Вясна ляціць - 2024

Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучыцца! 

Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дату, месца – бліжэйшы населены пункт і раён, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай на аўтара(ў) канкрэтных назірання(ў) і сайт.

Апошняе абнаўленне: 21.04.2024

Вясна-2021 Вясна-2022 Вясна-2023

Вясна-2020 Вясна-2019 Вясна-2018 Вясна-2017 Вясна-2016 Вясна-2015 Вясна-2014

Зіма 2011-12 Зіма 2012-13 Зіма 2013-14 Зіма 2014-15 Зіма 2015-16 Зіма 2016-17

Зіма 2017-18 Зіма 2018-19 Зіма 2019-20 Зіма 2021-22 Зіма 2022-23 Зіма 2023-24

 

     

 

Згарнуць/разгарнуць
 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

 

 

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

30.03

Магілёў

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

02.03

Магілёў

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

05.02

Любанскі р-н

М.Верабей

25.02

Чэрвенскі р-н

Д. Захараў

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

14.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

24.02

Любанскі р-н

М.Верабей

28.02

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

07.03

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

 

24.02

Любанскі р-н

М.Верабей

02.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

07.03

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

16.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

 

 

 

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

10.03

Любанскі р-н

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

23.03

Бялыніцкі і

Магілёўскі р-ны

Д. Захараў

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

26.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

 

 

17.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

 

 

30.03

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

 

 

18.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

22.03

Полацкі р-н

Е.Марчанка

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

23.03

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

28.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

30.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

07.04

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

07.04

Быхаўскі р-н

І.Пугач

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

10.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

03.03

Гродзенскі і

Шчучынскі р-ны

С.Чарапіца

26.03

Гродна

Т.Кажан

22.03

Бярэзінскі р-н

Д.Захараў

24.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

10.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

     

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

           

24.02

Брэст

І.Кавалёў

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

01.04

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

06.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

24.02

Кобрын

А.Страчук і інш.

31.01

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

16.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.02

Лідскі р-н

Ю.Квач

 

21.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.02

Магілёў

У.Бондар

     

 

 

16.04

Магілёў

У.Бондар

08.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

22.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

23.03

Бяроза

С.Бобель

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

   

 

     

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

     

 

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

31.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

15.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

   

 

   

 

 

 

 

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

20.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

20.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

21.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

   

 

 

 

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

 

 

26.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

13.04

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

 

   

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

15.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук 

16.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

.24.02

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

19.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

27.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі і

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

23.03

Полацк

Е.Марчанка

 

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

.

19.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

15.03

Брэст

А.Мініч

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Бяроза

С.Бобель

16.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

09.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

30.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

15.03

Брэст

А.Мініч

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

01.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

09.03

Любанскі р-н

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

23.03

Магілёў,

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

           

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01.04

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

10.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

06.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

05.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

14.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

23.02

Любанскі р-н

М.Верабей

16.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

17.03

Полацк

Е.Марчанка

17.03

Магілёў

Д.Захараў

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

20.03

Брэст

А.Мініч

23.03

Бяроза

С.Бобель

 

18.02

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

09.03

Любанскі р-н

М.Верабей

24.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

14.02

Бяроза

С.Бобель

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

 

 

24.02

Гродна

С.Чарапіца

17.02

Любанскі р-н

М.Верабей

01.03

Мінск

С.Каспяровіч

 

15.03

Полацк

Е.Марчанка

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

08.03

Быхаўскі і

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

16.03

Магілёў

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

11.04

Мінск

Н.Львоў

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

10.03

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Бяроза

С.Бобель

21.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

23.03

Любанскі р-н

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

02.04

Магілёў

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

06.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

11.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

09.04

Бяроза

С.Бобель

08.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

31.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

07.04

Магілёў

Д.Захараў

 

 

 

 

 

 

13.04

Бяроза

С.Бобель

17.04

Пружаны

А.Страчук

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

15.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

07.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

16.04

Магілёў

У.Бондар

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

19.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

31.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

29.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

06.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

10.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

07.04

Любанскі р-н

М.Верабей

11.04

Мінск

Н.Львоў

 

 

07.04

Магілёў

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

13.04

Бяроза

С.Бобель

 

 

 

 

 

 

09.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

12.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук 

14.02

Брэст

А.Мініч

 

