.05

Лёзна,

А.Собалеў

25.04

Быхаўскі р-н,

У.Бондар

 

03.05

Кобрын,

А.Кальчанка

         

09.04

Брэсцкі р-н,

В.Некрашэвіч

14.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Шашэнька

19.04

Брэст,

В. і О.

Некрашэвічы

 

18.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

 

22.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

01.05

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

30.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

31.03

Брэст,

В.Некрашэвіч

02.04

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

Пінскі р-н,

М.Верабей

31.03

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

05.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

06.04

Стаўбцоўскі р-н,

М.Львоў

 

31.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

09.04

Лёзна,

А.Собалеў

07.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

27.04

Гродзенскі р-н,

С.Чарапіца

24.04

Слуцкі р-н,

М.Верабей

26.04

Мінск,

Ю.Шашэнька

 

28.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

21.04

Магілёў,

Дз.Захараў

           

05.04

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

13.04

Бярозаўскі р-н,

Ю.Шашэнька

19.04

Брэст,

В. і О.

Некрашэвічы

28.04

Пінск,

М.Львоў

 

18.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

 

 

04.05

Лёзна,

А.Собалеў

09.05

Магілёў,

Дз.Захараў

04.05

Жабінкаўчкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

 

04.05

Любанскі р-н,

М.Верабей

28.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

   

04.05

Жабінкаўчкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

29.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

02.05

Салігорскі р-н,

М.Верабей

28.04

Тураў,

Ю.Шашэнька

04.05

Лёзна,

А.Собалеў

25.04

Быхаўскі р-н,

У.Бондар

04.05

Магілёў,

Дз.Захараў

01.05

Брэст,

В. і О.

Некрашэвічы

22.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

24.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

25.04

Мінск,

Ю.Шашэнька

26.04

Барысаў,

М.Львоў

 

 

26.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

26.04

Магілёў,

У.Бондар

 

 

   

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

14.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Шашэнька

 

24.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

25.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

06.04

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

06.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

07.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

08.03

Маларыцкі р-н,

Ю.Янкевіч

14.03

Мастоўскіі р-н,

Ю.Янкевіч

11.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

09.03

Калінкавіцкі р-н,

А.Шэўчык

17.02

Брэсцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч і інш.

Камянецкі р-н,

В.Пракапчук

18.02

Маларыцкі р-н,

ІЮ.Янкевіч 

25.02

Кобрын,

А.Страчук

13.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і Ю.Лукашэнка

Гродна

А.Храмогін

18.02

Лідскі р-н,

Ю.і Л.Квач

27.02

Масты,

Т.Каржыцкая

25.02

Любанскі р-н,

М.Верабей

05.03

Мінскі р-н,

Т.Каржыцкая

07.03

Мінск,

М.Львоў

09.03

Мінск,

І.Самусенка

Чэрвенскі і Смалявіцкі р-ны,

А.Вінчэўскі

25.02

Калінкавічы,

А.Шэўчык

28.02

Петрыкаўскі р-н,

Ю.Янкевіч

08.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

03.03

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

13.03

Асіповіцкі р-н,

Дз.Захараў

18.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

23.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

24.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

08.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч;

І.Самусенка

24.03

Дзяржынск,

Т.Каржыцкая

22.03

Калінкавічы,

А.Шэўчык

31.03

Лёзна,

А.Собалеў

24.03

Магілёў,

Дз.Захараў

01.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

17.04

Івацэвіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

14.04

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

12.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

19.04

Жыткавіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

23.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

21.04

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

24.04

Светлагорскі р-н,

І.Юхноўскі

17.04

Івацэвіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

 

18.04

Салігорскі р-н,

М.Верабей

19.04

Жыткавіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі і інш.

23.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

24.04

Светлагорскі р-н,

І.Юхноўскі

           

 

 

 

05.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

23.04

Мінск,

Ю.Шашэнька

 

 

05.05

Магілёў,

Дз.Захараў

07.04

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

 

13.03

Любанскі р-н,

М.Верабей

  04.04

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

18.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

19.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

 

02.04

Мінск,

Ю.Шашэнька

 

10.04

Лёзна,

А.Собалеў

 

23.02

Кобрын,

В.Некрашэвіч

04.03

Брэсцкі р-н,

А.Сяргеева

23.02

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

і І.Бышнёў

08.03

Гродзенскі р-н,

Дз.Вінчэўскі

08.03

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

 

21.03

Мінскі р-н,

С.Каспяровіч

24.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

24.03

Лёзна,

А.Собалеў

19.03

Кіраўскі р-н,

М.Дударэнка

23.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

Магілёў,

Дз.Захараў

13.04

Брэст,

Ю.Янкевіч і інш.

