Вясна ляціць - 2024

Традыцыйна карыстальнікі сайту "Птушкі штодня" сочаць за прылётам птушак ў Беларусь. Запрашаем далучыцца! 

Чым больш дадзеных мы занясем у табліцу прылётаў, тым больш адэкватная карціна вяртання птушак атрымаецца. Як і летась, сапраўды першыя тры назіранні для кожнай з абласцей будуць заносіцца ў табліцу.

Для таго, каб Вашае назіранне трапіла ў табліцу, пакіньце пра яго інфармацыю (від, дату, месца – бліжэйшы населены пункт і раён, аўтар(ы) назірання) у каментарах.

Выкарыстанне дадзеных з табліцы для навуковых публікацый без пісьмовай згоды аўтара(ў) назіранняў і без спасылкі на табліцу забаронена.

Выкарыстанне дадзеных для ненавуковых публікацый магчымае толькі са спасылкай на аўтара(ў) канкрэтных назірання(ў) і сайт.

Апошняе абнаўленне: 18.05.2024

Вясна-2021 Вясна-2022 Вясна-2023

Вясна-2020 Вясна-2019 Вясна-2018 Вясна-2017 Вясна-2016 Вясна-2015 Вясна-2014

Зіма 2011-12 Зіма 2012-13 Зіма 2013-14 Зіма 2014-15 Зіма 2015-16 Зіма 2016-17

Зіма 2017-18 Зіма 2018-19 Зіма 2019-20 Зіма 2021-22 Зіма 2022-23 Зіма 2023-24

 

     

 

Згарнуць/разгарнуць
 

Брэст

------------

Brest

Гродна

------------

Hrodna

Мінск

-----------

Minsk

Гомель

------------

Homiel

Віцебск

------------

Vitebsk

Магілёў

-------------

Mahiloŭ

 

 

 

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

30.03

Магілёў

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

02.03

Магілёў

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

05.02

Любанскі р-н

М.Верабей

25.02

Чэрвенскі р-н

Д. Захараў

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

14.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

24.02

Любанскі р-н

М.Верабей

28.02

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

07.03

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

 

24.02

Любанскі р-н

М.Верабей

02.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

07.03

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

16.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

 

 

 

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

10.03

Любанскі р-н

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

23.03

Бялыніцкі і

Магілёўскі р-ны

Д. Захараў

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

26.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

 

 

17.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

 

 

30.03

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

 

 

18.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

22.03

Полацкі р-н

Е.Марчанка

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

23.03

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

28.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

30.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

07.04

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

07.04

Быхаўскі р-н

І.Пугач

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

10.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

03.03

Гродзенскі і

Шчучынскі р-ны

С.Чарапіца

26.03

Гродна

Т.Кажан

22.03

Бярэзінскі р-н

Д.Захараў

24.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

02.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

03.05

Любанскі р-н

М.Верабей

   

04.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

10.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

     

 

 

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

02.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

02.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

           

24.02

Брэст

І.Кавалёў

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

01.04

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

       

 

 

 

27.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук, А.Мініч

06.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

24.02

Кобрын

А.Страчук і інш.

31.01

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

16.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.02

Лідскі р-н

Ю.Квач

 

21.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.02

Магілёў

У.Бондар

     

 

 

16.04

Магілёў

У.Бондар

08.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

22.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

23.03

Бяроза

С.Бобель

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

   

 

     

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

 

 

   

13.05

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

31.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

15.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

   

 

   

 

 

 

 

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

13.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

 

 

20.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

20.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

21.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

   

 

 

 

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

08.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

 

 

26.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

13.04

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

 

   

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

15.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук 

16.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

.24.02

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

19.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

27.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Быхаўскі і

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

27.03

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

23.03

Полацк

Е.Марчанка

 

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

 

 

.

19.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

15.03

Брэст

А.Мініч

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Бяроза

С.Бобель

16.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

14.03

Магілёў

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

09.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

 

 

 

08.05

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

.

 

 

30.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

09.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

15.03

Брэст

А.Мініч

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

01.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

09.03

Любанскі р-н

М.Верабей

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

23.03

Магілёў,

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

24.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

05.05

Магілёў

Д. Захараў

           

 

 

26.04

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

   

 

05.05

Бяроза

С.Бобель

08.05

Кобрын

А і Т.Страчук

08.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

03.05

Любанскі р-н

М.Верабей

15.05

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

 

18.05

Магілёў

У.Бондар

 

01.04

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

11.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

10.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

06.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

05.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

10.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

14.04

Магілёў

Д. Захараў

 

10.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

05.05

Магілёў

Д. Захараў

08.05

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

11.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

13.05

Магілёў

Д. Захараў

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

 