17.02

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

24.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

17.02

Любанскі р-н

М.Верабей

25.02

Чэрвенскі р-н

Д. Захараў

27.02

Мінск

С.Каспяровіч,

А.Страчук

 

29.02

Полацк

Е.Марчанка

27.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

07.03

Бяроза

С.Бобель

10.03

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Бяроза

С.Бобель

16.03

Гродна

С.Чарапіца

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

07.04

Магілёў

Д.Захараў

09.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

31.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

20.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

20.04

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

14.04

Магілёў

Д. Захараў

20.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

03.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

31.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

16.03

Гродна

С.Чарапіца

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

23.03

Магілёў

Д. Захараў

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

1

04.04

Кобрын

А.Страчук

26.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

22.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

13.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

29.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

16.03

Магілёў

Д.Захараў

23.03

Бялыніцкі і

Магілёўскі р-ны

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

         

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

15.03

Брэст

А.Мініч

31.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

10.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

16.03

Магілёў

Д.Захараў

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні.

Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце dz.vincheuski@gmail.com

 

 

Comments

Так, самка палявога луня - 5 'пальцаў'.

У поплаўнага (лугового) і стэпавага па 4 'пальца' = махавых першай ступені, якія выступаюць за край крыла.

15.03, Брест, заказник "Брестский".

1. Овсянка тростниковая - 3 ос.

2. Лазоревка обыкновенная,

3. Синица большая,

4. Синица длиннохвостая,

5. Лебедь-шипун, 2 ос.

6. Канюк обыкновенный, 1 ос., голос,

7. Дятел зелёный - 2 ос.,

8. Орлан-белохвост, 1 ос, ad., 

9. Крапивник, 2 ос.,

10. Чайка озёрная, 

11. Ворон, 2 ос. минимум,

12. Цапля серая, 3 ос. минимум,

13. Кряква,

14. Ворона серая,

15. Дрозд чёрный,

16. Снегирь обыкновенный, 8 ос. минимум,

17. Сойка,

18. Жаворонок полевой,

19. Фазан - 1 ос.,

20. Вяхирь - 2 ос.,

21. Журавль серый - 25 + 4,

22. Щегол черноголовый,

23. Зеленушка, 1 ос. минимум.

27.02.2024 г. Минск. Строчук А.

Полевой жаворонок

08.03.2024

окрестности д.Патрики, Кобринский район. Строчу А, Я и Е.

Вальдшнеп 2 особи.

09.03.2024 Строчук А и Я, Каменчук М, Мартынюк Е.

окрестности д. Патрики

Желна 4 особи

Малый дятел 1 ос.

Серый гусь 39 ос.

Серый журавль 7 ос.

Об. зеленушка 9 ос.

Галка, Ворон и Обыкновенная пустельга - на гнездовых территориях.

Вяхирь 12 ос.

об. пищуха - 7 ос.

Очистные г. Кобрина

Свиязь 7 ос.

Большой баклан 1 ос.

Орлан-белохвост 3 ос.

Лысуха 8 ос.

Чирок-свистунок - 14 ос.

Об канюк 4 ос.

Тетеревятник 1 ос.

08.03.2024. Могилевский район: жаворонки лесные, жаворонки полевые, скворцы об., чибисы, хохотуньи, серебристые чайки. 

                    Быховский район: лебеди-кликуны, гуменники, белолобые гуси, скворцы об., чибисы.

01-03-2024: пачуў такаванне вялікага галуба, але здалёк і не вельмі выразна і падумаў, што мог памыліцца - бо вельмі рана ж. І вось сёння, 03.03 убачыў першага недалёка ад дому, таксама такаваў. Гродна, Дз.Вінчэўскі

птушка

28.02.2024 г. Минск. Строчук А.

Полевой жаворонок 1ос.

02.03.2024 аг. Дивин, оз. Любань. Строчук А. и Я., Мартынюк Е., Каменчук М.

Лебедь-кликун, Чибис, Полевой жаворонок, Хохлатая чернеть, орлан-белохвост, тростниковая овсянка, обыкновенная овсянка, черный дрозд, рябинник, БПД, сирийский дятел, сойка, кряква, хохлатая синица, буроголовая гаичка, большая синица, обыкновенный гоголь, перепелятник, серый журавль, серая цапля, ББЦ, желтоголовый королек, чиж, луток, обыкновенная лазоревка, белый аист, зимняк, обыкновенный канюк, гуменник, серый гусь.