11.04

Гродна,

Дз.Вінчэўскі

16.04

Любанскі р-н,

М.Верабей

19.04

Барысаў,

М.Львоў

06.04

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

11.04

Лёзна,

А.Собалеў

16.04

Магілёў,

У.Бондар

 

08.03

Лідзкі р-н,

Ю.Квач

 

10.03

Петрыкаўскі р-н,

А.Шэўчык

24.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

 

01.05

Маларыцкі р-н,

Е.Місіюк і інш.

   

10.05

Тураў,

Дз.Вінчэўскі і інш.

   

28.04

Кобрынскі р-н,

А.Кальчанка

         

09.03

Брэсцкі р-н,

Ю.Янкевіч і інш.

24.02

Бераставіцкі р-н,

Дз.Вінчэўскі

і інш.

03.03

Гродзенскі р-н,

Дз. і А. Вінчэўскія

 

 

24.03

Чэрвенскі р-н,

А.Вінчэўскі

27.03

Дзяржынскі р-н,

Т.Каржыцкая

08.03

Мазырскі р-н,

А.Шэўчык

21.03

Лёзненскі р-н,

А.Собалеў

13.03

Асіповіцкі р-н,

Дз.Захараў

23.03

Магілёўскі р-н,

У.Бондар

 

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні. Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце сюды: Harrier@tut.by

Вы можаце размясціць банэр на сваім сайце ці блогу.

А таксама выкрыстоўваць дадзены банэр як userbar на форуме, проста ўставіўшы гэты код [url=http://birdwatch.by/vyasna2019][img]http://birdwatch.by/files/fckeditor…]

Comments

12.05.2019 (Лиозно):

- Чечевица обыкновенная;

13.05.2019 (Лиозенский р-н.):

- Коростель;

15.05.2019 (Лиозно):

- Пеночка зелёная;

16.05.2019 (Лиозно):

- Пересмешка зелёная;

17.05.2019 (Лиозненский р-н):

- Иволга обыкновенная;

18.05.2019 (Лиозненский р-н):

- Выпь большая;

19.05.2019 (Лиозненский р-н):

- Сверчок речной

- Камышовка-барсучок

- Малый подорлик

- Горлица обыкновенная

 

А. Соболев

Иволга

Коростель

Зелёная пересмешка

Шчыры дзякуй усім за каментары з феналагічнымі дадзенымі!

Мы ізноў разам змаглі прасачыць прылёт амаль усіх нашых відаў.

Апошнія назіранні дадам ужо толькі праз тыдзень. Добрага ўсім тыдня і лета!

19.05.2019, Могилевский р-н, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                             - зеленая пересмешка.

Могилев, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                                                               - 12.05.2019 - черный стриж;                                                                                                                                                                                                                                             - 14.05.2019 - обыкновенный сверчок.

08.05.2019, Могилевский р-н, Бондарь В.                                                                                                                                                                                                                           - белокрылая крачка.Белокрылая крачка.

05-05-2019, Гродзенскі раён, малая крчыка.

06-05-2019, Свіслацкі раён - пара звычайных туркавак.

Пружанскі раён: асаед, авяльга; - Дз.Вінчэўскі і іншыя.

07-05-2019: валасяніца-белашыйка і малая валасяніца - Камянецкі раён. Дз.Вінчэўскі, А.Кузьміцкі і іншыя.

птушка

птушка

09-05-2019: дзяркач, Івацэвіцкі раён.

10-95-2019 - зв. чаромашнік, Тураў. Дз.Вінчэўскі і іншыя.

10.05.2019
Днепробугский рыбхоз, Дрогичинский район, Брестская область
Наблюдали: Юрий Янкевич, Анастасия Сергеева, Игорь Юхновский, Евгений Мисиюк

Чирок-трескунок - 18 ос.
Чирок-свистунок - 8 ос.
Кряква - 270 ос.
Серая утка - 85 ос.
Широконоска - 23 ос.
Свиязь - 30 ос.
Шилохвость - 3 ос.
Лебедь-шипун - 122 ос.
Лебедь-кликун - 6 ос (1 пара с 3 птенцами)
Серый гусь - 150 ос.
Обыкновенная поганка - 25 ос.
Малая поганка - 1ос.
Лысуха - 15 ос.
Серая цапля - 10 ос.
ББЦ - 15 ос 
Выпь большая - 1 ос.
Серый журавль - 1 ос.
Белый аист - 8 ос.
Большой баклан - 27 ос.
Травник - 20 ос.
Большой веретенник - 12 ос.
Малый зуёк - 6 ос.
Турухтан - 670 ос. 
Чернозобик - 27 ос.
Белохвостый песочник - 12 ос.
Чибис - 30 ос.
Щёголь - 2 ос.
Фифи - 5 ос.
Бекас - 1 ос.
Речная крачка - 12 ос.
Чёрная крачка - 3 ос.
Малая крачка - 5 ос.
Белокрылая крачка - 2 ос.
Белощёкая крачка - 4 ос.
Озёрная чайка - 130 ос.
Орлан-белохвост - 3 ос.
Болотный лунь - 4 ос.
Малый подорлик - 1 ос.
Чеглок - 4 ос.
Черноголовый чекан
Луговой чекан
Жулан
Сорокопут серый
Удод - 3 ос.
Кукушка - 5 ос.
Иволга - 3 ос.
Болотная камышевка
Дроздовидная камышевка
Обыкновенный ремез
Желтоголовая трясогузка
Жёлтая трясогузка
Каменка
Обыкновенный соловей - 4 ос.