 

23.02

Любанскі р-н

М.Верабей

16.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

17.03

Полацк

Е.Марчанка

17.03

Магілёў

Д.Захараў

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

20.03

Брэст

А.Мініч

23.03

Бяроза

С.Бобель

 

18.02

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

09.03

Любанскі р-н

М.Верабей

24.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

14.02

Бяроза

С.Бобель

19.02

Кобрын

А. і Я. Страчукі

 

 

 

 

24.02

Гродна

С.Чарапіца

17.02

Любанскі р-н

М.Верабей

01.03

Мінск

С.Каспяровіч

 

15.03

Полацк

Е.Марчанка

25.02

Бялыніцкі р-н

Д. Захараў

08.03

Быхаўскі і

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

16.03

Магілёў

Д.Захараў

 

 

 

 

 

11.05

Магілёў

Д. Захараў

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

11.04

Мінск

Н.Львоў

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

 

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

   

 

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

23.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

21.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

 

26.04

Кобрын

А.Страчук

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

30.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

25.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

27.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

05.05

Магілёў

Д. Захараў

 

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

10.03

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Бяроза

С.Бобель

21.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

23.03

Любанскі р-н

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

 

02.04

Магілёў

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

06.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

11.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

 

30.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

27.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

05.05

Магілёў

Д. Захараў

09.04

Бяроза

С.Бобель

08.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

31.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

07.04

Магілёў

Д.Захараў

 

29.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

03.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

13.04

Бяроза

С.Бобель

17.04

Пружаны

А.Страчук

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

15.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

07.04

Любанскі р-н

М.Верабей

30.04

Мінск

С.Каспяровіч

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

16.04

Магілёў

У.Бондар

20.04

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

19.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

19.04

Любанскі р-н

М.Верабей

29.04

Мінск

Д.Захараў

 

 

29.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

13.05

Магілёў

Д. Захараў

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

27.04

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

29.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

         

 

 

28.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

18.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

25.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

 

06.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

 

19.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

04.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

12.04

Магілёўcкі р-н

Д. Захараў

 

04.05

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

 

 

11.05

Магілёў

Д. Захараў

 

31.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

13.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

20.04

Магілёў

Д. Захараў

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

29.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

06.04

Магілёў

Д. Захараў

 

 

26.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

02.05

Магілёўскі р-н

У.Бондар

05.05

Магілёў

Д. Захараў

   

 

 

 

 

 

10.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

07.04

Любанскі р-н

М.Верабей

11.04

Мінск

Н.Львоў

 

 

07.04

Магілёў

У.Бондар

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

 

 

04.05

Любанскі р-н

М.Верабей

09.05

Мінск

Д.Захараў

 

 

05.05

Магілёў

Д. Захараў

13.04

Бяроза

С.Бобель

11.05

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук

30.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

27.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

28.04

Магілёў

У.Бондар

 

09.04

Гродна

Дз.Вінчэўскі

12.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

17.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

 

 

 

 

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

 

11.03

Любанскі р-н

М.Верабей

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

12.02

Камянецкі р-н

В.Пракапчук 

14.02

Брэст

А.Мініч

 

17.02

Гродзенскі р-н

С.Чарапіца

24.02

Гродна

Дз.Вінчэўскі

17.02

Любанскі р-н

М.Верабей

25.02

Чэрвенскі р-н

Д. Захараў

27.02

Мінск

С.Каспяровіч,

А.Страчук

 

29.02

Полацк

Е.Марчанка

27.02

Магілёў

У.Бондар

08.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 

07.03

Бяроза

С.Бобель

10.03

Камянецкі р-н

В.Пракапчук

23.03

Бяроза

С.Бобель

16.03

Гродна

С.Чарапіца

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

31.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

07.04

Магілёў

Д.Захараў

09.04

Чаўскі р-н

У.Бондар

31.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

20.04

Кобрын

А.Страчук і інш.

 

13.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

20.04

Магілёў,

Быхаўскі р-н

Д. Захараў

27.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

13.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

 

 

       

 

 

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

12.04

Быхаўcкі р-н

Д. Захараў

14.04

Магілёў

Д. Захараў

20.04

Магілёўскі р-н

У.Бондар

 

 

03.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

31.03

Магілёўcкі р-н

У.Бондар

 

 

25.03

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

 

16.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

23.03

Жабінкаўскі р-н

А.Страчук і інш.

