Вясна ляціць - 2024

Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучыцца! 

Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дату, месца – бліжэйшы населены пункт і раён, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай на аўтара(ў) канкрэтных назірання(ў) і сайт.

Апошняе абнаўленне: 18.04.2024

Вясна-2021 Вясна-2022 Вясна-2023

Вясна-2020 Вясна-2019 Вясна-2018 Вясна-2017 Вясна-2016 Вясна-2015 Вясна-2014

Зіма 2011-12 Зіма 2012-13 Зіма 2013-14 Зіма 2014-15 Зіма 2015-16 Зіма 2016-17

Зіма 2017-18 Зіма 2018-19 Зіма 2019-20 Зіма 2021-22 Зіма 2022-23 Зіма 2023-24

 

     

 

Згарнуць/разгарнуць
 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

 

 

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

30.03

Магілёў

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

02.03

Магілёў

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

05.02

Любанскі р-н

М.Верабей

25.02

Чэрвенскі р-н

Д. Захараў

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

14.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

24.02

Любанскі р-н

М.Верабей

28.02

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

07.03

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

 

24.02

Любанскі р-н

М.Верабей

02.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

07.03

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

16.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

 

 

 

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

10.03

Любанскі р-н

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

23.03

Бялыніцкі і

Магілёўскі р-ны

Д. Захараў

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

26.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

 

 

17.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

 

 

30.03

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

 

 

18.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

22.03

Полацкі р-н

Е.Марчанка

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

23.03

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

28.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

30.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

07.04

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

07.04

Быхаўскі р-н

І.Пугач

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

10.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

03.03

Гродзенскі і

Шчучынскі р-ны

С.Чарапіца

26.03

Гродна

Т.Кажан

22.03

Бярэзінскі р-н

Д.Захараў

24.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

10.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

     

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

           

24.02

Брэст

І.Кавалёў

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

01.04

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

06.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

24.02

Кобрын

А.Страчук і інш.

31.01

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

16.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.02

Лідскі р-н

Ю.Квач

 

21.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.02

Магілёў

У.Бондар

     

 

 

16.04

Магілёў

У.Бондар

08.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

22.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

23.03

Бяроза

С.Бобель

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

   

 

     

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

     

 

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

31.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

15.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

   

 

   

 

 

 

 

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

   

 

 

 

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

26.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

13.04

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

15.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук 

16.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

.24.02

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

19.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

27.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі і

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

23.03

Полацк

Е.Марчанка

 

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

.

19.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

15.03

Брэст

А.Мініч

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Бяроза

С.Бобель

16.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

09.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

30.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

15.03

Брэст

А.Мініч

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

01.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

09.03

Любанскі р-н

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

23.03

Магілёў,

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

           

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01.04

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

10.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

06.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

05.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

14.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

23.02

Любанскі р-н

М.Верабей

16.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

17.03

Полацк

Е.Марчанка

17.03

Магілёў

Д.Захараў

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

20.03

Брэст

А.Мініч

23.03

Бяроза

С.Бобель

 

18.02

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

09.03

Любанскі р-н

М.Верабей

24.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

14.02

Бяроза

С.Бобель

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

 

 

24.02

Гродна

С.Чарапіца

17.02

Любанскі р-н

М.Верабей

01.03

Мінск

С.Каспяровіч

 

15.03

Полацк

Е.Марчанка

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

08.03

Быхаўскі і

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

16.03

Магілёў

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

11.04

Мінск

Н.Львоў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

10.03

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Бяроза

С.Бобель

21.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

23.03

Любанскі р-н

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

02.04

Магілёў

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

06.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

11.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09.04

Бяроза

С.Бобель

08.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

31.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

07.04

Магілёў

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

13.04

Бяроза

С.Бобель

17.04

Пружаны

А.Страчук

15.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

07.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

16.04

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

31.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

29.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

06.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

10.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

07.04

Любанскі р-н

М.Верабей

11.04

Мінск

Н.Львоў

 

 

07.04

Магілёў

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

13.04

Бяроза

С.Бобель

 

 

 

 

 

 

09.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

12.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук 

14.02

Брэст

А.Мініч

 

17.02

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

24.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

17.02

Любанскі р-н

М.Верабей

25.02

Чэрвенскі р-н

Д. Захараў

27.02

Мінск

С.Каспяровіч,

А.Страчук

 

29.02

Полацк

Е.Марчанка

27.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

07.03

Бяроза

С.Бобель

10.03

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Бяроза

С.Бобель

16.03

Гродна

С.Чарапіца

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

07.04

Магілёў

Д.Захараў

09.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

31.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

14.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

03.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

31.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

16.03

Гродна

С.Чарапіца

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

23.03

Магілёў

Д. Захараў

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

1

04.04

Кобрын

А.Страчук

26.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

22.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

13.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

29.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

16.03

Магілёў

Д.Захараў

23.03

Бялыніцкі і

Магілёўскі р-ны

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

         

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

15.03

Брэст

А.Мініч

31.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

10.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

16.03

Магілёў

Д.Захараў

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні.

Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце dz.vincheuski@gmail.com

 

 

Comments

19/02/2024 Кобринские очистные. Строчук А., Строчук Я.

Красноголовый нырок 3 самца и 1 самка

Чирок-свистунок 12 особей

Кряква около 300 ос.

Ворон 5 ос.

Серый сорокопут 1 особь

Крапивник 1 ос.

Об. гоголь 7 самцов 2 самки

Большая синица 4 особи

Лебедь шипун 5 взр. 7 мол.

Обыкн. скворец 60+47 особоей