Американская норка

Трасса М1 между Кобрином и Жабинкой.
Пустельга - 2 ос.
 

24/03/19 Петравинка, Червеньщина: зяблик, вяхирь, ремез. черныш, клинтух, кам. овсянка, певчий дрозд, чомга, 06/04/2019 Синило, Минский р-н, травник, трескунок, кам. овсянка, 7/04/2019 Могилев, бол. лунь, 10/04/2019: Петравинка, Червеньщина:б. лунь, б. кроншнеп, травник, б. веретенник, ч. аист, б. улит, фифи, турухтан, теньковка, зярянка, выпь б., широконоска, 14/04- Петравинка, Червеньщина: чернош. поганки,   20/04/2019: Первомайск Щучинский рн-канар. вьюрок, 27/04/2019- Петравинка, Червеньщина: реч. крачка, чер. крачка, скопа, др. камышевка, сол. сверчок, 27/04 Красное Осиповичский рн: вертишейка, славка-завирушка, гор. ласточка, погоныш об, 28/04/2019 Красное (+А. Горшков): об. горихвостка, сер. мухоловка, трещетка, мух-пеструшка, белощекая крачка, черная крачка, речная крачка, чеграва

04.05.2019
Наблюдали: Евгений Мисиюк, Анастасия Сергеева, Игорь Юхновский, Виталий Некрашевич
Брестская обл., Жабинковский р-н., д. Саки
Удод - 1 ос.

Брестская обл., Жабинковский р-н., очистные сахарного завода
Зуёк малый - 5 ос.
Черныш - 1 ос.
Перевозчик - 8 ос.
Фифи - 4 ос.
Лысуха - 4 ос.
Камышница - 1 ос.
ББЦ - 3 ос.
Серая утка - 1 ос.
Ласточка деревенская - 7 ос.
Дроздовидная камышевка - 5 ос.
Тростниковая овсянка - 2 ос.

Брестская обл., Жабинковский р-н., рыбхоз д. Соколово
Лебедь-шипун - 40 ос.
Серая утка - 2 ос.
Чирок-трескунок - 1 ос.
Широконоска - 2 ос.
Гоголь - 4 ос.
Хохлатая чернеть - 12 ос.
Красноголовый нырок - 2 ос.
Черношейная поганка - 3 ос.
Обыкновенная поганка - 48 ос.
Большая выпь - 2 ос.
Лысуха - 15 ос.
ББЦ - 2 ос.
Серая цапля - 3 ос.
Большой баклан - 3 ос.
Серая куропатка - 2 ос.
Иволга - 1 ос.
Обыкновенный зимородок - 1 ос.
Обыкновенный ремез - 4 ос. (гнездо)
Дроздовидная камышевка - 10 ос.
Серая славка - 1 ос.
Садовая славка - 1 ос.
Коноплянка - 1 ос.
Ласточка деревенская - 1 ос.
Болотный лунь - 3 ос.
Малый зуёк - 6 ос.
Перевозчик - 4 ос.
Щёголь - 2 ос.
Турухтан - 2 ос.


Трасса М1 между Жабинкой и Кобрином
ББЦ - 4 ос.

Брестская обл., Кобринский р-н., очистные г. Кобрин
Гоголь - 7 ос.
Перевозчик - 4 ос.
Турухтан - 1 ос.
Зуёк малый - 5 ос.
Удод - 1 ос.
Луговой чекан - 1 ос.
Камышевка-барсучок - 1 ос.
Дроздовидная камышевка - 10 ос.
Белая трясогузка - 2 ос.
Жёлтая трясогузка - 2 ос.
Обыкновенный соловей - 2 ос.
Кукушка - 1 ос.
Береговая ласточка - колония

04.05.2019 -  серая славка, г. Могилев (частный сектор) 

мухоловка-пеструшка, г. Могилев, Печерский лесопарк 

мухоловка-белошейка, г. Могилев, Печерский лесопарк (впервые зафиксировал ее в Печерске 28.05.2017) 

(Д.Захаров)

 

 

Белошейка