16.03

Гродна

С.Чарапіца

23.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

23.03

Магілёў

Д. Захараў

25.03

Чаўскі р-н

У.Бондар

30.03

Быхаўскі р-н

Д.Захараў

1

04.04

Кобрын

А.Страчук

26.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

 

06.04

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

24.04

Магілёў

У.Бондар

22.02

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

13.03

Гродна

Дз.Вінчэўскі

29.03

Мінскі р-н

С.Каспяровіч

 

 

16.03

Магілёў

Д.Захараў

23.03

Бялыніцкі і

Магілёўскі р-ны

Д. Захараў

 

 

 

 

 

 

 

         

02.03

Кобрынскі р-н

А.Страчук і інш.

15.03

Брэст

А.Мініч

31.03

Бярозаўскі р-н

С.Бобель

 

10.02

Любанскі р-н

М.Верабей

 

 

16.03

Магілёў

Д.Захараў

23.03

Магілёўскі р-н

Д. Захараў

 Умоўныя абазначэнні:  - новае назіранне,  - першая рэгістрацыя,  - другая рэгістрацыя,  - трэцяя рэгістрацыя,  - адзначаны на зімоўцы,  - першая рэгістрацыя была ў лютым (магчыма на зімоўцы) ,   - першая рэгістрацыя была ў сакавіку,  - першая рэгістрацыя была ў красавіку,  - першая рэгістрацыя была ў траўні.

Вашыя пажаданні і заўвагі па напаўненню табліцы пакідайце калі ласка ў каментарах, ці пішыце dz.vincheuski@gmail.com

 

 

Comments

23 марта 2024. Торфоразработки Чижевщина (Жабинковский район). . Строчук А., Цынин К., Мартынюк Е., Каменчук М.

Чирок - трескунок, Чирок - свистунок,  серый гусь, Лебедь-кликун, белолобый гусь, ББЦ, озерная чайка, серебристая чайка, свиязь, чомга, большая выпь, Снегирь, зеленушка, об. Овсянка, тросниковая овсянка, серый журавль, серая цапля, Чибис, зарянка, Зяблик, Пеночка-теньковка, чёрный дрозд, рябинник, ворон, полевой жаворонок, средний дятел, скворцы, рябчик, Канюк, болотный лунь.

Так, самка палявога луня - 5 'пальцаў'.

У поплаўнага (лугового) і стэпавага па 4 'пальца' = махавых першай ступені, якія выступаюць за край крыла.

15.03, Брест, заказник "Брестский".

1. Овсянка тростниковая - 3 ос.

2. Лазоревка обыкновенная,

3. Синица большая,

4. Синица длиннохвостая,

5. Лебедь-шипун, 2 ос.

6. Канюк обыкновенный, 1 ос., голос,

7. Дятел зелёный - 2 ос.,

8. Орлан-белохвост, 1 ос, ad., 

9. Крапивник, 2 ос.,

10. Чайка озёрная, 

11. Ворон, 2 ос. минимум,

12. Цапля серая, 3 ос. минимум,

13. Кряква,

14. Ворона серая,

15. Дрозд чёрный,

16. Снегирь обыкновенный, 8 ос. минимум,

17. Сойка,

18. Жаворонок полевой,

19. Фазан - 1 ос.,

20. Вяхирь - 2 ос.,

21. Журавль серый - 25 + 4,

22. Щегол черноголовый,

23. Зеленушка, 1 ос. минимум.

27.02.2024 г. Минск. Строчук А.

Полевой жаворонок

08.03.2024

окрестности д.Патрики, Кобринский район. Строчу А, Я и Е.

Вальдшнеп 2 особи.

09.03.2024 Строчук А и Я, Каменчук М, Мартынюк Е.

окрестности д. Патрики

Желна 4 особи

Малый дятел 1 ос.

Серый гусь 39 ос.

Серый журавль 7 ос.

Об. зеленушка 9 ос.

Галка, Ворон и Обыкновенная пустельга - на гнездовых территориях.

Вяхирь 12 ос.

об. пищуха - 7 ос.

Очистные г. Кобрина

Свиязь 7 ос.

Большой баклан 1 ос.

Орлан-белохвост 3 ос.

Лысуха 8 ос.

Чирок-свистунок - 14 ос.

Об канюк 4 ос.

Тетеревятник 1 ос.

08.03.2024. Могилевский район: жаворонки лесные, жаворонки полевые, скворцы об., чибисы, хохотуньи, серебристые чайки. 

                    Быховский район: лебеди-кликуны, гуменники, белолобые гуси, скворцы об., чибисы.

01-03-2024: пачуў такаванне вялікага галуба, але здалёк і не вельмі выразна і падумаў, што мог памыліцца - бо вельмі рана ж. І вось сёння, 03.03 убачыў першага недалёка ад дому, таксама такаваў. Гродна, Дз.Вінчэўскі

птушка